Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Створення I і II ополчення. Звільнення Москви

Обрання Владислава не принесло бажаного світу. Навпаки, країна перебувала на краю загибелі. Державність була зруйнована. Суспільство розколоте на ворожі табори. Переважала ворожнечу, становий егоїзм. У серці Росії, Москві, стояв польський гарнізон, країною управляло маріонетковий уряд. Наближалася до кінця облога знесиленого Смоленська. Повалення Шуйського "розв'язали" руки Швеції і королю Карлу IX, противнику Сигізмунда III. Шведи окупували частину північно-заходу Московської держави.

У ці трагічні місяці "безгосударсва часу" величезну роль зіграла церква і церковні діячі, насамперед патріарх Гермоген і, пізніше, настоятель Троїце-Сергієва монастиря Діонісій. Патріарх очолив національно-релігійну "партію" і перший, посилаючись на порушення польською стороною домовленості (насамперед про православ'ї государя і догляді "литовських людей" за межі держави), звільнив своїх підданих від присяги Владиславу і закликав до опору.

Церква дала національно-визвольного руху національну ідею - захист православ'я і відновлення православного царства. Навколо цієї ідеї почалася консолідація суспільства. Вирішальну роль у визвольному русі зіграла земщина, традиції якої, як виявилося, не були підірвані попередніми царствованиями. Втомлений від хаосу, дезорганізованноє™ життя народ взяв ініціативу відновлення державності і вигнання інтервентів у свої руки. У 1610-1611 рр .. земські світи виступили організуючою силою і консолідуючою. Вдохновляемая позицією Гермогена, якого, за переказами, за непоступливість польська партія в 1612 р. уморила "гладом", і грамотами Діонісія, земщина закликами "стояти заодно" об'єднала патріотичні сили, привернула і матеріально забезпечила дворянські служиві корпорації та загони "вільних козаків" - реальну військову силу, яка могла вигнати інтервентів.

В країні дозріває ідея скликання всенародного ополчення. Його створенню сприяла загибель в грудні 1610 р. Лжедмитрія II. Загони "вільних козаків" під проводом В. Заруцького і князя Дм. Трубецького приєдналися до дворянських загонів Прокопія Ляпунова і утворили I ополчення. Ляпунов, закликаючи всіх військових людей прийняти участь у звільненні Москви, обіцяв "волю і платню". Навесні 1611 р. ополчення обложило Москву. У березні в столиці спалахнуло повстання. Зав'язалися запеклі бої на вулицях. Активним учасником повстання став Д. М. Пожарський, який був поранений і вивезений в свою нижегородську вотчину. Не маючи сил, для того щоб впоратися з москвичами, поляки спалили частину посада.

Ополчення створило вищий тимчасовий орган влади країни - Рада всієї землі. Але діяв він нерішуче, скутий внутрішніми розбіжностями і взаємними підозрами. Для подолання їх за ініціативою Ляпунова 30 червня 1611 р. був прийнятий "Вирок всій землі", який передбачав відновлення колишніх порядків.

"Вирок" не задовольнив вільне козацтво. Известия про розправу дворян над 28 козаками переповнили чашу терпіння останніх. 22 липня 1611 р. викликаний на козачий "коло" Ляпунов був убитий. Смерть Ляпунова призвела до розпаду I ополчення. Дворяни покинули підмосковний табір. Козаки Трубецького і Заруцького продовжили облогу, але вони не були досить сильні, щоб впоратися з польським гарнізоном.

Ці події збіглися в часі з падінням Смоленська на початку червня 1611 р. Сигізмунд III відкрито оголосив про свій намір сісти на московський престол. Активізували свої дії і шведи. 16 липня був зайнятий Новгород, міська влада пішла на угоду з Карлом IX, яке передбачало обрання царем його сина, принца Карла Філіпа. Здавалося, що країна на краю прірви. Не випадково найпоширеніші публіцистичні жанри цього часу - "плачі" про погибелі Російської землі.

Але земщина знову показала свою здатність до відродження. У провінційних містах почався рух за організацію другого ополчення. Восени 1611 р. староста Нижньогородського посаду Кузьма Мінін звернувся із закликом пожертвувати всім заради звільнення Батьківщини. Під його початком міська рада збирав кошти для ратних людей. Патріотичний порив, готовність до самопожертви охопили маси. Був обраний і воєвода, відрізнявся "крепкостоянием" і чесністю, - Д. М. Пожарський. Останній разом з "виборним людиною" Кузьмою Мініним очолив новий Рада всієї землі.

Друге ополчення не відразу виступило до Москви. Піднявшись вгору по Волзі, ополченці більше чотирьох місяців простояли в Ярославлі, формуючи свій уряд і основні накази. Це було необхідно, щоб, по-перше, спираючись на менш розорені північні міста, зібратися з силами і засобами і, по-друге, домовитися з вольними козаками. Доля Ляпунова була ще дуже пам'ятна, щоб ігнорувати важливість подібної акції.

Між тим в підмосковних "таборах" стався розкол. Честолюбний Заруцький, який мріяв про самостійну роль, пішов зі своїми прихильниками в Коломну, де знаходилася Марина Мнішек і її син від Лжедмитрія II Іван, "воренок", за визначенням сучасників. Ім'я Івана Дмитровича, "законного спадкоємця престолу, давало Заруцкому бажану свободу дій і незалежність.

У серпні 1612 р. друге ополчення прийшло під Москву. У вересні воєводи двох ополчень домовилися Москви "доступать" разом і "Російському державі у всьому добра хотіти без будь-якої хитрості". Було утворено єдиний уряд, що виступав відтепер від імені обох воєвод, князів Трубецького і Пожарського.

У 20-х числах серпня ополченці відбили спробу гетьмана Хоткевича звільнити обложений польський гарнізон. Поляки чинили опір, вони сподівалися на допомогу короля. Але Сигізмунд III зіткнувся з цілим рядом труднощів: шляхта, зокрема, побоюючись самодержавних устремлінь короля, посилених ресурсами Москви, обмежувала його сили. Сигізмунд III так і не з'явився. Польські і литовські люди знемагали. 22 жовтня був узятий Китай-місто. Чотири дні потому, 26 жовтня 1612 р., капітулював кремлівський гарнізон. Москва була звільнена.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Створення I і II ополчень. Звільнення Москви
Перше ополчення
Перше земське (рязанське) ополчення 1611 р.
Питання умовно-дострокового звільнення від покарання в судовій практиці
План об'єднання Європи, або створення Спільного ринку (план Шумана)
Створення народного підприємства і формування його статутного капіталу
Умови для звільнення від сплати авансових платежів
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ
ПІДСТАВИ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОГО ПОКАРАННЯ. СУДИМІСТЬ
Створення слогана
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси