Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Переваги і недоліки досконалої конкуренції

Ринкова структура досконалої конкуренції має ряд незаперечних переваг у порівнянні з іншими моделями ринку. До позитивних рис можна віднести наступні.

1. Оптимальне ціноутворення. Ціна в умовах досконалої конкуренції встановлюється не в результаті прояву ринкової влади окремої фірми чи адміністративного диктату. Тільки всі фірми, діючи незалежно і одночасно, можуть вплинути на ринкову ціну. Рівноважна ціна встановлюється на рівні, який визначається граничною корисністю блага для споживача і граничними витратами для виробника. Кожен товар буде споживатися до рівня, при якому гранична корисність порівнюється з ринковою ціною (MU = Р). При цьому споживач максимізує отриману корисність. Підприємець, керуючись принципом максимізації прибутку, буде виробляти продукцію до такого об'єму, при якій ціна зрівняється з граничними витратами (МС = Р). Якщо MU = Р і МС = Р, то MU = МС. Це означає, що одночасно дотримуються інтереси виробників і споживачів.

2. Виробнича ефективність. Р = АСміп. Рівність ціни та мінімальних середніх витрат показує, що виробництво в умовах досконалої конкуренції організується технологічно найбільш ефективним способом. Конкуренція змушує фірми мінімізувати витрати (інакше вони будуть витіснені з ринку) і встановлювати ціну, яка відповідає цим витратам. Це, очевидно, вельми сприятлива ситуація для споживачів. До того ж, оскільки товари в конкуруючих галузях гомогенны (однотипні), в них відсутні торгові і рекламні витрати, які звичайно включаються у витрати виробництва при визначенні ціни продукту.

3. Оптимальний розподіл ресурсів. Згадаймо, що крива попиту при досконалої конкуренції збігається з кривою граничного доходу (D = MR), а крива пропозиції - з кривою граничних витрат (S = МС). Тому умова рівноваги конкурентної галузі рівносильно тотожності попиту і пропозиції на даний продукт (так як МС = MR, то S = D). Отже, фірми і галузі працюють без надлишків та дефіцитів. Ресурси втягуються у виробництво рівно в такому обсязі, який необхідний для покриття платоспроможного попиту.

4. Здатність до саморегулювання. Ринковий механізм досконалої конкуренції, як було розглянуто вище, здатний відновлювати ефективність використання ресурсів, коли вона порушується динамічними змінами в економіці. Вільний ринок автоматично призводить економіку в стан оптимуму, здійснюючи регулювання шляхом переливів праці і капіталів з одного виробництва в іншій. У результаті не потрібно державного втручання в господарське життя, економляться суспільні витрати управління.

Сукупність перерахованих достоїнств безперечно робить досконалу конкуренцію одним з найбільш ефективних типів ринку.

Разом з тим ринок досконалої конкуренції має і цілий ряд специфічних недоліків. Зазначимо основні з них.

1. Досконала конкуренція створює для фірм і споживачів рівність можливостей не гарантує рівності результатів. Не слід забувати, що, забезпечуючи ефективний розподіл ресурсів і максимальне задоволення потреб покупців, досконала конкуренція виходить із платоспроможних потреб, із розподілу грошових прибутків, що склалися раніше.

2. Досконала конкуренція враховує лише ті витрати, які окуповуються фірмами. Вона не передбачає виробництва суспільних благ (національної оборони, пожежної безпеки, охорони громадського порядку тощо). Це завдання має вирішити держава.

3. Прагнення до максимізації прибутку за рахунок економії на витратах виробництва найчастіше веде до забруднення навколишнього середовища і виснаження невідтворюваних природних ресурсів. Справа в тому, що чисто конкурентна система ринку ігнорує інтереси третіх осіб - тих, хто не є ні продавцем, ні покупцем цього товару.

4. Малі підприємства, характерні для цього типу ринку, часто виявляються нездатними використовувати найбільш ефективну сучасну техніку. Справа в тому, що економія на масштабах виробництва часто буває доступна лише великим фірмам. З цієї ж причини ринок недосконалої конкуренції не в змозі стимулювати науково-технічний прогрес. Невеликим фірмам не вистачає коштів на фінансування тривалих і дорогих науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР).

5. Досконала конкуренція не враховує повною мірою споживчих переваг і смаків, так як відсутня диференціація продукції. Тим часом у сучасному суспільстві, який досяг високого рівня споживання, розвиваються різноманітні смаки. Споживачі не тільки враховують безпосереднє призначення речі, але і звертають увагу на її оформлення, на післяпродажне обслуговування і т. д. А це можливо лише в умовах диференціації продуктів і послуг, що пов'язано, однак, із підвищенням витрат їхнього виробництва і в кінцевому рахунку ціни.

Таким чином, при всіх своїх достоїнствах ринок досконалої конкуренції не повинен бути об'єктом ідеалізації. Хоча ринкові сили саморегулювання працюють тут з найбільшою ефективністю, вони не долають загальних проблем ринкової економіки. Існуючі ринкові системи досить далекі від абстрактної моделі досконалої конкуренції, і передбачається активна участь держави в регулюванні реальних ринкових процесів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Досконала конкуренція
Економічна поведінка фірми в умовах досконалої конкуренції. Визначення ціни і обсягу виробництва. Максимізація прибутку і мінімізація збитку
ДОСКОНАЛА, ВІЛЬНА АБО ЧИСТА КОНКУРЕНЦІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
Досконала та недосконала конкуренція.
Підприємство в умовах досконалої конкуренції
Переваги і недоліки ринку
Переваги і недоліки фокус-груп
Переваги і недоліки друкованої реклами
Переваги та недоліки лізингу як методу фінансування
Внутрішній і зовнішній управлінський консалтинг. Їх переваги і недоліки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси