Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. ІННОВАЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ В РОЛІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ

Інноваційна діяльність на стадії попередження та профілактики кризи

Як вже говорилося вище (див. главу 2), не буває іншого економічного розвитку, крім інноваційного. Отже, будь-яке припинення інноваційної діяльності в рамках конкретного об'єкта веде до стагнації і кризової ситуації для цього об'єкта. Будь-яке виробниче підприємство і кожна галузь для забезпечення власного існування в майбутньому на ринку повинні дбати про оновлення асортименту продукції, постійному підтриманні конкурентоспроможності своїх товарів. Поліпшення, оновлення товарів і способів їх виробництва (технологій) і становить процес інноваційного розвитку. Таким чином, інноваційний процес є не тільки рушієм "прогресу", але і "рятувальником" від кризової ситуації. Про це говорив В. Шумпетер, створюючи нову теорію економічного розвитку. Ці умови зробив своїми основними засадами запобігання і виходу з кризи відомий американський економіст Е. Демінг: "Зробіть так, щоб прагнення до вдосконалення товару і послуги стало постійним. Постійно удосконалюйте систему виробництва та обслуговування".

На жаль, у нашій країні розуміння цих істин приходить надто повільно, хоча і намічаються позитивні тенденції. Головне, що керівництво країни вже розуміє необхідність інноваційного розвитку. З іншого боку, як зазначалося вище, в колах "виконавців" немає розуміння стратегічних завдань, методів, переплутані пріоритети у забезпеченні сталого інноваційного розвитку. Вибухнула в останні роки глобальна криза, як "цунамі", може "накрити" всю промислову сферу російської економіки, якщо не прийняти термінові заходи щодо її захисту. Такими заходами може стати наступне:

- реорганізація системи адміністративного управління в країні за образом і подобою цивілізованих країн, наприклад Франції: скорочення на регіональному, муніципальному та місцевому рівнях всіх департаментів промисловості, сільського господарства та інших структур, які сьогодні суперечать умовам ринкового виробництва і розвитку. Скорочення регіональних і місцевих адміністративних структур може безболісного здійснено в десятки разів, при умові внесення змін до закону про місцеве самоврядування - про суми та розподілу місцевих податків (у відповідності зі ст. 131 Конституції РФ: "структура органів місцевого самоврядування визначається населенням самостійно"). Критерієм реорганізації повинен бути оптимальний рівень адаптації кінцевої структури для умов ефективного ринкового господарювання;

- термінове затвердження комплексу законів для забезпечення інноваційного розвитку (див. главу 7) і на їх основі створення мережі венчурних банків, фондів, консультаційних фірм, інших необхідних для інноваційного процесу структур - всієї необхідної інноваційної інфраструктури;

- реорганізація галузей промисловості та великих підприємств: цільовими фінансовими траншами забезпечити закупівлю і лізинг обладнання, техніки для введення нових прогресивних виробничих (критичних) технологій, у тому числі для утилізації і нейтралізації відходів виробництва (зрозуміло, пріоритет повинен бути відданий вітчизняним технологій, якщо вони в цьому випадку конкурують із закордонними);

- реорганізація соціально-економічної сфери на користь учасників інноваційних процесів: підвищити заробітну плату до рівня європейської, забезпечити всіх нормальною якістю життя - житлом, транспортом, зв'язком, освітою, системою надійного охорони здоров'я, ЖКГ і т. д. Останнє не тільки мотивує беруть участь в інноваційній діяльності, але й дозволить залучити і повернути частину талановитих вчених з еміграції.

Чим раніше почати виконання зазначених стратегічних завдань, тим швидше країна буде готова до реального змагання з конкурентоспроможності. При цьому не слід всі ставки в майбутньому розвиток робити на стали модними нано-технології (якими найчастіше починають спекулювати для отримання дотацій). Доречно згадати, що в Програмі критичних технологій країни міститься сім напрямків з більш ніж 240 технологіями. Всі ці технології (кожна з яких має ще й додаткові варіанти) сучасні і в перспективі повинні забезпечити вирішення безлічі проблем. Таке безліч технологій передбачає у майбутньому наявність розвиненої, диверсифікованою, ефективної промисловості. В цьому і полягають ключові фактори успіху і порятунку нашої економіки.

Крім того, необхідно не забувати про стали традиційними для ефективного менеджменту у всьому світі заходи і структурах попередження та профілактики кризи. Мова йде про контролінгу (эккаутинге, як більше люблять називати його американці), який чомусь дуже повільно впроваджується в Росії (можливо з-за горезвісного твердження про "власний шлях"). У великому переліку підручників з менеджменту, а також в ряді дисертацій переконливо доведені переваги цієї аналітичної антикризової системи, однак наші підприємства або взагалі не застосовують контролінг, або ставлять цю систему в такому місці організаційної структури, що повністю позбавляють її оперативності, свободи дій, а отже, і ефективності.

З основ менеджменту відомо, що контролінг - аналітична система безперервного спостереження і при необхідності коригування основних показників діяльності організації. Іншими словами, контролінг - аналог автоматичної системи управління (регулювання). Крім того, контролінг виконує функції організації внутрішнього аудиту та попередження ймовірної кризової ситуації, відстежуючи (і усуваючи причини їх виникнення) так звані слабкі сигнали - відхилення від норми контрольованих показників, які свідчать про можливе наближення кризи. Отже, контролінг - один з найпотужніших інструментів профілактики кризової ситуації, банкрутства. Єдине раціональне місце розташування його в структурі організації - відразу за вищим керівництвом, з підпорядкуванням тільки першій особі, - інакше неминучі спотворення інформації, і ефективність контролінгу істотно падає. Саме цей факт часто у нас не враховують, що призводить до дискредитації корисного починання. Треба засвоїти просту істину: контролінг повинен бути в будь-якій організації незалежно від роду і галузі діяльності, якщо, звісно, ця організація дійсно хоче уникнути в майбутньому кризи та банкрутства. Таким чином, контролінг - обов'язкова антикризова структура інноваційного менеджменту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методи прийняття управлінських рішень в умовах антикризового управління
СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ СТВОРЕННЯМ І РОЗВИТКОМ ЕФЕКТИВНОГО ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
Методологічні основи інноваційного менеджменту
Оборот капіталу і антикризове управління
Інноваційний менеджмент
Психологічні особливості попередження конфліктів у професійній діяльності
Попередження
Державний вплив на інноваційну діяльність
Характерні особливості проектно-інноваційної консультаційної діяльності
Стадії управлінської діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси