Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Монополістична конкуренція

Монополістична конкуренція являє собою такий тип ринку, де досить велика кількість фірм пропонує різнорідну (диференційовану) продукцію.

Вона виникає там, де господарюють десятки фірм, таємний зговір між якими неможливий. В цих умовах окремій фірмі практично неможливо передбачити і врахувати реакцію всіх інших фірм на зміну ціни.

Монополістична конкуренція широко подана в галузях, що виробляють предмети споживання. Причиною вибору покупця можуть стати привабливе упаковування товару, більш зручний час роботи магазина, краще обслуговування і т. д.

В умовах монополістичної конкуренції немає високих бар'єрів для вступу в галузь. Ефект масштабу не має великого значення. Легке входження в галузь не означає, що відсутні для цього всі обмеження. Існують патенти на продукцію, ліцензії, торгові марки, проте на відміну від чистої монополії патенти не носять вичерпного характеру, оскільки патентуються взаємозамінні товари.

Якщо в умовах досконалої конкуренції крива попиту на продукцію фірми паралельна осі абсцис, тобто попит абсолютно еластичний, то при монополістичної конкуренції вона набуває невеликий негативний нахил. Це означає, що при монополістичної конкуренції крива попиту фірми менш еластична, ніж при досконалій конкуренції, але більш еластична, ніж у чистої монополії. Ступінь еластичності в умовах монополістичної конкуренції залежить як від числа конкурентів (чим більше конкурентів, тим еластичніше попит), так і від ступеня диференціації продукту (чим дифференцированнее продукт, тим менша еластичність попиту).

Негативний нахил кривої попиту означає, що в умовах монополістичної конкуренції виробляється менше продукту, ніж при досконалій конкуренції. Якщо в умовах досконалої конкуренції обсяг виробленої продукції дорівнює Qc, а ціна Рз, то в умовах монополістичної конкуренції - Qm і Рт (рис. 9.5).

Особливість ціноутворення фірми в умовах монополістичної конкуренції полягає в тому, що вона стикається з різними умовами ціноутворення в короткостроковому і довгостроковому періодах.

Рис. 9.5. Параметри ринків монополістичної та досконалої конкуренції

У короткостроковому періоді фірма має можливість користуватися перевагою монополіста, а в довгостроковому періоді вона цей привілей втрачає. Це означає, що формула поведінки монополістичного конкурента в короткостроковому періоді аналогічна ринку чистої монополії, а саме: Р > MR; МС < АС.

Протягом короткострокового періоду в умовах монополістичної конкуренції фірми можуть отримувати прибуток, так і нести збитки, але в кінцевому рахунку збитки змушують піти з ринку, а отримані прибутки приводять у галузь нові фірми. В результаті в довгостроковому періоді створюється ситуація, близька до позицій досконалої конкуренції, при якій фірма отримує нормальний прибуток, не виникає ні економічної, тобто надмірною, монополістичної прибутку, ні збитків, і ціна продукту дорівнює середнім витратам Р = АС.

Слід звернути увагу на те, що на відміну від досконалої конкуренції, при якій ціна дорівнює мінімально можливим середнім витратам (точка М), в умовах монополістичної конкуренції середні витрати більше мінімально можливих АС > min АС і ціна відповідно більше мінімальних середніх витрат Р > min АС (точка N). Це пов'язано насамперед з диференціацією продукції. Адже для того, щоб наділити продукцію специфічними, що відрізняють її від продукції інших фірм якостями (будь то яскрава обкладинка, стильний дизайн або додаткові споживчі функції), повинні бути проведені додаткові витрати. Отже, витрати при монополістичної конкуренції на виробництво диференційованих товарів перевищують витрати досконалої конкуренції на виробництво однорідних товарів.

Збільшення витрат є платою за диференціацію продукції. Адже на цікавий дизайн, барвисту упаковку та рекламу товару потрібні додаткові витрати. Споживач змушений оплачувати такі витрати, оскільки вони включаються в ціну. Але втрата доходу компенсується у покупця додатковою споживчою вигодою. Чим більше диференціація економічних благ, тим більшою мірою задовольняються різноманітні потреби покупців.

На ринку монополістичної конкуренції фірми стають монополістами з диференційованого продукту. Намагаючись виділити власну продукцію серед безлічі аналогічних товарів, фірми прагнуть постійно покращувати якість товарів, підтримувати імідж компанії.

В умовах монополістичної конкуренції великого значення набувають нецінові фактори конкуренції. На те є серйозні причини. У довгостроковому періоді внаслідок приходу на ринок нових конкурентів економічна прибуток знижується і зникає. У цих умовах фірма швидше за все, спробує зберегти свої переваги перед конкурентами завдяки удосконаленню якості товару, надання покупцям додаткових послуг (наприклад, гарантійного обслуговування товарів), рекламу.

Постійна гонитва за поліпшенням якості товару не тільки сприяє задоволенню існуючих потреб, але і створення нових потреб споживачів. Фірма починає передбачати можливі потреби, які зможуть реалізуватися при появі нового товару. Так, поки на нашому ринку не з'явилися йогурти, багато їх потенційні покупці не підозрювали про потреби в їх придбанні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ОБМЕЖЕННЯ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ТОВАРНИХ РИНКАХ
Витрати монополістичної конкуренції
ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНЦІЇ ТА ПРОТИДІЮ МОНОПОЛІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Монополістична конкуренція
Монополія і монополістична конкуренція
Від економіки вільної - до монополістичної конкуренції
Монополістична конкуренція та її ознаки. Рівновага в умовах монополістичної конкуренції
Правове забезпечення конкуренції та обмеження монополістичної діяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси