Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 3. МАКРОЕКОНОМІЧНІ ФАКТОРИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ

Фактори конкурентоспроможності глибоко досліджено професором Гарвардської школи бізнесу М Портером [89]. Аналіз їх дії в умовах Росії представлений в роботах професора В. П. Оболенського [81, 82].

Класифікація факторів конкурентоспроможності розглянуто у п. 1.9 та представлена в табл. 4.

У цій главі розглянута характеристика факторів за ознаками походження і спеціалізації.

Як вже зазначалося вище (див. гол. 1), факторний аналіз є частиною загальної схеми оцінки конкурентоспроможності. Він по суті являє собою методику комплексного та системного вивчення і вимірювання впливу факторів на анализируемую проблему, в нашому випадку - на рівень конкурентоспроможності.

Одним з етапів цього аналізу є відбір факторів. Завдання полягає в тому, щоб виявити фактори, які мають значний вплив на конкурентоспроможність і відсіяти малозначні. В основу відбору можна покласти відомий в менеджменті якості принцип Парето. Згідно йому за ефективне управління відповідає невелике число факторів (близько 20%), які на 80% відображаються на результатах, тобто на конкурентоспроможності продукції.

Основні і розвинені фактори

Основні (природні) чинники - це природні ресурси, кліматичні умови, географічне положення країни, некваліфікована і полуквалифицированная робоча сила. Вони "дістаються" країні задарма або залучення їх вимагає невеликих вкладень. Ці чинники відіграють значну роль в ненаукоемком виробництві: добувній промисловості, будівництві цивільних об'єктів (шкіл, житла тощо), галузях, пов'язаних з сільським господарством.

У міжнародному товарному обміні Росія бере участь, на жаль, в основному в ролі коморі сировинних ресурсів, що характерно головним чином для країн, що розвиваються. За прогнозом у поточному 10-річчя Росія залишиться для країн решти світу джерелом сировини і матеріаломісткості продукції, тобто територією концентрації переважно "брудних" виробництв і ринком збуту готових виробів.

Бо Росія на довгі роки "сиділа на нафтовій голці", держава не брала належних дієвих заходів щодо розвитку несировинних галузей. Економісти одностайно відзначали, що неймовірно високі ціни і, як наслідок, неабияк зростаючий стабілізаційний фонд банально розслабили Уряд. Частка Росії у світовому експорті високотехнологічних товарів знаходиться на ганебно низькому рівні. У 2005 р. вона становила 0,5%, для порівняння наведемо цифри по деяких країнах: США - 19,4%; Південна Корея - 5,6; Китай - 4,2%; Латинська Америка - 2,8%.

Перед Росією стоїть завдання підвищити ефективність використання своїх величезних природних багатств. Так, енергетичні ресурси не вдається досить ефективно реалізувати із-за високих матеріальних витрат на їх розробку (95% території Росії знаходиться в північних широтах) і істотних транспортних витрат (з-за величезної протяжності територій). Так, витрати російських нафтових компаній в чотири рази вище, ніж у Саудівській Аравії.

Наша країна знаходиться на першому місці серед чотирьох держав, що володіють 51% всієї площі лісів: Росія - 22%, Бразилія - 16%, Канада - 7%, США - 6%. Якщо врахувати, що лісові ресурси, на відміну від нафти і газу відновлюються, то їх значення для російського експорту важко переоцінити.

На жаль, російські експортери заробляють на продажу лісу і лісопромислової продукції менше, ніж Швеція і Фінляндія, відповідно в 10 і 6 разів. Частка Росії у світовому експорті целюлози незначна - всього 3%, паперу та картону і того менше - 2%.

Ряд фахівців вважають, що необхідні закони, що забороняють "розтринькування" сировини. Наприклад, в Індонезії, як тільки був заборонений експорт лісу, заробила деревообробна промисловість.

У вітчизняній меблевій промисловості 50-80% деталей (щити, фанера тощо) - імпортні, притому що зроблені вони з російського лісу. Ось чому 65% меблевого ринку становить імпорт.

У нас зосереджено 50% світових чорноземів, а виробнича навантаження на орні землі приблизно в п'ять разів нижче, ніж у західних країнах.

Хоча Росія і є однією з найкрасивіших країн світу, але на міжнародному туристичному ринку вона має невисокий рейтинг. Причина полягає в неадекватності цін на путівки якості обслуговування, дефіцит сучасних готелів в регіонах, нерозвинену туристичну інфраструктуру, криміногенної ситуації в країні.

Розвинуті фактори є часто результатом інтелектуальної діяльності - організація наукових центрів виробництва і формування високоосвічених кадрів, добре розвинена інфраструктура обміну інформацією. Для створення цих факторів потрібні значні і часто тривалі вкладення капіталу і людських зусиль. Прикладів формування країною розвинених факторів досить багато.

Так, успіх Данії у виробництві ферментів - це результат створення солідної наукової бази з вивчення процесів бродіння. Наявний в США унікальний ресурс кваліфікованих кадрів і багатий досвід наукових досліджень в області комп'ютерної техніки дали країні конкурентні переваги не тільки у виробництві комп'ютерів і програм для них, але і в споріднених галузях, наприклад у виробництві медичного електронного обладнання. Лідерство Голландії у вирощуванні квітів - це результат подолання несприятливих кліматичних факторів. А конкурентні переваги Японії у виробництві наукомісткої продукції сформувалися в результаті подолання несприятливого природного фактора - убогою сировинної бази. У свій час японські фірми у ряді галузей зіткнулися з неймовірною дорожнечею землі, різко обмежує необхідні заводські площі. У відповідь на це вони розробили технологію "точно в термін" та інші методи для скорочення складських приміщень.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Чинники конкурентоспроможності товарів і послуг
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
Роль оцінки конкурентоспроможності товарів і послуг у підприємницькій діяльності
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
Країни з розвиненою економікою
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Фактори, що визначають вибір стратегії відновлення
Основні фактори та принципи ефективності менеджменту
Основні функції цін, їх види та чинники ціноутворення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси