Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реформа судової системи Великобританії

В даний час судова система Великобританії знаходиться в процесі реформування, здійснюваного в ході конституційної реформи, оголошеної лейбористами в кінці 90-х років XX ст. Хоча організація судової влади в країні неодноразово зазнавала змін та спрощенню, але такі радикальні зміни судової системи можна порівняти за значимістю лише з реформою 1911 р., коли уряд Великобританії скасував право вето палати лордів на ухвалені парламентом закони. Лондонська газета The Daily Telegraph назвала дії прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера "похоронами 800 років судової історії".

Особливістю судової системи Великобританії, за оцінками дослідників, є її крайня Децентралізованого, а звідси - складність і деяка заплутаність співпідпорядкованості її ланок.

Нижча судова інстанція у цивільних справах - це помічники суддів у графствах (розглядають малозначні справи з ціною позову менше 11 ф. ст.). Більш великі цивільні справи з ціною позову до 1 тис. ф. ст.) розглядають суди графств.

Ті кримінальні справи, які не підсудні громадським магистратам (громадянам, що не є професійними суддями) і світовим суддям (у містах), розглядаються Судом корони, створеного в 1971 р. Зазначимо, що участь присяжних у справі передбачається лише на рівні Суду корони, в інших англійських кримінальних судах присяжних немає. Засідання суду присяжних проводиться під головуванням судді з участю зазвичай 12 присяжних, але нині допускається участь в процесі 10 або 11 присяжних. Суд корони розглядає по першій інстанції і обов'язково за участю присяжних справи про злочини, які переслідуються за обвинувальним актом (тобто про найбільш серйозні злочини). У компетенцію Суду корони також входить розгляд апеляції на вироки і рішення магістратських судів. Останні розглядають найбільшу кількість кримінальних справ.

До категорії вищих (високих) судів, які мають право створювати судові прецеденти, відносяться Суд корони, Високий суд.

У Великобританії є адміністративні суди (трибунали), але вони діють при органах виконавчої влади і не є органами адміністративної юстиції в загальноприйнятому значенні.

До спеціальних судів належать військові, церковні, торгові, суди коронера.

Головними пунктами судової реформи, оголошеної лейбористами, стало скасування посади лорд-канцлера Великобританії в колишньому вигляді і рішення про заснування вперше в історії держави Верховного суду Великобританії. Лорд-канцлер був одночасно головою судової системи Великобританії (він же призначав усіх суддів), головою верхньої палати парламенту та членом кабінету міністрів. Склалася історично, таке об'єднання владних повноважень суперечило принципу поділу влади.

Одного лорда-канцлера в новому державному устрої Великобританії покликані замінити відразу кілька інститутів.

Вищою судовою інстанцією в судовій системі Великобританії з 1 жовтня 2009 р. став повноцінний Верховний суд, який замінив палату лордів як вищої апеляційної інстанції. Однак юрисдикція Верховного суду не поширюється на кримінальне судочинство судів Шотландії. Остання має власні судову і правову системи. Право призначення суддів передано спеціальної незалежної комісії з судовим призначень. За судово-правові питання в уряді Великобританії відповідає новий міністр конституційних справ.

Конституційна реформа суттєво змінила порядок формування верхньої палати парламенту, але повноваження палати лордів кардинально не змінилися. Як і раніше, палата лордів - одна з вищих судових інстанцій країни, при цьому вона володіє законодавчими повноваженнями в якості верхньої палати парламенту. Теоретично палата лордів є інстанцією, выносящей вердикт в порядку імпічменту вищих посадових осіб країни (перший випадок імпічменту мав місце у 1376 р. щодо лорда Летимера, а останній за часом - в 1804 р. щодо віконта Мэлвилла за приписувані йому зловживання на посаді скарбника морського флоту).

Здійснені лейбористами реформи парламенту та судової системи є важливим кроком до відкритості та модернізації британської конституції і державності, однак цей процес ще не завершений.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Конституція і правова система Великобританії
Елементи фінансової системи Великобританії
Зміст судової та міської реформи.
Системи сертифікації Великобританії
Система судового розгляду по кримінальній справі
Податкова система Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії
Військова реформа
Міжнародні торгово-економічні зв'язки Великобританії
Партійна система і основні політичні партії Великобританії
Бенчмаркінг в системі територіального управління Великобританії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси