Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 19. Психофізіологічні основи безпеки праці

Психічні властивості людини, що впливають на безпеку

Психологія - це наука про психічне відображення дійсності у процесі діяльності людини. У психології виділяється кілька галузей, в тому числі психологія праці, інженерна психологія, психологія безпеки. Об'єктом психології безпеки як науки є психологічні аспекти діяльності. Предметом психології безпеки є психічні процеси, стан і властивості людини, що впливають на умови безпеки.

Психічні процеси складають основу психічної діяльності і є динамічним відображенням дійсності. Без них неможливе формування знань і придбання життєвого досвіду. Розрізняють пізнавальні, емоційні та вольові психічні процеси (відчуття, сприйняття, пам'ять і ін). Психічний стан людини - це відносно стійка структурна організація всіх компонентів психіки, яка виконує функцію активного взаємодії людини із зовнішнім середовищем, представленої в даний момент конкретною ситуацією. Психічні стани людини відрізняються різноманітністю і тимчасовим характером, визначають особливості психічної діяльності в конкретний момент і можуть позитивно чи негативно позначатися на плині всіх психічних процесів. У процесі діяльності реакція організму на зовнішні зміни не залишається постійною. Організм прагне пристосуватися до мінливих умов діяльності, подолати труднощі і небезпеки.

Стрес проявляється у загальному адаптаційному синдромі як необхідна і корисна реакція організму на різке збільшення його загальної зовнішньої навантаження. Він складається в цілому ряді фізіологічних зрушень в організмі, сприяють підвищенню його енергетичних можливостей і успішності виконання складних і небезпечних дій. Тому сам по собі стрес є не тільки доцільною захисною реакцією людського організму, а й механізмом, який сприяє успіху трудової діяльності в умовах перешкод, труднощів і небезпек.

Стрес робить позитивний вплив на результати праці лише до тих пір, поки він не перевищив певного критичного рівня. При перевищенні цього рівня в організмі розвивається так званий процес гипермобилизации, який тягне за собою порушення механізмів саморегуляції і погіршення результатів діяльності, аж до її зриву. Гипермобилизация організму призводить до надмірних форм психічного стану, які називаються дистресом або позамежними формами. Можна виділити два типу позамежного психічної напруги - гальмівний і збудливий.

Гальмівний тип характеризується скутістю і сповільненістю рухів. Фахівець не здатний з такою спритністю робити професійні дії. Знижується швидкість відповідних реакцій. Сповільнюється розумовий процес, погіршується спогад, проявляються неуважність і інші негативні ознаки, не властиві даній людині в спокійному стані.

Збудливий тип проявляється гіперактивністю, багатослівністю, тремтінням рук і голосу. Оператори здійснюють численні, не диктуються конкретною потребою дії. Вони перевіряють стан приладів, поправляють одяг, розтирають руки, у спілкуванні з оточуючими вони виявляють дратівливість, запальність, невластиву їм різкість, брутальність, образливість. Тривалі психічні напруги і особливо їх позамежні форми ведуть до вираженого стану стомлення.

Помірне напруження - це нормальний робочий стан, який виникає під мобілізує впливом трудової діяльності. Це стан психічної активності є необхідною умовою успішного виконання дій і супроводжується помірним зміною фізіологічних реакцій організму, виявляється в доброму самопочутті, стабільному і впевненому виконанні дій. Помірне напруження відповідає роботі в оптимальному режимі. Оптимальний режим роботи здійснюється у комфортних умовах нормальної роботи технічних пристроїв. В оптимальних умовах проміжні і кінцеві цілі праці досягаються при невисоких нервово-психічних затрат. Зазвичай тут мають місце тривале збереження працездатності, відсутність грубих порушень, помилкових дій, відмов, зривів і інших аномалій.

Підвищена напруга супроводжує діяльність, що протікає в екстремальних умовах, що вимагають від працюючого максимального напруження фізіологічних і психічних функцій, різко виходить за межі фізіологічної норми.

Екстремальний режим - це роботи в умовах, що виходять за межі оптимуму. Відхилення від оптимальних умов діяльності вимагають підвищеного вольового зусилля або, інакше кажучи, викликають напругу.

Монотония - напруження, викликане одноманітністю виконуваних дій, неможливістю перемикання уваги, підвищеними вимогами як до концентрації і стійкості уваги.

Политония - напруження, викликане необхідністю переключень уваги, частих і в несподіваних напрямках.

Фізична напруга - напруга організму, викликане підвищеним навантаженням на опорно-руховий апарат людини.

Емоційне напруження - напруга, викликане конфліктними умовами, підвищеною ймовірністю виникнення аварійної ситуації, несподіванкою або тривалим напругою різних видів.

Напруга очікування - напруження, викликане необхідністю підтримання готовності робочих функцій в умовах відсутності діяльності.

Мотиваційне напруження пов'язане з боротьбою мотивів, з вибором критеріїв для прийняття рішення.

Стомлення - напруга, пов'язана з тимчасовим зниженням працездатності, викликане тривалою роботою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психофізіологічні та ергономічні основи безпеки праці
ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ НАВЧАЛЬНОГО ПРАЦІ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЗАСОБИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ В РЕГУЛЮВАННІ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Правові та нормативні основи безпеки життєдіяльності
Безпека праці при обробці риби
Безпека праці у рибоконсервному виробництві
Діяльність і свідомість. Формування вищих психічних функцій людини
Структура психіки: психічні процеси, стани і властивості
Забезпечення безпеки життєдіяльності людини
Фактори, що впливають на результат ураження людини електричним струмом
Психічні стани людини
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси