Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Спадкування за заповітом

Спадкування за заповітом здійснюється найчастіше в забезпечених сім'ях. Зрозуміло, що принцип свободи заповіту передбачає право на залишення заповіту усіма спадкодавцями, однак на практиці за заповітом зазвичай переходять більш або менш крупні спадщини. Оскільки заповіт є односторонньою угодою, поряд з дієздатністю сто упорядника найважливішу роль грає дотримання його форми.

За загальним правилом, заповіт має бути складено в письмовій формі. Усна форма допускається у вигляді рідкісного винятку, наприклад, у США, - при неминучої смерті заповідача. У багатьох країнах існує множинність (плюралізм) форми заповіту за правом вибору однієї з них. Проте в деяких країнах встановлюється і одна форма, наприклад у Великобританії.

Найбільш поширені чотири основні форми заповіту: власноручне; таємне; публічне; заповіт, посвідчений свідками. Власноручний заповіт повністю пишеться від руки самим спадкодавцем, їм самостійно датується і підписується. Таємний заповіт передбачає складання заповіту спадкодавцем з передачею заповіту в запечатаному конверті нотаріусу в присутності свідків. Публічним іменується таке заповіт, коли заповіт після його вчинення у присутності посадових осіб (нотаріусів, суддів) і свідків передається для депонування нотаріусу або іншій посадовій особі. Нарешті, заповіт, посвідчений свідками, після його вчинення та підписання заповідачем або іншою особою за його вказівкою засвідчується не менш ніж двома свідками в присутності заповідача. Така форма передбачається у Великобританії, де вона до того ж є і єдиною формою заповіту.

У відповідності з принципом свободи заповіту заповідач має право зробити будь-які розпорядження на випадок своєї смерті - насамперед у відношенні свого майна. Цим визначається зміст заповіту. Зрозуміло, свобода заповіту детермінується всією сукупністю умов життя суспільства. Приміром, один єгипетський мільйонер заповів все своє майно жили в його будинку собакам, кішкам і працювали в садибі ишакам. "Вони були набагато добрішими до мене, ніж люди, - говорилося в заповіті. - Вони ніколи не намагалися заради моїх грошей засадити мене в божевільні або отруїти мене". У зарубіжних країнах регулярно розігруються справжні "сутички над скринею", особливо коли мова йде про великих спадщину.

Межі розсуду заповідача обмежуються законом в інтересах, як правило, його сім'ї. Існує кілька систем забезпечення інтересів сім'ї при спадкуванні за заповітом. У відповідності з "системою резерву" спадні спадкоємці користуються правом на так званий резерв, що становить на одну дитину половину спадщини, на двох - дві третіх і на трьох і більше дітей - три четвертих частини спадщини. Право на резерв мають і деякі висхідні - батьки, дідусь, бабуся та ін. "Система резерву" застосовується в Японії, Франції та інших романських країнах, у деяких з них, наприклад в Італії, "правом на резерв" користується і пережив чоловік.

У ФРН передбачається "система обов'язкової частки", згідно з якою "обов'язковий пайовик" не є спадкоємцем за законом, а лише кредитором, який має право вимагати виплати йому певної суми спадкоємцями за заповітом. Правом на обов'язкову частку мають спадні, батьки та чоловік, які отримують половину тієї частки, яка належала б їм при спадкуванні але законом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАПОВІТОМ
Спадкування за заповітом
Спадкування за заповітом
Спадкування за законом
СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОМ
Заповіт Івана III
НЕОБХІДНЕ СПАДКУВАННЯ
Спадкування за законом
Спадкування за законом
Дарування та спадкування житла
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси