Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 17. Відносини Росії і Європейського союзу в новій геополітичній ситуації: проблеми і суперечності стратегічного партнерства

Переоцінка стратегічного партнерства: що далі?

Проблеми і протиріччя у відносинах між Росією і ЄС залишили в минулому взаємні запевнення про "стратегічне партнерство", на зміну їм прийшли взаємні докори і звинувачення. Аналітики Євросоюзу стверджують, що внутрішня політика Москви та її поведінка в "єдиному просторі" суперечать прийнятій там системі цінностей. Кремль же сумнівається, що слабкий та розділений Євросоюз взагалі здатний виступати в ролі стратегічного партнера. Зокрема, давно закінчився термін дії Угоди про партнерство і співробітництво між Росією і ЄС (1997-2007), але переговори з приводу прийняття нової угоди затягуються. Оцінюючи результати діалогу Росії і ЄС останніх років, екс прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт справедливо зазначає: попри взаємний інтерес до багатьом регіональним і глобальним проблемам, що "доводиться визнати, що досі цей діалог був дивно безплідним". На жаль, честолюбна риторика і високі цілі підміняють собою фактичні форми співробітництва. Парадокс полягає в тому, що вже створено і створюється чимало структур для підтримки такого діалогу, але при цьому двосторонні контакти Москви з окремими європейськими столицями (особливо з Берліном і Парижем) незмінно виявляються більш дієвими. Одна з головних причин такого становища полягає в тому, що Європейський Союз все ще не говорить "в один голос" навіть по найбільш великим міжнародним проблемам.

Сьогодні можна констатувати, що в попередні роки мала місце певна переоцінка можливостей російсько-європейського зближення, оскільки з обох сторін були завищені очікування, які потім змінилися очевидним розчаруванням. Не секрет, що з боку ЄС питання прав людини, свободи ЗМІ, розвитку громадянського суспільства і взагалі "демократичних цінностей" часто є розмінною монетою в торзі з економічних питань з Росією. Сьогодні ЄС висуває досить жорсткі вимоги до російсько-європейського співробітництва: надати доступ до родовищ вуглеводнів та інфраструктури їх транспортування, відкрити російський внутрішній ринок для товарів та послуг Європейського Союзу (під гаслом "СОТ плюс" або зони вільної торгівлі), гармонізувати законодавство зі зведенням законів, правил і стандартів ЄС. Вимоги Євросоюзу в області демократії і прав людини - поставити внутрішню ситуацію і практику під моніторинг європейських інститутів і слідувати їх рекомендаціям. Російські аналітики, коментуючи ці "пропозиції" європейців, відзначають, що така програма дає цілком певний відповідь на питання про місце Росії в системі координат Євросоюзу на довгострокову перспективу: енергетичний придаток, ринок збуту і політичний сателлит1. Зрозуміло, подібні умови не влаштовують Москву, яка сьогодні прагне все більш повно відстоювати свої законні інтереси в діалозі з ЄС.

Зауважимо також, що ставлення росіян до ЄС у зв'язку з загостренням протиріч в українсько-європейському діалозі помітно ухудшись. За опитуваннями Левада-Центра2, які регулярно проводяться протягом останніх років, можна виявити стійке падіння популярності європейської політики в очах наших співвітчизників (див. табл. 17.1 і рис. 17.1).

Таблиця 17.1. Питання: Як ви в цілому ставитеся зараз до Європейського Союзу?

Питання: Як ви в цілому ставитеся зараз до Європейського Союзу?

Сьогодні росіяни вельми песимістично оцінюють імідж нашої країни в очах європейців. Про це свідчать результати репрезентативного опитування (1 тис. жителів Росії), проведеного у квітні 2011 р. Інститутом вивчення ринку і громадської думки (IFAK) за замовленням медіакомпанії "Deutsche Welle" (рис. 17.2). Без малого третина опитаних (30%) впевнені, що Росію в Європі розглядають як

Індекс ставлення росіян до Європейського Союзу (за даними опитування Левада-Центру)

Рис. 17.1. Індекс ставлення росіян до Європейського Союзу (за даними опитування Левада-Центру)

джерело дешевої сировини і робочої сили; 22% росіян вважають, що їхню країну цінують як стабільного стратегічного партнера; 18% вважають, що Росію сприймають як глобального гравця, який послідовно відстоював свої інтереси; 18% побоюються, що для європейців Росія є непередбачуваною країною із великодержавними амбіціями.

Питання: Як ви вважаєте, яким іміджем Росія має в Європі?

Рис. 17.2. Питання: Як ви вважаєте, яким іміджем Росія має в Європі?

Опитування показало також, що найбільш дружньою країною в ЄС росіяни вважають Німеччину (рис. 17.3). Дві третини росіян розцінюють російсько-німецькі відносини як дружні або швидше дружні, і лише 4% вважають, що відносини між обома країнами обтяжені вантажем минулого; 23% визначають їх як нейтральні. В очах росіян Німеччина була і залишається найважливішим партнером Росії.

Питання: Як ви оцінюєте характер взаємин Росії з...?

Рис. 17.3. Питання: Як ви оцінюєте характер взаємин Росії з...?

Деякі позитивні результати російсько-європейського співробітництва останніх років найбільш очевидні тільки в економічній сфері. ЄС являє для Росії одного з найбільш значущих економічних партнерів: 52% прямих інвестицій в Росію йдуть саме з ЄС (з США - 14%), понад 50% російської зовнішньої торгівлі припадає на ЄС (на СНД - 20%, на США - 8%, Японії - 3%)2. У той же час необхідно відзначити, що участь Росії в зовнішньоторговельному обороті ЄС не перевищує 4%.

Разом з тим в економічній області намітилися серйозні розбіжності, в тому числі і за пріоритетним для обох сторін питання про енергетику. Непростим моментом у відносинах залишається вимога Євросоюзу до Росії ратифікувати Договір до Енергетичної хартії і підписати Протокол щодо транзиту, які в нинішній редакції не відповідають нашим національним інтересам. В той же час з російської сторони була підтверджена готовність виробити єдині правила енергетичного співробітництва на основі принципів, що містяться в Енергетичній хартії. Росія - головний постачальник енергоресурсів в ЄС, однак сьогодні виникли серйозні проблеми, пов'язані з транспортуванням газу через територію України.

Європейські експерти відверто пишуть про те, що не забезпечені чесні умови конкуренції для російських інвесторів і постачальників енергоносіїв в Європу, нерідко вони "зустрічають протидію європейських лобістських угруповань, тільки-но мова заходить про те, щоб запропонувати рівні умови". При цьому обсяги російських поставок газу в ЄС в останні роки неухильно скорочуються - такий результат нової енергетичної політики країн Євросоюзу в умовах економічної кризи, спрямованої на підвищення енергоефективності економіки та розвиток альтернативних джерел енергії, зниження навантаження на навколишнє середовище, а також створення конкурентного ринку і підвищення енергетичної безопасности5. Всі ці проблеми обговорювалися на саміті Росія - ЄС у травні 2009 р. в Хабаровську, де були виявлені серйозні розбіжності між Москвою і Брюсселем у сфері енергетичної политики1.

Аналогічні проблеми виникають і в інших економічних питаннях, наприклад, у сфері залучення високорозвинених секторів російської економіки в єдиний європейський сектор військової промисловості. Можна нагадати, що деякі спільні вигідні проекти були провалені через опору європейських лобістських угруповань, наприклад виробництво військово-транспортного літака АН-70. Російські аналітики відзначають, що товарна структура торгівлі з ЄС для Росії несприятлива: російський експорт обмежується переважно енергоносіями, сировиною і напівфабрикатами, а в наукомістких і високотехнологічних галузях європейські фірми виступають скоріше конкурентами, ніж партнерами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Співдружність Незалежних Держав: проблеми і суперечності стратегічного партнерства
Проблеми та суперечності у зв'язку з розширенням ЄС на Схід
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
Трансатлантичний геополітичний союз: нові правила гри
ЄВРОПЕЙСЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВТОВАРИСТВО - ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: ЕВОЛЮЦІЯ, ІНСТИТУТИ, ПОЛІТИКА
Використання інституту державно-мастного партнерства у стратегічному управлінні та плануванні
Стратегічне партнерство
Співдружність Незалежних Держав: проблеми і суперечності стратегічного партнерства
Корекція стратегічного плану і конкретизують його програм
Переоцінка основних засобів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси