Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ажіотаж

Статутний капітал заснованого Ло Загального банку (6 млн ліврів - 1200 акцій по 5000 ліврів кожна) був лише на чверть забезпечений металевими резервами. Але уряд не тільки визнало банкноти Ло законним платіжним засобом, але і зобов'язав приймати їх у сплату всіх видів податків та інших платежів на користь держави, а провінційних чиновників - пересилати в Париж податкові збори виключно цими банкнотами. Здобувши популярність демонстрацією зручності паперових грошей, Банк Ло почав видавати позики промисловим і торговельним фірмам під низькі відсотки.

Однак Ло не зупинився на випуск банкнот, подзадоривая публіку купувати акції Міссісіпської компанії (Західного суспільства). У 1718 р. було випущено 200 тис. акцій по 500 ліврів кожна, цілком оплачених облігаціями державного боргу, - всього на 100 млн ліврів. Акції призначалися для широкого кола покупців і активного обігу на біржі. Їх первісна котирування була вдвічі нижчою від номіналу, але сам Ло купив 200 акцій "па строк", зобов'язуючись через півроку сплатити за номіналом за кожну акцію незалежно від котирування. А Банк Ло, перетворений в Королівський, став видавати банкноти в позику на покупку акцій компанії.

Щоб підвищити курс акцій компанії, Ло вдався до масованої реклами. Було оголошено про заснування в гирлі Міссісіпі міста Нового Орлеана, розтиражовані "известия" про достатку золота і дорогоцінних каменів в тих краях і т. д. Навесні і влітку 1719 р. компанія Усіх Індій двічі випустила по 50 тис. акцій. На цей раз платити треба було срібною монетою або банкнотами, при цьому бажаючі придбати нову акцію ("дочку" номіналом 550 ліврів) повинні були пред'явити чотири старих ("матері"), а таку "нову" (1000 ліврів - "внучку") - те ж саме плюс одну акцію-"дочку". Восени 1719 р. було ще три 100-тисячних випуску акцій номіналом вже за 5000 ліврів.

Розігрітий Ло ажіотажний попит на акції привів до відчайдушної спекуляції ними зі зростанням курсу, які доходили до 15-18 тис. ліврів. Ло реалізував свій план перетворити Париж в найбільший у світі ринок цінних паперів. Біржовий бум залучив до столиці Франції багатьох іноземців, а також безліч предметів розкоші для продажу новоявленим мільйонерам, смекнувшим, що вони не вкладають капітал для отримання відсотків, а купують товар для перепродажу з баришем. Розбагатілі спекулянти стали обзаводитися маєтками, шикарними особняками, розкішними меблями, сервіровкою і т. д. Вигоду в ситуації отримали місцеві торговці, ремісники і наймані робітники, заробітки яких значно зросли.

Крах

Сума, виручена від продажу акцій, дозволила погасити державний борг; компанія Усіх Індій отримала в своє розпорядження королівську монополію карбування (монетну регалію) і генеральний відкуп. Останнє означало ліквідацію посад генеральних збирачів прямих податків і генеральних відкупників непрямих податків та численних дрібних взимателей поборів. Але щоб забезпечити угоди з акціями, Королівський банк Л про змушений був випускати все нові і все більш недбало виконані) банкноти - всього на суму близько 900 млн ліврів протягом 1719 р., при вдвічі більшої номінальної вартості випущених акцій. Операції з цінними паперами в підсумку стали витісняти торговельну діяльність; всупереч поглядам самого Ло, порушилася співмірність між сумою оборотних коштів та наявної в них потреби.

Самовпевнений фінансист упустив момент, коли гарячкове купівлю-продаж акцій замінив питання про прибутковість цих паперів, а власники банкнот стали вимагати їх розміну на металеві монети. Оскільки запасу готівки Королівського банку явно не могло вистачити, Ло і регент ввели обмеження на володіння дзвінкою готівкою (500 ліврів), видачу кількості монет в одні руки (не більше 10 ліврів), розмір платежів золотом і сріблом. Однак це призвело до зникнення з обігу дрібної розмінної монети, що підірвало роздрібну торгівлю. Населення стало уникати банкнот, почалося падіння акцій компанії Всіх Індій. У травні 1720 р. Королівський банк припинив розмін банкнот, відновився лише після відставки Ло і супроводжувався тиснявами, бійками і видачею мідяків замість срібла, - в жовтні банкноти були анульовані; незабаром впала і компанія, а Джон Ло змушений був під улюлюкання французів забратися з країни.

Джон Ло і Росія

Примітний факт переговорів Джона Ло на посаді генерального контролера фінансів Франції з посланцем російського царя. Петро I хотів звернути енергію Лв на російсько-вірменський колонізацію узбережжя Каспійського моря. Пана "Жана Класу", як називали Ло в Парижі, цікавили передусім можливості торгівлі Франції з Іраном, Китаєм, Японією через Балтійське море, Росію і Льодовитий океан (!). Переговори йшли недовго - справа Ло незабаром зазнало краху.

Уроки експерименту: шахрайство і пророцтво

Експеримент Ло увійшов в історію як "найбільш шалений банківська і біржова підприємство, яке коли-небудь бачив світ" (А. Сміт), найбільший фінансовий "мильна бульбашка" в історії Франції, на століття залишився для державних діячів пугалом "паперового змія" неконтрольованої грошової емісії. Одночасно з крахом "системи Ло" по ту сторону Ла-Маншу також лопнув "мильна бульбашка" - акціонерна компанія Південних морів". Однак на відміну від Франції, де біржовий бум подпирался емісією банкнот Королівського банку, а компанія Усіх Індій поглинула інші торгові компанії, Банк Англії і могутня Англійська Ост-Індська компанія дистанціювалися від спекулятивної лихоманки, в якій було замішано чимало високопоставлених осіб (включаючи старого директора Монетного двору сера Ісаака Ньютона, "попався", в кінцевому рахунку, на 20 тис. фунтів стерлінгів і зізнався, що може розрахувати рух небесних світил, але не людське божевілля). Тому для банківської справи та торгівлі Англії крах афери "компанії Південних морів" виявилося не таким глибоким потрясінням, як фінансовий обвал у Франції.

Найближчим наслідком авантюри Ло для економічної думки стала зміна пріоритетів - проблеми грошового обігу відступили на другий план щодо сфери виробництва, а благотворність державного втручання в економіку була поставлена під сумнів.

Маркс К. знаходив у діяльності Ло "приємну помісь шахрая і пророка". Своєрідна "реабілітація" Ло мала місце двічі: у період становлення системи довгострокового промислового кредиту і зростання промислових акціонерних товариств (друга половина ХТХ ст.) і в період утвердження грошово-кредитної політики як необхідного складника макроекономічного регулювання (середина XX ст.). Економіст і статистик В. Е. Горн (1825-1875) у своїй книзі про експеримент Ло, але вийшла Франції в 1858 р., прийшов до висновку, що Ло в запалі захоплення і від надлишку самовпевненості занадто понадіявся на могутність відкритих ним принципів і переступив межі їх застосування, що взагалі властиво "винахідникам і розповсюджувачам великих ідей". Наявні на увазі принципи - це значення кредиту в стимулюванні того, що зараз називають "реальним сектором економіки, і можливості "асоціації" (централізації) відносно невеликих капіталів в акціонерних компаніях. До цього можна додати використання можливостей центрального (державного) банку і системи часткового резервування. Всі ці принципи вимагають особливої обережності в їх застосуванні, і її порушення загрожує фінансовими "пірамідами" і потрясіннями, в дні яких незмінно згадують Ло.