Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. Електробезпека на будівельному майданчику

Можливі аварійні ситуації в электрохозяйствах будівельних майданчиків

Тимчасовий характер електроустановок на будівельному майданчику, а також складні умови експлуатації електричних пристроїв - вплив атмосферних опадів, запиленість і підвищена вологість приміщень - збільшують небезпеку ураження працюючих електричним струмом і підвищують ймовірність виходу з ладу електрообладнання. Все це висуває підвищені вимоги до якості проектування, виготовлення і комплектуючих виробів будівельних електрощитів.

Які аварійні ситуації можуть виникнути в електрогосподарстві будівельних майданчиків? Найпоширеніше явище - перевантаження, тобто таке явище, коли по електричних проводах і електричних приладів йде струм більше допустимого. При невеликих перевантаженнях відбувається швидке старіння ізоляції і термін її діелектричних властивостей скорочується. Так, перевантаження проводів на 25% скорочує термін їх служби приблизно до п'яти місяців замість 20 років, а перевантаження на 50% приводить в непридатність дроти протягом кількох годин. При дворазовій і більшою перевантаження ізоляція провідників запалюється. Крім того, при перевантаженні знижується напруга електромережі, в результаті чого може спостерігатися вихід з ладу електрообладнання.

Таке явище за кількістю аварійних випадків - коротке замикання між проводами або між проводом і землею. Причиною виникнення короткого замикання є порушення ізоляції, що може бути викликано старінням, з механічними пошкодженнями, імпульсними перенапруженнями (грозовими і комутаційними).

Небезпека короткого замикання полягає в збільшенні до сотні тисяч ампер сили струму, що призводить до виділення в самий незначний проміжок часу великої кількості теплоти в провідниках, а це викликає різке підвищення температури займання ізоляції, розплавлення матеріалу провідника з викидом іскор, здатних викликати займання горючих матеріалів.

Підвищений перехідний опір, що виникає в місцях переходу струму з одного проводу на інший або з проводу на який-небудь электроаппарат при наявності поганого контакту в місцях з'єднань, - джерело виділення великої кількості теплоти. Якщо нагріті контакти стикаються з горючими матеріалами, то можливо їх займання, а при наявності вибухонебезпечних сумішей - вибух. Небезпека наявності підвищеного перехідного опору ускладнюється тим, що ці місця важко виявити, а захисні апарати мереж і установок, навіть правильно вибрані, не можуть попередити виникнення пожежі

Іскріння і електродуги є результат проходження струму через повітря. Іскріння спостерігається при розмиканні електричних ланцюгів під навантаженням, при пробої ізоляції між провідниками, а також у всіх випадках при наявності поганих контактів в місцях з'єднання. Під дією електричного поля повітря між контактами іонізується і при достатній величині напруги відбувається розряд, що супроводжується світінням повітря і тріском (тліючий розряд). Із збільшенням напруги тліючий розряд переходить в іскровий, а при достатній потужності іскровий розряд може бути у вигляді електричної дуги. Іскри і електродуги при наявності в приміщенні горючих речовин або вибухонебезпечних сумішей можуть бути причиною пожежі і вибуху.

Всіх перерахованих ситуацій можна уникнути, використовуючи сучасні апарати захисту: автоматичні вимикачі, запобіжники, пристрої захисного відключення (УЗО).

Для людини смертельно небезпечними є малі струми, що в десятки разів менші, ніж ті, які приводять в дію електроприлади. Такі ж малі струми, що протікають на землю в місці несправності, можуть стати причиною пожежі. Саме тому запобіжники та автоматичні вимикачі не спрацьовують, коли під напругу потрапляє людина або пошкоджується ізоляція. Вірний спосіб захисту від ураження електричним струмом та запобігання пожежі - застосування ПЗВ, призначенням якого є відключення напруги у випадку, коли електричний струм намагається знайти собі шлях, відмінний від того, по якому він повинен текти.

Принцип дії ПЗВ полягає в тому, що воно порівнює струм, що протікає по провідниках до електроприладу ("вхідний" і "виходить"). У разі коли різниця цих струмів досягає певного значення, пристрій відключає напругу живлення. Якщо людина доторкнеться до оголеного проводу або до електроприладу з пошкодженою ізоляцією і через нього на "землю" потече небезпечний для життя струм, пристрій миттєво відключить напругу.

У электрохозяйствах будівельних майданчиків широко застосовують такий пристрій, як щит розподільчий для будівельних майданчиків (ЩРСП), призначений для введення і розподілу електроенергії трифазного змінного струму, захисту від перевантажень і коротких замикань у мережах 380/220 В на будівельних майданчиках. Ступінь захисту оболонки - 1Р44. Застосування даного пристрою забезпечує:

o електро - та пожежобезпечність, так як щит, обладнаний системою контролю справності ліній, що відходять, забезпечує миттєве (30-40 мс) відключення несправних ліній і безпека не тільки людей, які працюють безпосередньо з підключеним обладнанням, але й тих, хто працює поруч;

o можливість оперативного переміщення шита з однієї ділянки будівельного майданчика на інший і стійка фіксація його на опорі за рахунок невеликої маси (до 10 кг). На час вихідних і перерв у роботі його без праці можна помістити в закритий або охоронюваного приміщення для забезпечення схоронності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Забезпечення комфортних умов на будівельному майданчику
Підготовка будівництва і утримання території будівельного майданчика
Безпечна організація будівельно-монтажних робіт
Розвиток методів визначення меж безпечного стану будівельних систем
Формування вартості будівельної продукції
Прогнозування аварійних ситуацій
Забезпечення комфортних умов на будівельному майданчику
Підготовка будівництва і утримання території будівельного майданчика
Можливі небезпеки та надзвичайні ситуації в мегаполісах
Соціальна обстановка на території аварійних ситуацій і стихійних лих
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси