Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 63. Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі

Задовго до нападу на СРСР німецьке військово-політичне керівництво розробляло плани нападу на СРСР та освоєння території, використання її природних, матеріальних і людських ресурсів. Німецьке командування визначило характер майбутньої війни як війни на знищення. У грудні 1940 р. був підписаний план нападу на СРСР, відомий як "план Барбаросса". У відповідності з цим планом група армій "Північ" повинна була наступати на Ленінграда, група армій "Центр" - через Білорусь на Москву, група армій "Південь" - на Київ. Німецьке командування розраховувало до зими 1941 р. захопити Москву і вийти на лінію Архангельськ-Астрахань.

22 червня 1941 р. нападом фашистської Німеччини на Радянський Союз почалася Велика Вітчизняна війна. В СРСР була оголошена мобілізація. Масового характеру набуло добровільне вступ в Червону Армію. Широке поширення отримало народне ополчення. У прифронтовій смузі створювалися винищувальні батальйони і групи самооборони дтя охорони важливих народно-господарських об'єктів. З територій, яким загрожувала окупація, почалася евакуація людей і матеріальних цінностей. 30 червня 1941 р. для керівництва країною в умовах військового часу був створений Державний комітет оборони, який очолив В. Сталін. Військовими діями керувала Ставка Верховного Головнокомандування, створена 23 червня 1941 р. Ставку очолив В. Сталін.

На території Білорусі німецькій групі армій "Центр" протистояли військові частини Західного особливого військового округу під командуванням генерала Д. Павлова. У прикордонних боях Червона Армія чинила героїчний опір. З 22 червня по 20 липня 1941 р. боровся гарнізон Брестської фортеці. Багаторазове перевагу в силах дозволило загарбникам просуватися вглиб території Білорусі. 28 червня був захоплений Мінськ. В боях за Мінськ відзначилася 100-я дивізія під командуванням генерал-майора В. Руссіянова. Тут вперше проти танків були використані пляшки з горючою сумішшю. Між Оршею і Вітебськом 6 липня 1941 р. відбулася найбільша танкова битва початкового періоду війни, відоме як "лепельский контрудар". Радянські війська вели запеклі бої під Бобруйському, Жлобіном, ,, Гомелем. З 3 по 26 липня 1941 р. тривала оборона Могильова, яку тримала 172-я стрілецька дивізія під командуванням генерал-майора М. Романова. 14 липня 1941 р. під Оршею вперше був застосований новий вид зброї - реактивні міномети ("Катюші"), батареєю яких командував капітан В. Флеров. Оборонні бої Червоної Армії в Білорусі внесли істотний внесок у зрив плану "блискавичної війни".

Німецькій групі армій "Центр" вдалося до початку вересня 1941 р. окупувати всю територію Білорусі. На окупованій території СРСР, в тому числі на території Білорусі. німецько-фашистські загарбники встановили жорсткий окупаційний режим, "новий порядок", що означало ліквідацію радянського державного і суспільного ладу. Згідно з планом "Ост", розробленим у 1940 р., територія Білорусі підлягала колонізації і онімечуванням. Планувалося протягом 30 років примусово виселити 2/3 населення СРСР, у тому числі 75% білорусів, 10-15% передбачалося онімечити, решту - знищити. Територія Білорусі була розділена і включена в різні територіально-адміністративні одиниці. Центральна частина Білорусі (1/3 довоєнного частини БРСР) увійшла до складу Генеральної округи Білорусь, який був частиною рейхскомісаріату "Остланд". Ця територія поділялась на 10 округів. Вся влада в округах перебувала в руках цивільної адміністрації, яка спиралася на військову силу і служби СС, СД. гестапо та ін. На території Генерального округу Білорусь були розпущені колгоспи, земля та інвентар перейшли в користування селян. Вітебська, Могилевська, більша частина Гомельської і східні райони Мінської областей перебували в зоні діяльності тилових частин групи армій "Центр". Тут діяла військова адміністрація. Опорою окупантів були білоруські колабораціоністські організації: Білоруська народна самопоміч. Білоруська самооборона. Білоруський союз молоді.

На окупованій території фашисти проводили політику геноциду: створювалися концентраційні табори та єврейські гетто, проводилися каральні операції проти партизан і мирного населення, депортації населення на примусові роботи в Німеччину.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РАДЯНСЬКА ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ (1941-1945)
Початок Другої світової війни. Входження Західної Білорусі до складу СРСР і УРСР
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Культура СРСР в роки Великої Вітчизняної війни
Велика Вітчизняна війна стала особливою темою в радянському кіномистецтві
Характер влади й управлінських структур в роки Великої Вітчизняної війни
Велика Вітчизняна війна радянського народу 1941-1945 років
Початок царювання Петра I.
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси