Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Планування інновацій у взаємодії з зовнішнім середовищем

Будь-яка фірма, будучи суб'єктом ринкових відносин, взаємодіє з іншими суб'єктами мікросередовища: постачальниками, посередниками, конкурентами, споживачами і т. п. Постачальники, забезпечуючи виробника сировиною, матеріалами, трудовими ресурсами, одночасно є і джерелом інноваційних ідей і ставлять інноваційні можливості виробника у залежність від своєї інноватівності.

При виробленні стратегії взаємовідносин з постачальниками фірма-виробник зазвичай переслідує наступні цілі: зниження ступеня залежності від постачальників; забезпечення швидкого своєчасного доступу до продуктовим інноваціям постачальника; отримання гарантії високої якості сировини і обладнання. Залежність від єдиного постачальника вузькоспеціалізованого обладнання чи компонентів зазвичай ставить виробника в економічно невигідне становище: постачальник має можливість диктувати свої умови. Щоб уникнути цієї проблеми, виробник може здійснити такі заходи:

- обрати стратегію, що забезпечує зв'язки з декількома постачальниками необхідних компонентів;

- використовувати у виробництві єдині з конкурентами стандарти компонентів та обладнання, що перетворює постачальників механізм "трансферу нових технологій" від одного виробника до іншого.

Університети, наукові лабораторії та інші наукові організації є джерелом науково-технічних знань та інкубатором цінних фахівців, як для самих фірм-виробників, так і для інших ринкових суб'єктів. Укладення договорів про співробітництво і кооперацію, надання виробничого і лабораторного обладнання для проведення університетами необхідних досліджень, надання робочих місць для молодих фахівців, фінансування венчурних університетських фондів - лише деякі заходи щодо забезпечення ефективної взаємодії виробників з науково-технічними організаціями з метою оптимізації інноваційної діяльності.

Споживачі, будучи кінцевими користувачами продукту, одночасно представляють цінний джерело інноваційних ідей для виробника. Виробникові дуже важливо з маркетингової точки зору зберігати прихильність і лояльність покупців до своєї продукції, що може бути гарантовано тільки за рахунок високої інноватівності виробництва і маркетингу. Для досягнення поставлених завдань фірма повинна:

- забезпечити зворотній зв'язок з покупцем шляхом створення споживчих центрів, сервісних центрів, проведення опитувань і т. д.;

- створити зацікавленість споживача в новий товар на стадії його розробки.

І нарешті, конкуренти також зацікавлені в ефективності інноваційної діяльності та відповідно претендують на ті ж джерела інноватівності. Базуючись на твердженні, що конкуренція виникає не па кінцевій стадії комерціалізації нового продукту, а супроводжує всіх етапах розробки і створення новинки, можна припустити, що на кожному етапі компанії слід обирати ту чи іншу стратегію поведінки по відношенню до конкурентів. В залежності від можливостей фірми, її інноваційної стратегії, типу товару або послуги та етапу життєвого циклу новинки компанія може дотримуватися наступних інноваційних конкурентних стратегій: блокування, випередження, кооперація.

Стратегія блокування може бути використана, коли компанія вже випустила новий товар на ринок до прагне продовжити період отримання максимальних прибутків шляхом блокування доступу конкурентів на даний ринок. Обмежити доступ конкурентам можна використанням на кожній стадії створення нового товару унікальної технології та ноу-хау, яких немає конкурентів, і закриттям доступу до даної інформації.

Стратегія випередження передбачає планування інноваційної діяльності на основі принципу перманентності інновацій. Компанія повинна бути настільки інновативна, щоб мати можливість розробляти і виводити на ринок нову продукцію швидше за конкурентів.

Стратегія кооперації являє собою повну протилежність стратегії блокування. Замість того щоб запобігти проникненню конкурентів на ринок, компанія стимулює їх вихід на новий ринок. Це робиться з метою встановити певний технологічний стандарт. Поширюючи ліцензії на використання нової технології, новатор активізує інноваційну активність інших фірм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори зовнішнього середовища
ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ СТРАТЕГІЧНИХ ЗМІН
Планування інновацій
Аналіз зовнішнього середовища та її впливу на реалізацію альтернатив
Організація та її внутрішнє та зовнішнє середовище
Стратегічне планування інновацій та диверсифікація
Стратегічне планування інновацій та диверсифікація
Взаємодія зовнішнього та внутрішнього аудиту
Організація, планування, створення системи взаємодії
Взаємодія людини і суспільства з навколишнім середовищем
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси