Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Монополістичний капіталізм Японії

Перемога Японії над Китаєм у 1894-1895 рр. мала довготривалі наслідки для її подальшого економічного розвитку. Отримана контрибуція і грабіж захоплених територій стали додатковим джерелом капіталу для японської економіки. З 1894 по 1903 р. загальна сума капіталу, інвестованого в господарство країни, збільшилася більш ніж в 3,5 рази, досягнувши 887,6 млн ієн.

Особливо швидке зростання капіталовкладень спостерігалось у промисловості і транспорті. Провідною галуззю японської промисловості залишалося текстильне виробництво. Прискорився розвиток гірничорудної та добувної промисловості, зросла видобуток вугілля, залізної руди, нафти та інших корисних копалин.

З кінця 1890-х рр. підвищена увага приділялася розвиткові важкої промисловості, насамперед металургії та машинобудування. З 1896 по 1904 рр. японський уряд витратила на металургійну промисловість 19 млрд ієн. На початку XX ст. японська металургія задовольняла внутрішні потреби країни в чавуні на 60%, сталі - на 40%. Найбільший розвиток отримало суднобудування. Пояснювалося це як острівним становищем країни, так і планами підготовки майбутньої війни. З 1893 по 1903 р. японський уряд надав приватним суднобудівним компаніям субсидій на суму 1,6 млн ієн. Однак японські верфі могли будувати тільки малотоннажні судна, тому всі великі кораблі замовляли за кордоном.

Почалося спорудження паровозо - і вагонобудівних заводів в Осаці і Нагої, був введений в експлуатацію завод гірничого машинобудування р. в Фукуока і ряд інших підприємств важкої індустрії, зокрема виготовляють токарні верстати, електродвигуни. До 1904 р. в країні налічувалося вже 560 машинобудівних заводів, 1153 хімічних, 322 підприємства газової та електропромисловості.

З кінця XIX ст. економічний і політичний розвиток підштовхувала країну до розширення колоніальних володінь на азіатському материку. У зв'язку з цим розвиток японської промисловості почало набувати односторонній характер. Військові галузі поступово займали все більшу питому вагу у важкій промисловості. Військові заводи і арсенали в 1900 р. становили 40% усіх державних підприємств. На них було зосереджено 54% працюючих, зайнятих на державних підприємствах, 74% всіх двигунів, що застосовувалися в промисловості.

Посилена мілітаризація країни (переозброєння армії і флоту, підвищення рівня військової техніки, розширення старих і створення нових військових підприємств) проводилася в рамках післявоєнної програми розвитку господарства, прийнятій у 1895 р. Програма була розрахована на 10 років (1896-1905 рр..) і передбачала створення військової промисловості, реорганізацію і розширення збройних сил.

Промисловий підйом був перерваний фінансовим, а потім економічними кризами 1897-1898 і 1900-1902 рр. Кризи прискорили якісні зміни в економіці, сприяли формуванню монополістичного капіталізму.

З кінця XIX ст. все більш помітну роль у господарському житті країни стали грати великі капіталістичні компанії, організовані як замкнуті фамільні фірми або створені як акціонерні товариства. Після кризи на великі компанії з оплаченим капіталом від 100 тис. ієн і вище доводилося 89,1% загальної суми капіталу, інвестованого в економіку країни. У текстильній, тютюновій, борошномельної та інших галузях легкої промисловості з'явилися картелі. У важкій промисловості лідируючі позиції займали нечисленні великі приватні компанії: "Міцуї", "Міцубісі", "Сумітомо", "Фудзита", а також державні підприємства. Інтенсивне зведення промислових підприємств здійснювалося державою за рахунок залучення приватного капіталу за передплатою. Після завершення їх будівництва уряд надавало за безцінь підприємцям ці промислові об'єкти, сприяючи тим самим їх збагачення.

Незважаючи на високу питому вагу державної присутності у промисловості, у важкій промисловості зміцнювалися позиції приватного капіталу.

Більш пізній вступ Японії на шлях капіталістичного розвитку дозволило їй створювати виробництво на основі передової іноземної техніки та нових організаційних форм, що в умовах існування величезного числа дрібних підприємств робило їх монополістами. Провідне становище серед монополістичних об'єднань займав концерн "Міцуї". У сферу його інтересів входили внутрішня і зовнішня торгівля, текстильна, видобувна, електротехнічна промисловість, видобуток золота, срібла та ін

На рубежі століть значно зміцнив позиції концерн "Міцубісі", який мав інтереси в суднобудуванні і судноплавство, вугільної промисловості, банківській справі, залізничному транспорті. Провідні позиції належали концерну "Сумітомо", уделявшему переважне увагу видобутку і виплавки міді, військового виробництва, банківській справі.

За цими компаніями, які стали провідними монополіями країни, розташовувалися більш дрібні, але дуже впливові монополістичні об'єднання. Наприклад, "Сибудзава", інтереси якого поширювалися на залізничне будівництво та фінанси, "Фурукава" - на видобуток і виплавку міді, "Лсано", орієнтованого на цементну промисловість та ін.

Ряд монополістичних об'єднань групувався за клановим або територіальною ознаками. Найбільш сильною і впливовою була група "Коею", або "Коею дзайбацу", якій належали електроламповий компанія, Токійський торговий банк, торгові контори та інші підприємства. Слідом за "Коею" терміном "дзайбацу" стали називати і деякі інші групи підприємців. До "Міцуї", "Міцубісі", "Сумітомо" та іншим монополій в епоху Мейдзі застосовувався термін фукко ("багатий будинок").

Кризи прискорили централізацію банківського сектора. Японський уряд уважно вивчав банківське законодавство інших країн і приймало закони, що сприяли укрупнення банків. Вже в 1896 р. для прискорення злиття дрібних байків японський уряд прийняв спеціальний закон про об'єднання дрібних банків. У 1901 р. урядовий курс на підтримку великих банків посилився. Держава дозволяло відкривати новий банк тільки при наявності акціонерного капіталу на суму не менше 500 тис. ієн. На початку XX ст. провідні позиції в економіці займала п'ятірка найбільших банків: "Міцуї", "Міцубісі", "Сумітомо", "Ясуда", "Дайіті".

В ході другої технологічної революції зросла нерівномірність економічного розвитку країн Західної Європи, США і Японії: загострилися протиріччя між попередніми і майбутніми лідерами світового капіталістичного господарства. Англія і Франція, які не зуміли адаптуватися до другого витка промислової революції, тобто оновити технологічні та інституціональні структури, знесилені експортом фінансового і людського капіталу, їжа нал і свої позиції.

США, Німеччина і Японія подолали сировинну спеціалізацію своїх економік завдяки послідовній реалізації національних стратегій розвитку, ефективним інституційним реформам, форсованого напрямом інвестицій в найбільш передові галузі виробництва і комунікацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості монополістичного капіталізму провідних країн світу
Розвиток теорії монополістичного капіталізму
Тезу про державно-монополистическом капіталізмі
Монополістичний капіталізм США
Монополістичний капіталізм Росії
Монополістичний капіталізм Німеччини
Монополістичний капіталізм Франції
Промисловий капіталізм Японії
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
ЕКОНОМІКА ЯПОНІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси