Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. Банки

Лекція 14. Виникнення і розвиток банків

Історичний аспект створення банків

Банківська діяльність виникла з появою капіталу, який приносив дохід. Розвиток банківської діяльності здійснювалося на основі лихварського капіталу, який сприяв розкладу первіснообщинного ладу.

На перших етапах розвитку суспільства використовувалися товарні гроші. Місцем їх накопичення і зберігання були храми, оскільки вони були страховим фондом громад і держави. Товарні гроші вимагали постійного обміну, що обумовило закріплення за храмами функції регулювання грошового обігу (касові операції). Для виконання даної функції храми здійснювали облікові і розрахункові операції.

У міру розвитку обміну храми почали стягувати плату за зберігання грошей, що дозволяло їм проводити кредитні операції.

Розвиток кредитних операцій дозволяло здійснювати купівлю і продаж земельних ділянок, управляти державним майном.

З XII ст. до н. е. держави починають здійснювати карбування металевих монет, яка сприяла розвитку торговельних відносин між країнами.

Розвиток суспільного поділу праці, відокремлення ремесел збільшувало кількість торговельних операцій і платежів.

Наприклад, в VII-V ст. до н. е. стали створюватися "торгові доми", які виконували різноманітні комісійні операції з купівлі-продажу (видача позик під розписку і заставу; продажі і платежі за рахунок клієнтів; участь у торговельних угодах; посередництво при складанні різного роду актів і операцій).

Паралельно з "торговими будинками" функціонували "державні торгові центри". Вони посилювали свій вплив внесенням грошових вкладів і депозитних зборів. Кредити надавалися державі, а також приватним особам.

Поступова концентрація грошового капіталу зажадала організаційного виділення двох важливих банківських функцій:

- перерозподільної (переміщення капіталу з метою отримання прибутку);

- громадській, публічній (стимулювання відтворення матеріальних благ).

В цих умовах стали створюватися асоціації. Вони виконували не тільки банківські операції, але і державні функції, наприклад здійснювали збір податків.

Як свідчать історичні документи, перші банки функціонували у Вавилоні, Давній Греції, Єгипті, Римі. Вони виконували різноманітні операції - від комісійних операцій по купівлі, продажу та платежів за рахунок клієнтів до видачі кредитів та виступи в якості поручителя та довіреної особи при вчиненні різних актів та угод. Наприклад, у VIII ст. до н. е. вавилонський банк приймав грошові вклади; надавав кредити і навіть випускав банківські квитки "гуду".

Зручності, створювані банками, не могли не привернути увагу ділових людей. Поступово банківська клієнтура розширювалася. Банки, у свою чергу, виконували роль довірителів по складанню договорів між клієнтами і виступали посередниками в торгових угодах. Для полегшення розрахунків банки почали випускати банківські білети, які зверталися нарівні з повноцінними грошима.

Як свідчить історія, одним з перших банків у сучасному розумінні цього закладу був створений у 1407 р. Банк Генуї. Установи, що мають риси банків, з'являлися в торгових центрах - Нідерландах, Німеччині. Слідом за міняйлами, які обмінювали гроші і брали їх на зберігання, виникла професія банкірів. Вони спочатку відрізнялися від міняв тим, що поряд з участю в платежах стали позичати гроші. Таким чином, витоки сучасної банківської справи можна бачити в діяльності банків в давнину і мінял у Середні віки.

У Західній Європі перехід до кредитних банкірським будинкам і комерційним банкам стався у другій половині XVII ст. В Англії в 1664 р. був створений Банк Англії, який активно здійснював кредитування торгово-промислового обороту.

Розвиток банківської справи в Америці починається з другої половини XVIII ст. з виконання приватними колоніальними ссудными конторами функцій з видачі позик під заставу землі і випуску в обіг паперових грошей. Першим комерційним банком Америки, які отримали документ на право ведення банківських операцій, Банк Північної Америки, що утворився у Філадельфії в 1781 р. До 1800 р. в Америці було вже 19 комерційних банків, а до 1820 р. - 300.

У середині XIX ст. в Америці з'являються перші законодавчі акти з регулювання банківської справи. Так, у 1863 р. був прийнятий Національний валютний акт, а в 1864 р. - Національний банківський акт, які наділили уряд правом видавати чартер (по суті - ліцензію) на ведення банківських операцій. З цього часу банки, що одержали ліцензію від федерального уряду стали називатися національними банками, а одержали чартер від уряду - банками штатів.

Таким чином, у США виникла банківська система подвійного підпорядкування.

Із збільшенням обсягів виробництва і обігу роль 5анков у всіх країнах зростала. З'являлися вільні грошові ресурси, які акумулювалися і прямували у вигляді позичок промисловим і торговим підприємствам. Розвиток товарно-грошового обігу у всіх галузях господарства зумовлювало зростання банківського капіталу. До первісної функції банків - торгівлі грошима додалася нова функція - управління капіталом, що приносить дохід. Банки як збирачі капіталу почали обслуговувати весь процес виробництва і отримали можливість впливати на нього.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Банки, основи банківської справи
Центральні банки
Виникнення і розвиток банків
Становлення центральних банків та розвиток їх функцій
Поняття транснаціональних банків (ТНБ) і етапи їх розвитку
Роль комерційних банків у процесі створення пропозиції грошей
Банки, основи банківської справи
Історичний екскурс
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси