Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура і розміщення провідних галузей господарства

З урахуванням природних умов і сформованих виробничих навичок населення формується господарський вигляд Далекого Сходу, структура її економіки, розвиваються основні галузі, що мають значення не тільки для району, а й для всієї країни.

Основою сучасної економіки Далекого Сходу є промисловість, що випускає різноманітну продукцію. Сьогодні тут нараховується декілька тисяч промислових підприємств, оснащених досить застарілою технікою, але останнім часом в цьому намітився деякий прогрес, і підприємства, що володіють достатніми засобами, що є досить рідкісним у наш час, закуповують цілком сучасне обладнання. На промислових підприємствах працює приблизно 1/3 всіх трудящих Далекого Сходу (рис. 24.8).

Рис. 24.8. Розподіл працівників за галузями

Галузі ринкової спеціалізації. Продукція лісової, целюлозно-паперової і деревообробної промисловості федерального округу займає значну питому вагу в загальноросійської вивезенні деревини, виробництві пиломатеріалів, паперу, целюлози і деревоволокнистих плит. Лісова промисловість розвинута в основному в Хабаровському і Приморському краях і Амурської області (табл. 24.2).

Таблиця 24.2. Центри лісової промисловості

Лісова промисловість

Місто

Лісопилення

Іман, Лссозаводск, Благовєщенськ. Вільний, Хабаровськ, Комсомольськ-на-Амурі, Амурск, Хор, Бикин

Виробництво фанери

Владивосток, Біробіджан

Виробництво меблів

Благовєщенськ, Хабаровськ, Владивосток, Біробіджан

Виробництво сірників

Благовєщенськ

Целюлозно-паперова промисловість розвинена на Сахаліні (Вуглегірськ, Поронайськ та ін). Діє Амурський целюлозно-картонний комбінат.

На розміщення лісової промисловості вирішальне значення надає чинник сировинних ресурсів і сильне значення - фактор районів споживання готової продукції. На розміщення деревообробної промисловості однаково сильне значення мають два фактори: сировинні ресурси і райони споживання готової продукції. На розміщення целюлозно-паперової промисловості вирішальне значення надає чинник сировинних ресурсів і однаково слабке значення мають два фактори: паливно-енергетичних ресурсів і районів споживання готової продукції.

Найбільше деревини - понад 40% - заготовляє Хабаровський край (він дає понад 40% пиломатеріалів, 70% клеєної фанери і більше 20% картону), майже 20% - Приморський і приблизно по 10% - Сахалінська та Амурська області і Якутія.

Вирубуються головним чином модрина, ялина, кедр і ялиця, а в Приамур'ї і Приуссурье - і широколисті ліси; вкрай мало використовуються дрібнолисті ліси.

З хвойних дерев до найбільш цінних належать модрина, сибірська і ялиця корейська. Їх деревина може бути використана для одержання целюлози, лаків, червоної фарби, клеючих і дубильних речовин, а також як стройовий ліс. У Приморському і Хабаровському краях поширений корейський кедр. Його деревина легка, має красивий рожевий відтінок, досить міцна і легко піддається обробці. Вона використовується в лісохімічної промисловості для отримання скипидару, каніфолі, цінного хвойного масла, з неї можна також виготовляти хорошу фанеру. Важливе господарське значення має чорна ялиця. Велику цінність становлять листяні дерева - дуб, береза, тополя і особливо липа і ясен. Деревина ясена, відрізняється міцністю і красою малюнка, служить для виробництва високоякісної фанери, використовується вона також в машино - і суднобудуванні.

Машинобудування має різноманітну структуру, однак ведучими галузями, тобто галузями ринкової спеціалізації, є судноремонт і виробництво енергетичного устаткування. Один з найбільших машинобудівних центрів - Хабаровськ. Тут працює ряд заводів, що випускають устаткування для багатьох галузей промисловості. Сільськогосподарське машинобудування розміщується в р. Вільному (Амурська область).

Розміщення заводів машинобудування представлено в табл. 24.3.

Таблиця 24.3. Основні заводи машинобудування регіону

Місто

Завод

Благовєщенськ

Завод "Амурэлекгронрибор"

Владивосток

Завод інструментів

Хабаровськ

Завод "Дальдизель"

Комсомольськ-на-Амурі

Завод підйомно-транспортного устаткування

Біробіджан

Завод "Дальсельмаш"

Агропромисловий комплекс. Рясні літні дощі викликають річкові паводки з повенями, що призводить до затоплення сільськогосподарських угідь. Тому тут необхідно проводити спеціальні заходи по охороні посівів. Зате завдяки великій кількості води в південній частині району поширені типові культури тихоокеанських районів Азії - соя і рис.

Сільське господарство поступається нині за своїм значенням не тільки промисловості, але і транспорту. У сільському господарстві зайнято людей в три рази менше, ніж у промисловості, і майже в півтора рази менше, ніж на транспорті. Темпи розвитку сільського господарства набагато нижче, ніж промисловості. І це не випадково, так як витрати на виробництво сільськогосподарської продукції на Далекому Сході з-за несприятливих природних умов ще дуже високі. Тому виявляється більш вигідним завозити сюди деякі продукти з інших районів країни.

Транспорт. Особливу роль в економіці округу відіграє транспорт. Він пов'язує в єдиний господарський комплекс міста, селища та підприємства, віддалені один від одного на великі відстані, сприяє освоєнню нових територій. Про значення транспорту в господарстві Далекого Сходу свідчить той факт, що частка зайнятих у цій галузі в регіоні значно більше, ніж в середньому по країні.

На Далекому Сході представлені всі види транспорту, але основну роль відіграє залізничний. На його частку припадає до 80% вантажоперевезень (рис. 24.9). Автомобільних доріг в районі мало. Більш розвинена автомобільна мережа на півдні. Річковий транспорт представлений в основному в басейні Амура. Авіаційний транспорт здійснює пасажирські перевезення і доставку вантажів у важкодоступні райони і на острови.

Рис. 24.9. Розподіл транспортної мережі ДВФО

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарства
Структура і розміщення провідних галузей господарського комплексу
Структура і розміщення галузей господарського комплексу
Структура і розміщення галузей господарського комплексу
Машинобудування - провідна галузь індустрії
Структура державного управління в провідних країнах світу
Безпека праці в рибній галузі промисловості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси