Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Міжнародні переговори в бізнесі і політиці
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особистісні стилі провідних світових політичних лідерів

Володимир Путін: "непередбачуваний опонент"

Президент Росії Ст. Ст. Путін відомий як досить жорсткий переговірник, здатний послідовно відстоювати свою позицію перед опонентами, "сильний, ефективний і прагматичний лідер". У 2011 р. він зайняв друге місце в списку найвпливовіших людей світу за версією журналу Forbes (США). На думку багатьох експертів, Путін - "самий розкручений вітчизняний бренд", саме з них виникають перші асоціації, коли згадують про Росію в світі. За кордоном його вважають непередбачуваним парламентером: сильним і витонченим тактиком, який домагається мети, переграючи опонентів, "хитромудрим гросмейстером, який завжди грає чорними, але виграє". Один німецький дипломат навіть порівняв переговори з російським президентом "з танцем біля жерла вулкана": ніколи не знаєш, коли у цього політика, який виглядає холоднокровним, лопне терпіння з-за неприємною для нього теми.

Своєрідність особистісного переговорного стилю Ст. Ст. Путіна складається з сукупності його професійних якостей, індивідуальних рис характеру, зразків поведінки та особливостей комунікації, що визначають форми і методи його взаємодії з партнерами по переговорам. Для виявлення особистісних якостей Путіна, що визначають його стиль ведення переговорів, слід проаналізувати його біографію.

Володимир Володимирович Путін народився 7 жовтня 1952 року в Ленінграді, закінчив юридичний факультет ЛДУ в 1975 р.

За розподілом був направлений в КДБ СРСР, служив в ленінградському управлінні КДБ СРСР, потім - в Першому головному управлінні КДБ СРСР (зовнішня розвідка), працював у Німеччині.

Коли Путін вперше став президентом у 2000 р., його ім'я в повідомленнях ЗМІ рідко вживали без посилання на роботу в КДБ, і досі за кордоном він вважається екс-агентом радянської спецслужби. Але, як сказав сам Путін, "колишніх чекістів не буває". Служба в розвідці формує такі важливі для парламентера якості, як самовладання, обережність, далекоглядність, здатність прораховувати ходи опонента.

Проблемною стороною подібної професійної соціалізації є схильність ділити оточуючих на "своїх" і "чужих". На переговорах це трансформується в прагнення створити згуртовану команду з "своїх", але в той же час може ускладнити комунікацію з партнерами (якщо вони вважаються "чужими"). Путін прагне створити "свою" команду, знайти союзників, партнерів як у великій політиці, так і на переговорах.

Приклад

В інтерв'ю "Комсомольській правді", присвяченому привітання журналістів "Радянського спорту" з ювілеєм, головний редактор "Радянського спорту" Ігор Коц поцікавився, чи грав Путін у футбол в нападі або захисту, на що прем'єр-міністр відповів: "Звичайно, в нападі. Я завжди в нападі. Це найкраща форма захисту!"

На переговорах Путін добре грає в команді, здатний послідовно відстоювати свою точку зору, знайти потрібні аргументи, що може переконати партнерів і перетворити їх на союзників.

Після звільнення з органів держбезпеки у 1990 р. В. В. Путін працював помічником проректора з міжнародних питань Ленінградського державного університету, потім радником голови Ленсовета Анатолія Собчака. У 1991 р. призначений головою Комітету із зовнішніх зв'язків мерії Санкт-Петербурга. У 1994-1996 роках - перший заступник голови уряду Санкт-Петербурга, голова Комітету з зовнішніх зв'язків.

У серпні 1996 року призначений заступником начальника Управління справами Адміністрації Президента РФ. У 1997-1998 роках - заступник керівника Адміністрації - начальник Головного контрольного управління при Президенті РФ. У травні - липні 1998 р. - перший заступник керівника Адміністрації Президента.

З липня 1998 р. - директор Федеральної служби безпеки РФ, залишався на цій посаді до призначення прем'єр-міністром. Одночасно з березня 1999 р. був секретарем Ради Безпеки РФ.

З 9 серпня 1999 р. - перший заступник голови Уряду РФ і виконуючий обов'язки Голови Уряду. З 16 серпня 1999 року - Голова Уряду РФ.

31 грудня 1999 р. добровільно пішов у відставку Борис Єльцин передав Путіну повноваження президента Росії на строк до обрання нового глави держави.

26 березня 2000 р. Путін переміг на виборах Президента РФ, отримавши 52,94% голосів виборців. Вступив на посаду 7 травня 2000 р.

14 березня 2004 р. Путін обраний Президентом росії на другий термін.

8 травня 2008 р. Указом Президента РФ призначений Головою Уряду РФ.

4 березня 2012 р. обраний Президентом РФ в третій раз, набравши 63,6% голосів.

Кандидат економічних наук. Володіє німецькою та англійською мовами, захоплюється гірськими лижами, боротьбою дзюдо; володар чорного поясу і дев'ятого дану з карате, майстер спорту з самбо і дзюдо, чемпіон Ленінграда з самбо (1976), призер розіграшу Кубка СРСР.

Зазначені спортивні досягнення Путіна говорять про силу волі й твердості характеру, цілеспрямованості та наполегливості. Сам Путін визнає, що подібні якості спортсмена є досить важливими і в політичній кар'єрі:

"Дзюдо вчить тримати себе в руках, відчувати гостроту моменту, бачити сильні і слабкі сторони суперника, прагнути до найкращого результату. Погодьтеся, політику всі ці знання, вміння і навички просто необхідні".

Відповідно до прийнятої класифікації переговорних стилів особистісні та комунікативні якості Володимира Путіна близькі до психотипу "Майстер" (ISTP, жорсткий управлінець), для якого характерні інтроверсія, логіка і прагматичність. Стиль ведення переговорів - стримано-обачний. Основні характеристики "Майстра" на переговорах: здатність холоднокровно приймати рішення в екстремальних ситуаціях; патерналістський стиль управління і спілкування; прагнення наполегливо доводити почате до кінця.

Як парламентер Путін спирається на логіку фактів, уникає догматизированных схем, вказівок і розпоряджень. Важливою якістю особистості Путіна експерти вважають альтернативність мислення. Наприклад, у кризовій ситуації такий лідер здатний чітко визначити безліч варіантів виходу з кризи, при цьому кожен з варіантів досконально прораховуються. Що стосується міжособистісного спілкування, то, на думку психологів, Путін готовий відповісти на ініціативу зближення з людьми, а також проявити вдячність за неї. В цілому він прагне до формування доброзичливої атмосфери.

Путін є прагматичним, цілеспрямованим керівником, який приймає рішення з опорою на логіку і організуючим роботу найбільш раціональним способом. Ключові принципи своєї діяльності у політиці (і на переговорах зокрема) він визначив так: "Якщо я за щось беруся, я намагаюся довести справу до логічного завершення, або, як мінімум, привести цю справу до максимального ефекту".

В залежності від обставин на переговорах Путін здатний як конкурувати, так і співпрацювати, укладати компромісні угоди. Основними характеристиками переговорного стилю Путіна є рішучість, відповідальність, амбітність, виражені управлінські якості, розвинуте почуття реальності, наполегливість у досягненні мети, здатність знаходити компроміс.

Комунікативні якості особистості російського лідера також справляють істотний вплив на його переговорний стиль. За розповідями політиків і журналістів, особисто спілкувалися з президентом, він добре вміє слухати співрозмовника (що дуже важливо для досягнення успіху на переговорах).

Ірина Хакамада зазначає: "У Володимира Путіна <...> є якийсь високий рівень спілкування. У нього величезне терпіння. Навіть коли він не згоден, він буде вислуховувати, причому вислуховувати довго. У багатьох терпіння давно б скінчилося <...> а він вислуховує дуже ввічливо. Якщо він не згоден жорстко, то він робить одне зауваження, дуже професійне і сажающее опонента в калюжу. Якщо ви хочете розмовляти з ним нарівні, то ви повинні дуже добре знати питання і не тільки критикувати, але й давати пропозиції, дуже конкретні. <...> Це дуже технологічний підхід <...> Путін - інтелектуал-технократ".

Історик Рой Медведєв звертає увагу на комунікативні якості промови Путіна, яку він характеризує як "природну, ділову, здорову, осмислену". Варто додати, що в своїх виступах Путін любить імпровізувати, жартувати, відповісти опонентам гострим слівцем. Жорсткий гумор і афоризми, що отримали назву путінізмів, широко відомі в Росії. "Путінізми" різко контрастують з зовні офіційної манерою поведінки президента, мовця в цілому на дуже правильною мовою. Дошкульні зауваження та афоризми Путіна побудовані на просторіччі і жаргонізмах, а також крилатих виразах.

Приклад

Відомі, наприклад, гострі зауваження Путіна на переговорах з американським президентом Бараком Обамою, який стверджував, що російський лідер "однією ногою спирається на старі принципи ведення справ, а інший - на нові". На цю репліку Путін відповів: "Що стосується "стояти однією ногою в минулому, а інший попереду", у нас в народі є таке не дуже літературне слово: ми враскорячку не вміємо стояти. Ми твердо стоїмо на ногах і завжди дивимося в майбутнє. Це особливість Росії".

У ситуації критики і претензій з боку зарубіжних колег президент Росії здатний ефектно парирувати зауваження. Наприклад, у відповідь на територіальні претензії країн Балтії Путін відмовився вести переговори і заявив: "Не Питалівський район вони отримають, а від мертвого осла вуха".

Таким чином, переговорний стиль президента Росії є досить гострим, навіть колючим, що досить ефективно на політичних переговорах в умовах конкуренції і суперництва. Як вже зазначалося, Путін є жорстким парламентером, і в процесі спілкування він, за його власним висловом, прагне "уникати "зайвого політесу" і необхідності говорити округлими, приємними, але порожніми дипломатичними штампами".

Путін розуміє переговори як "гру з нульовою сумою", але прагне грати за правилами. На думку російського експерта Федора Лук'янова, основна проблема переговорного стилю президента полягає в тому, що він "відверто зневажливо ставиться до більшості іноземних співрозмовників, принаймні західних, вважаючи їх слабкими, лицемірними і корисливими". Подібне ставлення до партнерів по переговорах не сприяє формуванню конструктивного діалогу, але допомагає в критичній ситуації, коли необхідно жорстко відстоювати національні інтереси.

Саме в такий критичний момент прозвучала промову Путіна на Конференції з питань політики безпеки в Мюнхені в 2007 р. Виступ містив критику агресивної політики США і НАТО і викликало великий резонанс у світових ЗМІ. Однією з ключових тем виступу стала оцінка російським лідером стратегії однополярного світу на чолі з США. Це був жорсткий відповідь на жорсткий виклик.

"Вважаю, що для сучасного світу однополярная модель не тільки неприйнятна, але і взагалі неможлива. І не тільки тому, що при одноосібному лідерстві в сучасному - саме в сучасному світі - не буде вистачати ні військово-політичних, ні економічних ресурсів. Але що ще важливіше - сама модель є непрацюючою, так як в її основі немає і не може бути морально-етичної бази сучасної цивілізації. Разом з тим все, що відбувається сьогодні в світі, і зараз ми тільки почали дискутувати про це, - це наслідок спроб впровадження саме цієї концепції в світові справи - концепції однополярного світу. <...> Ми бачимо все більше нехтування основоположними принципами міжнародного права. Більше того, окремі норми, так, по суті мало не вся система права однієї держави, перш за все, звичайно, Сполучених Штатів, перевищила свої національні кордони у всіх сферах: і в економіці, і в політиці, і в гуманітарній сфері нав'язується іншим державам. Ну, кому це сподобається? Кому це сподобається?"

"Мюнхенську промову" Путіна в зарубіжних ЗМІ порівнювали зі знаменитої фултонська промовою Черчілля, яка ознаменувала початок "холодної війни". Як зазначала британська The Times у статті "Крижана критика з боку Путіна - натяк на нову холодну війну", Путін в надзвичайно грубих і недипломатичні вислови заявив, що США "переступили свої національні кордони у всіх сферах", спровокували нову гонку ядерних озброєнь та агресивною політикою дестабілізували ситуацію на Близькому Сході. Між тим саме після "Мюнхенської промови" Володимира Путіна стали називати в числі найвпливовіших політиків сучасності.

Основні постулати своєї переговорної позиції в нових історичних умовах Путін сформулював у програмній статті "Росія і мінливий світ" напередодні президентських виборів 2012 р. "Росія на собі відчуває необ'єктивність, упередженість і агресивність задіяного проти неї критиканства, яке інколи переходить усі мислимі межі. Коли нам вказують на наші недоліки у справі - це можна тільки вітати і отримувати необхідні висновки. Але коли критикують огульно, хвиля за хвилею, планомірно намагаючись вплинути на ставлення до нас своїх громадян, так і прямо на внутрішньополітичну ситуацію в Росії, то розумієш, що за всім цим стоять аж ніяк не високі моральні і демократичні принципи.

<...> Ми будемо послідовно виходити з власних інтересів і цілей, а не продиктованих кимось рішень. Росію сприймають з повагою, вважаються з нею тільки тоді, коли вона сильна і твердо стоїть на ногах. Росія практично завжди користувалася привілеєм проводити незалежну зовнішню політику".

Президент РФ прагне дати адекватну відповідь на нові виклики світової політики, підтвердивши свою репутацію самостійного політика і жорсткого парламентера. Ще одним прикладом переговорів, ілюструє особистий переговорний стиль Володимира Путіна, є зустрічі з українським прем'єром Миколою Азаровим у грудні 2011 р.

Приклад

Темою переговорів вже традиційно стала ціна на газ, яку Україна вважає несправедливою і вимагає додаткової знижки. Київ неодноразово наполягав на перегляді контракту. Москва запропонувала два досить гнучких варіанти рішення: знижку на газ Україна отримає лише в разі вступу в Митний союз, або у разі продажу своєї газотранспортної системи (ГТС).

Ні той, ні інший варіант українські влада спочатку не влаштовував. Проте вже на початку листопада 2011 р. Україна не змогла самостійно оплачувати російський газ і залучила у Газпромбанку кредит на 550 млн дол. США. Це зробило українських партнерів поступливішими. В середині листопада офіційні джерела повідомляли, що Росія і Україна домовилися щодо нових умов поставок, включаючи ціну, яка з наступного року повинна скласти 230-240 дол. за 1 тис. кубометрів. Крім того, за новими угодами для України передбачена можливість проведення оплати в рублях, а також кредитування. Україна готова допустити "Газпром" до своєї ГТС через створення двох спільних підприємств, одне з яких контролювало б транзит російського газу через українську територію, а інше займалося б постачаннями на внутрішній ринок України. Пом'якшила українська сторона і позицію з приводу інтеграції: президент Янукович звернувся до президента Медведєва з проханням розглянути питання синхронної ратифікації документа про приєднання України до зони вільної торгівлі.

Українській владі доводиться адаптуватися до жорсткого стилю Володимира Путіна, який київські політологи називають "стилем постійного пресингу". Оцінюючи переговори з російським лідером в інтерв'ю всесвітньо відомому журналісту Ларрі Кінгу, прем'єр-міністр України Микола Азаров зазначив: "Путін дуже важка людина. Коли у нього є якась мета, він її досить жорстко домагається, і з ним дуже важко досягати компромісів, і ось у цьому труднощі". "У вас виходить?" - запитав Ларрі Кінг, на що була ствердна відповідь. На думку Азарова, компромісу з Володимиром Путіним досягати важко, але Росія дуже важлива для України: "Намагаємося домовлятися. А куди ми подінемося? Це реальність!" - зазначив глава українського уряду.

Таким чином, остроконкурентная сучасна політична ситуація провокує політиків на жорстку переговорну гру. В таких умовах стримано-обачний, а часом і досить жорсткий особистісний стиль Володимира Путіна допомагає Росії вирішувати складні міжнародні питання, послідовно відстоювати національні інтереси.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особистісний стиль ведення переговорів: шлях до вершин професійної майстерності
Інтелектуальне забезпечення виборчої кампанії і особистий PR політичного лідера
Фактори, що визначають провідне положення США у світовій торгівлі
Економічне становище провідних країн світу після Першої світової війни
Індивідуальний стиль педагогічної діяльності
Психотехнології впливу на опонента в конфліктних ситуаціях
Поетика дореволюційної лірики Володимира Маяковського
ВОЛОДИМИР НАБОКОВ (1899-1977)
ВОЛОДИМИР МАЯКОВСЬКИЙ (1893-1930)
Проект просвітництва: його автори, адепти і опоненти
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси