Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток

Огляд місцевості. Пошуки поселень. Поселення розрізняються за умовами їх розташування, але в основному вони діляться на дві групи: з відкритими культурними відкладеннями і прихованими, покритий дерном, не мають відслонень. Для пошуків поселень необхідно використовувати дані рельєфу, а при огляді місцевості ретельно обстежити розорані ділянки поля, перериту в городах землю. При цьому необхідно пам'ятати, що поселення - це єдиний вид археологічних пам'яток, які завжди наближені до джерела води - річки, озера, струмка.

На зораному полі, там, де знаходилося поселення, зазвичай виділяються плями, що відрізняються від навколишнього ґрунту. Вони можуть містити золу, черепки, кістки, каміння.

Особливу увагу необхідно приділяти огляду котлованів, виритих іод споруди, кар'єрів, траншей, осипів. В ході розвідки необхідно закладати шурфи, робити зачистки відслонень для визначення особливостей культурного шару.

Простіше виявити городища, що мають більш або менш виражений рельєф своєї території з залишками оборонних споруд. Городища зазвичай розташовуються на високих берегах річок, між ярами, на мисах біля злиття річок, на приозерних терасах, біля підніжжя гір. Ця зв'язок з рельєфом не випадкова.

Нерідкі випадки відкритого залягання культурних решток і шарів на місцях поселень. Це в основному відбувається тоді, коли культурний шар незначно покритий дерном або коли в піщаній, легко руйнується ґрунті спостерігається порушення дерну, так звані выдувы.

Слід мати на увазі й інші характерні причини природних руйнувань: дія ярів, підмивання берегів річками і освіта відслонень на прирічкових терасах. Такі оголення треба ретельно оглядати.

Пошуки могильників та інших пам'яток

Пошуки ґрунтових могильників методично складні. При спорудженні могил спочатку існували ті або інші надмогильні конструкції з землі, дерну, дерева, зруйновані з плином часу. Однак сліди від них все ж зберігаються у вигляді зовсім невеликих горбків або, навпаки, заглиблень, у вигляді різниці рослинності на місцях поховань і навколо.

Інакше справа йде з курганными могильниками різних типів.

Зазвичай про них знає місцеве населення. Розташовуються вони на відносно рівних територіях. Їх не треба шукати в низинах, заболочених місцях. На поверхні вони виділяються по-різному, в залежності від пристрою і розмірів: зовсім задерновані, зарослі і майже не помітні, викладки з каменів.

Буває важко виявити невеликі земляні кургани. Трапляється, що вони виділяються над поверхнею землі всього лише на 20-30 см. В таких випадках значення мають різниця в рослинному покриві, відмінності в кольоровості грунту на розораних полях. Розвідку таких пам'яток краще проводити рано вранці або ввечері, коли бічне освітлення робить більш помітними, як би більш опуклими всі нерівності на поверхні.

Спеціальної підготовки вимагає розвідка печер. Спускатися в поодинці в печеру не можна. У групі обов'язково повинні бути присутніми спелеологи, має бути в наявності і спеціальне спорядження: каски, штормівки, взуття, теплу білизну, мотузки, мотузкові сходи, потужне акумуляторне освітлення. Необхідно знати, що в будь-яку, навіть саму жарку погоду температура всередині гротів приблизно + 4°С, вологість підвищена.

Обстеження печер небезпечно. Всім учасникам групи спускатися всередину печери одночасно не можна.

Спеціальних знань вимагають пошуки гірничих виробок. За останні роки досить велика їх кількість відкрито у гірських та передгірних районах Кавказу, Уралу, Казахстану, Алтаю і Саян.

Спочатку треба знайти відкриту рудну жилу, потім по заглибинах визначити ті місця, де видобувалася руда, оглянути простір навколо, оцінити обстановку, зібрати і оглянути підйомний матеріал. Археолог повинен знати характеристику руд і, звичайно, відрізняти рудну жилу від супроводжуючих її нерудних пластів.

Певних знань і умінь вимагають пошуки пам'яток великоднього мистецтва (петрогліфів). Розрізняють петрогліфи двох видів: розташовані на великих прибережних кам'яних масивах сланців різної щільності або на окремих валунах в улоговинах і долинах. Вони також поділяються на кілька типів у залежності від техніки виконання зображень на камені: намальовані цегляно-червоною вохрою (звідси пішла назва - писаницы), вибиті ударами по каменю так званої точкової технікою, прошлифованные і прокреслені. Зображення у багатьох випадках погано помітні: фарба вицвітає, точкова вибивка може зарости лишайником, а прокреслені лінії можуть бути такі тонкі, що навіть поблизу ледве розрізняються. Тому необхідно попередньо ознайомитися з подібними зображеннями, щоб отримати уявлення про предмет пошуків,

Певні складності виникають і при виявленні стародавніх каналів, доріг, ріллі. При виявленні подібних археологічних об'єктів першорядне значення має вивчення нерівностей рельєфу і різниці в кольорі, соковитості рослинності. До того ж треба мати на увазі, що ці пам'ятники, як правило, не існують самі по собі: вони пов'язані з іншими археологічними об'єктами, насамперед з поселеннями, є частиною археологічного комплексу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

друга. Дослідження археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Археологічні пам'ятки
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Розкопки могильників
друга. Дослідження археологічних пам'яток
Пошук рішень судів загальної юрисдикції; ГАС "Правосуддя"
Розкопки курганних могильників
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси