Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція держави в системі органів державної влади

Принцип поділу влади оберігає суспільство від небезпеки бути підлеглим диктатору. Проте самостійність цих властей відносна, оскільки вони тісно взаємодіють один з одним. Узгодження їх дій здійснює глава держави. Саме він уособлює цілісність і єдність державної влади, її прагнення служити на благо всього народу, представляє державу на міжнародній арені. В сучасних республіках главою держави є президент, а в конституційних монархіях - монарх.

Звичайно, сучасні монархи вже не нагадують своїх попередників. Інститут монархії в розвинених країнах Заходу (Швеція, Данія. Норвегія, Бельгія, Іспанія, Великобританія) зберігся як данина традиції. Формально він наділений значними повноваженнями: правом скликання і розпуску парламенту, призначення членів верхніх палат (там, де це прийнято), затвердження і оприлюднення законів, призначає голову уряду, є головнокомандуючим збройними силами. Однак на практиці більшість цих функцій виконують прем'єр-міністри. Самі ж монархи ведуть світське життя і є здебільшого символом держави. Однак з цього правила є винятки.

Так, іспанський монарх Хуан Карлос I активно бере участь в політичному житті країни.

"Я такий же, як і ви, - любить повторювати Його Величність, звертаючись до громадян, - тільки працюю королем. Робота як робота, просто назва гучна".

Це говорить про скромність монарха. Па насправді Хуан Карлос І зіграв дуже важливу роль в історії Іспанії після смерті диктатора Франко в 1975 р. Через два дні після смерті диктатора Іспанії Франко Баамонде (1892-1975), одноосібно правив країною з 1939 по 1975 р.. парламент відновив монархію в Іспанії і затвердив Хуана Карлоса де Бурбон правителем країни. Молодому монархові вдалося уникнути громадянської війни, яку не зміг запобігти в 30-ті роки XX ст. його батько - граф Барселонський. У 1981 р. Хуан Карлос I запобіг збройний заколот, змусивши війська повернутися в казарми.

Корона - символ єдності й життєздатності країни, заявив молодий король, не допустить ніяких акцій з боку людей, які хочуть силою перервати демократичний процес. Парод підтримав короля. Згідно конституції монарх є верховним головнокомандувачем, особа недоторканна і нікому не підзвітна. Однак король добровільно поставив над собою парламент і закон. Без підпису голови конгресу або прем'єр-міністра його укази не можуть вступити в силу. Хуан Карлос I - єдиний з європейських монархів, який щорічно представляє в фінансові органи декларацію про доходи і справно платить податки.

Монарх прекрасно освічений, закінчив Кембриджський університет, володіє шістьма мовами. Він завзятий спортсмен (один з кращих фехтувальників Європи, має чорні пояси з дзюдо і карате, яхтсмен), пілотує швидкісні винищувачі. У генеалогічному древі його дружини - королеви Софії (матері трьох дітей) значаться сім російських парей.

Я завжди вважала головним, зізналася королева Іспанії, прищепити своїм дітям почуття відповідальності, яке, думаю, включає в себе багато: інтелект, сувору мораль, професіоналізм, волю, благородно і чесність.

У країнах з республіканською формою правління главою держави звичайно є президент. Він наділений низкою повноважень, обсяг яких залежить від виду республіки:

o представляє країну у взаєминах з іншими країнами, приймає іноземних дипломатичних представників, призначає послів;

o оприлюднює міжнародні договори та угоди;

o є головнокомандуючим збройними силами країни;

o може накласти вето на закон, прийнятий парламентом, і повернути його на вторинне розгляд.

У деяких країнах, як. наприклад, у Франції і в Росії, президент має право розпустити парламент і оголосити дострокові парламентські вибори.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виконавчі органи державної влади: особливості їх організаційної системи, компетенції, регламентації та класифікації
Система органів державної влади в російській федерації
Федеральні органи державної влади РФ
Глава держави в системі органів влади
Представницькі органи влади
Система органів державної влади Канади
Органи влади і управління в сучасному російському державі
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Поняття, система та юридична характеристика злочинів проти державної влади, інтересів державної служби, служби в органах місцевого самоврядування
Держава - це територіальна організація населення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси