Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Типи соціокультурних систем

Приступаючи до виділення самобутніх культурних систем, П. А. Сорокін звертається до пошуку визначального внутрішнього аспекту інтеграції, який, як вважає він, виявляється, насамперед, у ментальне™ людей. Виходячи з того, що кожна культурна система володіє власною ментальністю, власною системою істини і знання, має власну філософію і особливий тип релігії, своє власне уявлення про правильне і неправильне, особливі форми мистецтва і літератури, звичаї, закони, правила поведінки, власну політичну та економічну організації, нарешті специфічний тип людської особистості, він вважає можливим розрізняти наступні типи культурних систем: идеациональную, чуттєву і змішану, названу ним ідеалістичним типом.

З приводу цієї, досить незграбної термінології відгукнувся А. Дж. Тойнбі у статті "Філософія історії П. Сорокіна", зазначивши, що "нові терміни створюють труднощі в процесі інтелектуального спілкування між автором і його читачами. Хіба не задовольнила б Сорокіна яка-небудь з наступних термінологічних пар: "потойбічна і посюсторонняя" ментальності; "духовна і матеріалістична" ментальності; "догматизм і скептицизм" і "життя по вірі" та "життя по розуму"? Ймовірно, сам Сорокін відповість, що він відчував необхідність у створенні своєї власної, повий термінології, оскільки та термінологія, яка перебуває в обігу, не виражає її зміст точним і вичерпним чином. За одну справу - винаходити нові слова, і зовсім інша - пускати їх в оборот".

Розуміючи умовність будь-якої типології, П. А. Сорокін пояснює, що ні идеациональный, ні чуттєвий типи культур ніколи не існували в чистому вигляді, але вага інтегровані культури в дійсності виявляються складаються з різних з'єднань цих чистих логіко-смислових форм. У деяких переважає перший тип, в деяких - другий; в яких-то вони обидва змішані в рівних пропорціях. Крім того, кожна інтегрована культура або суперсистема є як би сузір'ям багатьох культурних підсистем, тобто вона включає в себе живопис, скульптуру, архітектуру, музику, науку, філософію, право, релігію, мораль, форми соціальних, політичних і економічних організацій.

Вчений виходить з того, що кожна культурна суперсистема відрізняється від іншого своєрідністю систем істин: так у ідеаціональной культурі домінує деяка система істин, яка ґрунтується на критерії достовірності, що відрізняється від розумового докази. Ця домінуюча система випливає з систем істини віри, отриманої шляхом одкровення, за допомогою інтуїції, містичного досвіду. Для чисто идеационального способу мислення істина віри повинна здаватися більш надійною, ніж людський розум і логіка.

В чуттєвій культурної суперсистеми домінує чуттєва система істин, заснована на свідченнях органів почуттів. Оскільки для носіїв чуттєвої ментальне™ і культури немає ніякої реальності за межами і крім чуттєво сприйманого становлення, то їх відчуття і повинні бути головними і майже єдиними суддями у тому, що є істина і що є брехня.

В ідеалістичній ментальне™ і культури лежить у її основі система істини повинна займати проміжне положення між надприродним одкровенням і чуттєвими даними, бо в ній органічно поєднуються обидві системи.

Для підтвердження своїх припущень П. А. Сорокін звертається до аналізу широкої сфери мистецтва; знання; морально-правової свідомості; системи соціальних відносин (семейственных, договірних і примусових); війн, що відбулися в історії Греції, Риму та Європи; розглядає співвідношення між типами культури і типами особистості і поведінки. Все це він робить на величезному фактологічному матеріалі різних культур та історичних періодів.

У виділеній П. А. Сорокіним типології цілком проглядаються никонианские "вік богів" - идеациональная, "вік людей" - чуттєва і "вік героїв" - ідеалістична стадії розвитку. Однак, на відміну від Дж. Віко (який чітко вказував черговість проходять фаз у кожному циклі і говорив, що все слід єдиному порядку), він пише про флуктуації (коливання) виділених їм культурних систем, про те, що відбувається "шарахання" історії. Він неодноразово пояснює, що пет універсального порядку, за яким одні суперсистеми змінювали б інші. Тим не менш, у наведеному переліку є якась оцінка характеру переходу від однієї суперсистеми до іншої: оскільки перехід від чуттєвої культури до ідеалістичної утруднений, то потрібно примусовість, в той час як "набагато легше спускатися з идеациональных снігових вершин на прекрасне плато ідеалістичної реальності, ніж підніматися на нього з рівнини перезрілої чуттєвої культури". Ідеалістичний етап у розвитку цивілізації, судячи з усього, для нього найбільш продуктивний у порівнянні з двома іншими, це пік розвитку цивілізації, хоча таких продуктивних точок у розвитку цивілізації, згідно його концепції, може бути кілька.

Пропонуючи таку схему побудови розвитку людської культури, П. А. Сорокін виходить за рамки ситуації, до нього традиції розрізнення динаміки окремих цивілізацій, призводить до їх вичерпаності і, тим самим, до кінця. Він неодноразово підкреслює поступальний характер розвитку людства, спираючись при цьому на циклічну трактування історії. Якщо розглядати його ідеї в рамках цивілізаційного підходу, то його концепція змінюваності суперсистем виявляє деяку подвійність: по-перше, суперсистеми - це те, що па повсякденній мові можна назвати частинами, або сегментами цивілізації; по-друге, і щось більше, ніж цивілізації, щось перевершує їх.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Типи соціокультурних суперсистем і соціокультурна динаміка П. А. Сорокіна
СОЦІОКУЛЬТУРНІ ЗМІНИ І СУСПІЛЬСТВО МАЙБУТНЬОГО
Роль соціокультурних традицій у процесі міжнародних переговорів
Соціокультурні норми
Соціокультурна комунікація
Соціокультурні та міжкультурні комунікації
Соціокультурні стандарти і орієнтири
Сім'я як соціокультурне середовище
Циклічні моделі соціокультурних змін
Соціокультурні трансформації в епоху постмодерну
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси