Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціокультурні норми

У зв'язку з тим що в культурному просторі можуть одночасно існувати різнорідні і суперечать один одному регулятиви, виконання регулятивів може породжувати різні форми поведінки. У всякої культури одні форми поведінки являються "нормальними", загальноприйнятими, очікуваними, інші ж розглядаються як "ненормальні", відхиляються від загальноприйнятих стандартів. Поведінка першого роду називають нормативним, а другого - що відхиляється, або девіантною).

Регулятиви нормативного поведінки іменуються соціокультурними (культурними, соціальними) нормами.

У тлумачних словниках зазвичай вказуються два значення слова "норма": 1) узаконене встановлення, визнаний обов'язковим порядок, устрій чого-небудь (наприклад, "увійти в норму" - значить прийти до ладу, звичайний стан); 2) встановлена міра, середня величина чого-небудь (наприклад, "норма виробітку", "норма випадання опадів")1. Ці значення близькі один одному, і обидва маються на увазі, коли мова йде про культурних нормах. Варто зауважити, що узаконенность і визнання норм в культурі не неодмінно спирається на якісь офіційні вказівки, розпорядження або інструкції. Вони узаконені і визнані насамперед у тому сенсі, що підтримуються силою традицій, звичаїв, суспільної думки. У багатьох випадках вони є "неписаними". Але, зрозуміло, цілком можливо зробити ці норми "писаними". Нерідко їх фіксують документально і затверджують відповідними інстанціями. Встановлювані державою правові норми - конституції, кодекси законів, указів та постанов президента та урядових органів - є офіційним вираженням культурних норм, якими регулюються цивільні, майнові суспільні відносини і т. д. Правда, юридичні формули далеко не завжди досить добре узгоджуються з історично сформованими культурними нормами. До того ж вони не вичерпують і не можуть вичерпати різноманітності діючих у суспільстві культурних норм.

Культурні норми оточують нас з усіх боків, і ми дуже часто слідуємо їм, не усвідомлюючи цього. Виконання соціокультурних норм спирається на інтуїтивно знайдені або свідомо вироблені уявлення людини про те, що можна і чого не можна робити. У той же час товариство здійснює соціальний контроль за поведінкою людей, стимулюючи нормативне та припиняючи девіантна поведінка. Головні механізми соціального контролю: громадська думка (неформальний, неофіційний контроль) і адміністративне управління (формальний, офіційний контроль).

У громадській думці основними засобами контролюючого впливу є процедури переконання, морально-психологічного винагороди за культурно дозволене поведінка (привітна усмішка, гарний відгук, похвала, визнання, слава) і морально-психологічного покарання за неодобряемое (невдоволений погляд, критика, лайка, погрози, бойкот).

Адміністративна система, спираючись в кінцевому рахунку на закон і владні структури держави, передбачає використання матеріальних та "силових" засобів впливу: примус з допомогою насильства, винагороду у вигляді премії, підвищення платні, посадового просування, покарання у формі штрафу, пониження в чині, звільнення, позбавлення волі і навіть життя.

Контроль за дотриманням норм і захист їх від порушень є неодмінною умовою існування культури. Суспільство зацікавлене в цьому тому, що дотримання соціокультурних норм забезпечує безпеку взаємодії людей, тоді як відступу від норм загрожують непередбачуваними наслідками. Побоюючись девіантної поведінки, люди змушені з підозрою ставитися один до одного. Коли вам пропонують сісти на стілець, то ви можете спокійно сісти, тому що впевнені в безпеці цього дії. Така впевненість - наслідок переконання, що людина, що запропонував вам сісти, дотримується норм культури і не підставив вам стілець зі зламаною ніжкою або голкою у сидінні. Якщо такого переконання у вас немає, то доводиться вживати заходів обережності. Зазвичай через те, що хтось порушує норми, страждають найбільше не самі порушники, а інші люди, чисті в девиациях. Існування шахраїв, що намагаються обманом отримати від держави якісь пільги, ставить під підозру всіх, хто звертається за цими пільгами, і змушує вимагати від тих, хто дійсно має на них право, безліч різних довідок. Девіантна поведінка, як правило, вносить у життя суспільства незручності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Циклічно-хвильова концепція соціокультурного розвитку
НОРМИ ПРАВА
СОЦІОКУЛЬТУРНІ ЗМІНИ І СУСПІЛЬСТВО МАЙБУТНЬОГО
Роль соціокультурних традицій у процесі міжнародних переговорів
Норми і форми (джерела) права. система права і система законодавства
Види правових норм.
Правові норми та джерела російського права
Типи соціокультурних систем
Соціокультурна комунікація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси