Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 1. Африка південніше Сахари після деколонізації

Звільнення від колоніальної залежності на рубежі 1960-х рр. досить помітно відсталих народів, а то і полупервобытных спільнот Тропічної Африки було завершальним і найбільш потужним за звучанням акордом деколонізації. Близько півсотні великих і малих незалежних і в переважній більшості раніше не існували держав виникло на руїнах колоніальних імперій Англії і Франції. Частково це торкнулося Голландії, Португалії та деяких інших невеликих колоніальних країн Європи. Головною загальною ознакою всіх заново виникли африканських держав виявився їхній політичний інфантилізм. Виникнувши на базі вчорашніх колоніальних територій, будучи виховані колоніальною адміністрацією та відповідними нормами метрополій, всі вони, здобувши незалежність, не мали власного політичного досвіду, якщо не вважати за такий ремінісценції, пов'язані з існуванням протогосударственных утворень, та й то не скрізь, переважно на західному узбережжі.

Опинившись у настільки скрутному стані, нові африканські держави стали швидко самовизначатися. Але на якій основі? Природною традиційною основою були племінні зв'язки, общинно-кланові традиційні форми самоврядування, принципи соціально-корпоративних і патронажно-клиентных взаємин. Все це зіграло свою роль у процесі становлення тут державності. Але, варто зауважити, що роль ця була швидше негативною, ніж позитивною, бо апеляція до традиції не стільки об'єднувала жителів нової держави, скільки роз'єднувала їх по племінній, клановим або земляцькому ознакою. Потрібна була вагома альтернатива традиційній основі, і вона була вироблена десятиліттями зусиль колоніальної адміністрації, чимало зробила для того, щоб виховати в колоніях майбутню правлячу еліту, політично зорієнтована на норми і принципи відповідної метрополії. Мова йде насамперед про фундаменті з норм і принципів буржуазної парламентарної демократії, громадянського суспільства і правової держави, а також про міцно спираються на цей фундамент - саме так, а не інакше, - ринково-приватновласницьких відносинах і відповідної їм економіці з властивою їй модернізацією, переважно у вигляді вестернізації.

Зрозуміло, частково дещо з цього неодмінного набору принципових засад, які дозволяють розраховувати на успішний розвиток, вже було практично в кожній з нових держав. Однак те, що було у вчорашніх колоніях Тропічної Африки, ніяк не можна вважати не тільки достатнім, а й взагалі скільки-небудь значним для цього розвитку. Крім того, у багатьох випадках європейців після деколонізації починали під тими або іншими приводами витісняти з країн, в яких вони давно вже жили і яким приносили чималу користь (навіть якщо не вважати, що на них в основному і все трималося). Тому не доводиться нагадувати, що все в цьому роді новій владі слід було створювати заново, як заново створювалися і самі держави.

Між тим проблем, які постали перед новими державами, було безліч, починаючи з їх меж, які в силу необхідності визначалися не етнічними або природними факторами, але виключно випадковістю колоніального захоплення. Зрозуміло, що при цьому різні родинні племінні групи виявлялися у різних державах, а неспоріднену і навіть ворогуючі між собою нерідко жеребом долі з'єднувалися в одному. І хоча племінна і доплеменная мозаїка з безлічі дрібних і дещо більших социоэтнических спільнот завжди була явною нормою (одних тільки різних мов в Африці спеціалісти нараховують тисячі), логічно, що аж до сьогоднішнього дня це породжує масу проблем. Деколи навіть веде до кривавих межплеменным зіткнень, що роздирає багато молоді держави Африки.

Справедливості заради важливо зауважити, що тут не було свавілля підступних колонізаторів, хитромудро слідували класичним принципом "розділяй і володарюй". Аж ніяк. Просто ніякого іншого варіанту формування держав в деколонизующейся Тропічній Африці 1960-х рр. не було. Розділ Африки між державами породив сучасні кордони її держав, відповідні вчорашнім колоніальним територіям. Колоніальна адміністрація в рамках кожної з цих територій, як згадувалося, чимало робила для того, щоб долучити племінну знать до цінностей, які мали перевагу перед в Європі. Утворені африканці, випускники Кембриджа, Оксфорда і Сорбонни, поступово, покоління за поколінням, знаходили деякий повагу до всіх цих цінностей, що і не дивно. Адже протистояти їм могли лише традиційні норми африканської життя, для створення стійкої політичної структури, як правило, не пристосовані.

Однак це не означає, що освічена еліта нехтувала традицією. Навпаки, вона поважала її і спиралася на неї. Власне, саме ця опора і була тією основою, спираючись на яку вони могли впевнено наполягати на деколонізації та придбанні колонією політичної самостійності в 1960-і рр.., коли від гасла "Незалежність при житті цього покоління!" африканці перейшли до більш радикального гаслу "Незалежність негайно!" і домоглися свого. Однак, домігшись мети, правлячі освічені верхи нових африканських країн у пошуках оптимальної моделі для політичної структури виникали держав звернулися спочатку до добре знайомої їм метрополії. Це було логічно, особливо якщо врахувати, що і панівну мову, і система адміністрації в тій чи іншій колонії відповідали тим, що домінували в метрополії. Але це було лише першим кроком. Далі неминуче випливав вибір шляху, який подекуди приводив до зміни пріоритетних орієнтацій. Однак незалежно від того, яка орієнтація була обрана, як і коли цей вибір змінювався, якщо він взагалі змінювався, кожна з молодих країн Африки пройшла свій нелегкий і в якійсь мірі загальний для всіх них шлях становлення державності.

Власне, саме це і є вся їх історія, трохи перевищує півстоліття (мається на увазі історія сучасних держав Африки в їх нинішніх кордонах). Як ця історія виглядає, нехай навіть у самому короткому викладі? Звернемося до неї.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колонізація Африки південніше Сахари
Африка південніше Сахари
Африка південніше Сахари: економіка і орієнтація в розвитку
Африка південніше Сахари: специфіка этносоцио-політичної структури
Геополітична нестабільність Африки
Колоніальна адміністрація та її роль в процесі деколонізації
Південна Азія після деколонізації
Реалії політичної влади після деколонізації
Країни Південної Африки
Західна і Центральна Африка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси