Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Нанкинское десятиліття (1928-1937) і буржуазно-демократичні перетворення

Описані процеси підсилювали позиції головнокомандувача Чан Кай-ши, який навесні 1927 р. проголосив в Шанхаї новий Національний уряд Китаю. Лідери гоминьдановцев на чолі з Ван Цзін-веєм в Ухани, куди ще раніше перемістилася столиця колишнього Національного уряду з Гуанчжоу, спочатку намагалися чинити опір цьому перевороту. Але восени того ж року Чан Кай-ши зайняв Ухань. Фен Юй-сян і ще кілька північних мілітаристів визнали владу уряду в Нанкіні, де відтепер влаштувався Чан Кай-ши. Об'єднання Китаю на цьому фактично було завершено. Всі політичні сили в країні, крім комуністів, різко засудили переворот і почали власну революційну боротьбу, визнали уряд Чан Кай-ши. В кінці 1928 р. ЦВК Гоміньдану прийняв офіційне рішення про завершення військового етапу революції і про початок політичних і економічних перетворень.

Звичайно, і в наступне десятиліття було чимало військових зіткнень. Але в цілому це був період більш або менш мирної політичної консолідації, додавання нової державності і нових форм життя. Якими ж вони були? Що принесли з собою ґоміньданівці? Що було характерним для їхньої політики? Відповідаючи на ці питання, необхідно врахувати, що перша чверть XX ст., незважаючи на Китай стрясали суперечки і війни, була часом досить швидкого економічного розвитку країни. У Китаї, різко змінила ритм життя, відбувалося чимало трансформацій в способі життя людей, особливо в містах. Кидалися в очі зміни в політичному житті, що супроводжувалися новаціями у сфері освіти, культури і т. п. Різко змінювалася і економіка країни, енергійно розвивала багато сучасні галузі індустрії і явно віддавала перевагу акценти на створення власної військової промисловості, нехай поки ще і не надто розвиненої.

В економіці країни лідируюче положення раніше займав англійський капітал, але за рівнем інвестицій до нього швидко наближався японський. Частка національної буржуазії була невелика і концентрувалася переважно в сфері торгового капіталу, в дрібних підприємствах. Зате все більшого значення набувала частка казенних підприємств. Успадкувавши їх, ґоміньдановський уряд центром своєї соціально-економічної політики зробило подальше зміцнення державного сектора економіки. Як і в кемалистской Туреччини, уряд взяв під свій контроль систему фінансів країни - банки, страхові товариства, податкові і митні збори; створило сильний механізм державного контролю над економікою, державного планування економічного розвитку. Видні чиновники і відповідальні особи уряди заохочували і приватні вкладення в економіку, самі вносили внески у неї, але в змішаних державно-приватних підприємствах явно задавало тон держава, що цілком відповідало китайської традиції.

При цьому істотно, що подібна економічна політика сильного уряду, до того ж схильного обмежити колишні привілеї іноземного капіталу, вела до швидкого зростання в економіці Китаю частки національного (державного та змішаного державно-приватного) капіталу і зменшення впливу колоніального капіталу.

У роки Нанкинского десятиліття уряд Чан Кай-ши йшло по шляху буржуазної ліберальної демократії, хоча і усвідомлювала, що в тих умовах в змозі робити лише перші кроки по цьому довгому шляху. Він прийняв ряд законів про працю, створило систему офіційних державних профспілок, встановлено мінімальний рівень зарплати. Було прийнято ряд інших законів, покликаних гарантувати певні права громадян, і особливо право приватної власності, що гарантувало і заохочувала розвиток приватного підприємництва. Розроблений урядом аграрний закон (1930) обмежив розміри орендної плати, встановив стелю для земельних володінь, виступив в захист орендаря. Цей закон був покликаний погасити соціальні конфлікти на селі. І хоча великого ефекту програма реформ не дала, бо для проведення її в життя у ґоміньданівського уряду не вистачило ні сил, ні часу, загальний принцип був очевидний.

Сильне централізоване уряд в новому Китаї хоч і спиралося на звичні для китайської традиції методи, прагнув йти в ногу з часом. Дух вестернізації в нанкинском Китаї відчувався не менше, ніж у кемалистской Туреччини. Принцип дбайливого регулювання соціальних і економічних відносин в країні не переростав через вимушені політичною ситуацією рамки. Ширше стали відкриватися двері для нових віянь, методів і процесів, але країна в цілому, особливо селянство, ще не дуже-то готове до змін, вправлялися в принципі тими ж методами, що й раніше, хоча і в дещо поліпшених аграрною реформою умовах. Більш того, зрощення політичних, економічних та інших інтересів вело до зміцнення звичної для традиційного Китаю (та й усього Сходу) державної системи управління господарством. Взагалі це не надто відрізнялося, в усякому разі на перший погляд, від тієї самої давньої системи, в рамках якої держава виступала в функції верховного власника і вищого суб'єкта влади, а уособлювали державу і вершили справи ті, хто був причетний до влади і становив керівний прошарок суспільства. Однак це не означає, що змін не було.

Чан Кай-ши, досить близький і щирий прихильник суньятсенизма, був схильний підтримувати не тільки "три принципи" Сунь Ят-сена, які зводилися до того, що слід зробити для захоплення влади і перших необхідних перетворень, але й дещо інше. Цим іншим була, зокрема, інтерпретована Сунемо для Китаю велика ідея мислителів століття Просвітництва, зокрема Ш. Л. Монтеск'є про поділ влади. Йдеться про п'яти інститутах - законодавчому, виконавчому, судовому, контрольному та екзаменаційному, які пізніше вже у своєму зрілому вигляді були створені на Тайвані як філії (юані) центрального уряду, але підспудно малися на увазі і раніше. І хоча така система адміністрації не була створена в Нанкиское десятиліття (це вимагає, крім іншого, чимало часу, та й умови в країні, охопленій заворушеннями, не були придатними), рух Китаю було саме в такому напрямку. У ці роки чимало було зроблено і для створення інститутів, необхідних для розвитку частнопредпринимательского сектора економіки. Справа йшла до поступового перетворення саме цього сектора у провідний, що пізніше і було продемонстровано на Тайвані, куди емігрували ґоміньданівці на чолі з Чан Кай-ши, до того стояли біля влади в Китаї.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Гоміньдан і його боротьба за єдність буржуазно-демократичного Китаю
Лютнева буржуазно-демократична революція в Білорусі
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Перетворення побуту, культури і науки
Інституційні перетворення сфери виробництва, що роблять її вразливою для інновацій, що базуються на науково-технічному прогресі
Поема "Погорелыцина" (1928)
МИКОЛА КЛЮЄВ (1884-1937)
Радянський Союз в середині 1950-х - початку 1960-х рр. "Велике десятиліття відлиги"
Загальна характеристика світового економічного зростання в останні десятиліття: основні тенденції і перспективи XXI століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси