Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Знос основних фондів

Засоби праці багаторазово беруть участь у виробничих процесах. Однак час їх функціонування має певні межі: рано чи пізно вони зношуються, втрачають свої властивості і вибувають з процесу виробництва.

Розрізняють фізичний (матеріальний) і моральний знос основних фондів. Фізичний знос означає поступову втрату знаряддями праці своїх споживних властивостей, тобто кількісних і якісних характеристик. Фізичного зносу піддаються всі елементи фондів, але найбільшою мірою він характерний для обладнання і транспорту; значно пізніше настає фізичний знос будівель і споруд. Фізичний знос відбувається з двох причин: внаслідок роботи машин і бездіяльності, а також внаслідок стихійних лих. Тому, щоб зменшити фізичний знос, необхідно зменшувати частку недіючого устаткування, зменшувати терміни заміни обладнання.

Станом на 1 січня 2010 р., знос основних фондів становив 45,7%. На 1 січня 2010 р. в Росії, за даними Російського статистичного щорічника за станом на 1 січня 2010 р., повністю зношені основні фонди становили 13%. В обробних виробництвах повністю зношені машини та обладнання становили 17,3%.

На фізичний знос основних фондів впливають дві групи чинників: (1) залежать від якості самих фондів; (2) пов'язані з організацією їх обслуговування та експлуатації.

Перша група чинників визначається умовами, в яких створювалися самі фонди, тобто якістю роботи будівельно-монтажних організацій і машинобудівних заводів, постачальників обладнання. Якість виготовлення основних фондів залежить передусім від ступеня досконалості конструктивних рішень, від дотримання технологічної дисципліни, якості матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів.

Друга група факторів пов'язана з умовами експлуатації самих фондів. Це якість догляду, нагляду та ремонту фондів, ступінь їх завантаження, кваліфікація обслуговуючого персоналу, дотримання режиму роботи устаткування відповідно до технічних умов та недопущення підвищених навантажень, швидкостей і зусиль, захищеність від несприятливих впливів зовнішнього середовища.

Навіть по однаковим елементам основних фондів фізичний знос відбувається нерівномірно. Розрізняють повний і частковий знос. При повному зносі діючі фонди ліквідуються та замінюються новими (капітальне будівництво та поточна заміна зношених фондів). Частковий знос відшкодовується шляхом ремонту.

Ступінь фізичного (матеріального) зносу (зміна природних властивостей машини чи апарату), можна визначити за формулою

де Іф - ступінь фізичного зносу, %;

Тф - фактичний термін служби основних фондів, років;

Тн - нормативний термін служби, років.

Засоби праці піддаються також морального зносу (зміна їх економічних характеристик). Моральний знос означає втрату частини вартості основних фондів без відповідного матеріального зносу, тобто частина вартості основних фондів втрачається унаслідок здешевлення їх виробництва і появи більш ефективних машин і устаткування (науково-технічний процес).

При моральному зносі внаслідок появи більш ефективної техніки втрата вартості є показником втрати економічної ефективності старих засобів праці, і тому може виникнути необхідність дострокової заміни застарілих машин новими. Крім того, при використанні морально застарілого устаткування у виробництві товариство несе втрати з-за великих витрат живої і минулого праці. Моральний знос основних фондів є наслідком технічного прогресу, що робить його об'єктивно закономірним. Рішення проблеми морального зносу полягає в максимальному використанні машин, апаратів та обладнання до настання їх морального старіння, а також у заміні морально застарілого обладнання новим і його модернізації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основні фонди і виробничі потужності підприємства
Знос і амортизація нерухомості
Оцінка основних фондів
Особливості обліку окремих видів основних засобів
Амортизація основних фондів
Характеристика діяльності державних позабюджетних фондів
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЦІЛЬОВИХ ДЕРЖАВНИХ І МУНІЦИПАЛЬНИХ ГРОШОВИХ ФОНДІВ
Т. Мальтус: фатальний закон народонаселення. Теорія "робочого фонду" та прожиткового мінімуму
Правовий режим цільових фондів Уряду РФ
ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ВОДНОГО ФОНДУ ТА ЗЕМЕЛЬ ЗАПАСУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси