Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінально-виконавче право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Виконання кримінального покарання у виді арешту відносно військовослужбовців

Відповідно до ч. 3 ст. 54 КК РФ засуджені військовослужбовці відбувають арешт па гауптвахті.

Частина 7 ст. 16 ДВК РФ визначає, що військовослужбовці можуть відбувати арешт у відповідних відділеннях гарнізонних гауптвахт, але в даний час Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил РФ такі відділення на гарнізонних гауптвахтах поки не передбачені.

Раніше діюче кримінальне законодавство передбачало можливість заміни військовослужбовцям виправних робіт без позбавлення волі триманням на гауптвахті на строк до двох місяців (ч. 2 ст. 34 КК РРФСР). При цьому утримання на гауптвахті за вироком суду розглядалася як самостійна і специфічна кримінальне покарання, а не як захід дисциплінарного впливу. Дане специфічне покарання, що застосовується до військовослужбовців та є по суті кримінальних арештом, в колишньому законодавстві арештом не називалося, а іменувалося вмістом на гауптвахті замість виправних робіт.

Згідно ч. 3 ст. 54 КК РФ засуджені військовослужбовці всіх категорій відбувають арешт тільки па гауптвахтах, які виступають одночасно місцем відбування покарання і місцем проходження військової служби.

Правове регулювання виконання покарання у виді арешту відносно військовослужбовців здійснюється передусім нормами ДВК РФ. До них відносяться положення Загальної частини, які передбачають основні положення для всіх видів кримінальних покарань (завдання, принципи, засоби виправлення і т. д.). В Особливій частині ДВК РФ є гол. 10, регулює порядок і умови виконання арешту, а також спеціальна гол. 19, присвячена особливостям його виконання щодо засуджених військовослужбовців.

На військовослужбовців, засуджених до покарання у виді арешту, поширюється дія гол. 10 ДВК РФ у частині, що відноситься до відбування цього виду покарання засудженими, які досягли 18-річного віку, крім ст. 70 і 72 ДВК РФ (матеріально-побутове забезпечення, медичне обслуговування та залучення до праці, що здійснюються за правилами, встановленими для військовослужбовців).

Крім цього, порядок і умови відбування арешту регламентуються нормативними правовими актами Міноборони России1, зокрема Правилами відбування кримінальних покарань засудженими військовослужбовцями (розд. III), общевоинскими статутами Збройних Сил Російської Федерації.

Засуджені військовослужбовці, щодо яких до суду не обирався запобіжний захід у вигляді взяття під варту, повинні бути спрямовані під конвоєм на гауптвахту для відбування арешту в 10-денний строк після одержання розпорядження суду про виконання вироку.

Засуджені, щодо яких до суду було обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, направляються на гауптвахту із залу суду під конвоєм відразу після винесення військовим судом обвинувального вироку.

Склад конвою, його обов'язки і порядок охорони визначаються військовим комендантом гарнізону (начальником штабу військової частини) у кожному випадку окремо.

Засуджені військовослужбовці приймаються на гарнізонну гауптвахту начальником гауптвахти, а за його відсутності - начальником караулу.

Начальник гауптвахти при прийомі заарештованих солдатів (матросів) і сержантів (старшин) перевіряє наявність у них визначених речей, проводить особистий огляд, вилучає для зберігання поясні ремені, речі і цінності, які не повинно мати і камері, а також ніс службові документи, записує всі дані, наявні в копії вироку, визначення військового суду, та інші необхідні відомості в іменний список заарештованих і до книги заарештованих. Вилучені у засуджених речі, гроші і документи здаються до комори на зберігання з видачею розписки про вилучення.

Одним з режимних вимог є роздільне утримання засуджених військовослужбовців. Це положення закріплено у ст. 150 ДВК РФ з метою диференційованого підходу до засуджених з урахуванням інтересів військової служби.

Засуджені з числа осіб офіцерського складу утримуються окремо від інших категорій засуджених військовослужбовців. Засуджені, які мають звання прапорщиків, мічманів, сержантів і старшин, утримуються окремо від засуджених військовослужбовців рядового складу. Засуджені військовослужбовці, які проходять службу за призовом, утримуються окремо від засуджених військовослужбовців, які проходять службу за контрактом. Засуджені військовослужбовці утримуються окремо від військовослужбовців, заарештованих за інших підстав.

До режиму слід віднести і обмеження в обсязі статусу військовослужбовців, які відбувають покарання у вигляді арешту, зокрема:

- час відбування арешту в загальний строк військової служби і вислуги років для присвоєння чергового військового звання не зараховується;

- під час відбування арешту засуджений військовослужбовець не може бути представлений до присвоєння чергового військового звання, призначений на вищестоящу посаду, переведений на нове місце служби і звільнений з військової служби, за винятком випадків визнання його непридатним до військової служби за станом здоров'я;

- засудженим, які проходять військову службу за контрактом, за час відбування арешту грошове утримання виплачується у розмірі окладу за військовим званням;

- додаткові грошові виплати, встановлені міністром оборони для військовослужбовців, не виробляються.

Режим відбування покарання у виді арешту також включає в себе наступне.

Військовослужбовцям, засудженим до арешту, дозволяється мати в камерах свої книги, туалетні та письмове приладдя. На час, відведений для сну, їм видаються постільні приналежності (подушки, два простирадла, подушка з верхньої наволочкою і матрац).

Пересування без конвою засуджених до арешту не дозволяється. Засуджені користуються правом щоденної прогулянки тривалістю не менше однієї години.

Начальник гауптвахти має право залучати засуджених до праці та до занять з військової підготовки не більш чотирьох годин у день.

Засудженим не надаються побачення, за винятком побачень з адвокатами та іншими особами, які мають право на надання юридичної допомоги; не дозволяється отримання посилок, передач і бандеролей, за винятком містять предмети першої необхідності, продукти харчування.

Матеріально-побутове забезпечення і медичне обслуговування засуджених, які утримуються на гауптвахті, здійснюється за нормами, встановленими для відповідних категорій військовослужбовців, у загальному порядку, встановленому військовим законодавством.

Важливим засобом виправного впливу щодо засуджених військовослужбовців є застосування до них заходів заохочення та стягнення. Згідно ст. 153 ДВК РФ за зразкову поведінку і сумлінне ставлення до військової служби до них можуть застосовуватися такі заходи заохочення:

а) подяка;

б) дострокове зняття раніше накладеного стягнення;

в) зарахування часу відбування арешту в загальний строк військової служби повністю або частково.

За порушення порядку відбування покарання до засуджених військовослужбовців можуть застосовуватися заходи стягнення у вигляді догани чи переведення в одиночну камеру на строк до 10 діб.

Правом застосування заходів заохочення і стягнення користуються військовий комендант і начальник гарнізону. Зарахування часу відбування арешту в загальний строк військової служби проводиться тільки начальником гарнізону.

Заходи заохочення і стягнення застосовуються з урахуванням положень Дисциплінарного статуту Збройних Сил Російської Федерації, а також конкретних обставин, особистості засудженого та його попередньої поведінки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ СТОСОВНО ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
Особливості призначення та виконання кримінальних покарань стосовно неповнолітніх осіб
ПОНЯТТЯ І СУТНІСТЬ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПОКАРАННЯ І ВИПРАВНОГО ВПЛИВУ НА ЗАСУДЖЕНИХ
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ
ВИДИ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ
Виконання кримінальних покарань у вигляді позбавлення волі
Загальні тенденції виконання кримінальних покарань у зарубіжних країнах
Порядок і умови виконання покарання у вигляді штрафу
Співвідношення кримінального покарання з кримінальної відповідальністю. Відмінність кримінального покарання від інших заходів примусу
Особливості перебігу строків давності, дострокового припинення покарань та їх кримінально-правових наслідків для неповнолітніх осіб
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси