Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Економічні основи соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ринок платних послуг населенню

Сфера платних послуг - це узагальнене позначення видів діяльності і деякої сукупності різнорідних галузей народного господарства, функціонування яких спрямоване на створення певної споживної вартості в формі конкретної праці і його корисного ефекту, що задовольняють особисті потреби людей, суспільного виробництва, національної економіки та суспільства в цілому.

Характерною тенденцією сучасного етапу соціально-економічного розвитку країни виступає широке поширення і проникнення послуг практично в усі галузі економіки і соціальної сфери.

У 2010 р. наданням платних послуг населенню в Москві займалося понад 11 тис. підприємств (з кількістю робочих місць близько 77 тис.), надали понад 700 видів платних послуг, в тому числі побутові, житлово-комунальні, транспортні, туристсько-екскурсійні, освітні, медичні, культурно-розважальні. У тому ж році в середньому на одного постійного мешканця столиці щомісячно надавалася платних послуг на суму близько 6,9 тис. руб., в той час як середньому росіянину було надано платних послуг майже в 2,5 рази менше.

У сфері соціального обслуговування платні послуги надають не тільки організації приватного сектора, але і бюджетні установи, яким така можливість була надана в 2010 р. у зв'язку з проведенням бюджетної реформи.

Система соціального обслуговування населення, що сформувалася в своєму сучасному вигляді двадцять років тому, була покликана виконати важливу соціальну функцію: пом'якшити для широких верств соціально вразливого населення наслідки від шоку, викликаного вступом суспільства в період радикальних соціально-економічних змін, і підтримати громадян, яким потрібна допомога. Соціальні працівники допомогли мільйонам людей похилого віку пережити труднощі цього часу.

Сьогодні ми живемо в іншому суспільстві. Працюючі громадяни регулярно отримують заробітну плату, а розмір пенсії разом з додатковими виплатами не поступається величиною прожиткового мінімуму. У Москві встановлена доплата непрацюючим і деякої частини працюючих пенсіонерів до величини соціального стандарту літньої людини, який з 2010 р. встановлено у розмірі 10 275 рублів на місяць, що порівнянно з дворазовою величиною прожиткового мінімуму пенсіонера.

В наш час громадянами затребувані соціальні послуги не тільки забезпечують виживання, але і націлені на підвищення якості їх життя, досягнення активного довголіття.

В установах соціальної сфери сформувалися колективи професійних співробітників, які вирішують різні завдання в інтересах своїх клієнтів.

Розширення спектру послуг на платній основі внесе істотний внесок у підвищення якості соціального обслуговування населення. На отримані кошти установи можуть купувати сучасне обладнання, стимулювати роботу фахівців і співробітників.

Необхідно зазначити, що громадяни, що раніше мали право на безкоштовне обслуговування, можуть отримувати послуги з переліку гарантованих послуг, як і раніше, безоплатно. У той же час при бажанні вони мають можливість придбати додаткові послуги за плату. Враховуючи, що тарифи на соціальні послуги встановлені на досить низькому рівні, отримати їх можуть пенсіонери та інваліди, які не перебувають на соціальному обслуговуванні, а також учасники Великої Вітчизняної війни, які проживають в сім'ї.

Вкрай важлива мотивація соціальних працівників, працівників закладів соціального обслуговування. Платне соціальне обслуговування - це шлях до підвищення якості, розширення спектру соціальних послуг, запровадження нових видів соціального обслуговування, розвитку ринку соціальних послуг, створенню свободи їх вибору.

Надання соціальних послуг за плату державними установами соціального обслуговування міста Москви здійснюється у відповідності з нормативно-правовою базою, яку формують наступні документи:

1. Федеральний закон від 2 серпня 1995 року № 122-ФЗ "ПРО соціальному обслуговуванні громадян похилого віку й інвалідів".

2. Федеральний закон від 10 грудня 1995 року № 195-ФЗ "Про основи соціального обслуговування населення в Російській Федерації".

3. Закон міста Москви від 9 липня 2008 року № 34 "Про соціальному обслуговуванні населення міста Москви".

4. Постанова Уряду Москви від 29 вересня 2009 року № 1030-ПП "ПРО регулювання цін (тарифів) у місті Москві".

5. Постанова Уряду Москви від 24 березня 2009 року № 215-ПП "ПРО заходи щодо реалізації Закону міста Москви від 9 липня 2008 року № 34 "Про соціальному обслуговуванні населення міста Москви".

6. Постанова Уряду Москви від 12 жовтня 2010 року №919-ПП "ПРО надання громадянам платних соціальних послуг державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви".

7. Наказ Департаменту соціального захисту населення міста Москви від 21 травня 2010 р. № 1378 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування тарифів на нестаціонарні соціальні послуги, що надаються громадянам похилого віку та інвалідам, в установах нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви".

8. Постанова Уряду Москви від 15 лютого 2011 року № 30-ПП "ПРО порядок здійснення контролю за діяльністю бюджетних, автономних і казенних установ міста Москви".

9. Наказ Департаменту соціального захисту населення міста Москви від 30 грудня 2010 року № 3353 "Про затвердження правил надання платних соціальних послуг населенню державними установами соціального обслуговування Департаменту соціального захисту населення міста Москви".

10. Наказ Департаменту економічної політики та розвитку міста Москви і Департаменту фінансів міста Москви від 5 вересня 2011 року № 123-ПР/264 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо встановлення порядку визначення плати за надання державними бюджетними установами міста Москви громадянам та юридичним особам за плату державних послуг (виконання робіт), що належать до їх основними видами діяльності".

11. Розпорядження Департаменту економічної політики та розвитку міста Москви від 5 березня 2011 року № 11-Р "Про затвердження тарифів на платні соціальні послуги".

12. Наказ Департаменту соціального захисту населення міста Москви від 15 березня 2011 року № 875 "Про затвердження Регламенту з надання громадянам платних соціальних послуг, що надаються державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви".

В Регламент з надання громадянам платних соціальних послуг, що надаються державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви, визначені ті, кому можуть надаватися платні соціальні послуги:

- громадяни похилого віку та інваліди, які проживають в сім'ях з родичами працездатного віку і мають дітей працездатного віку, а також в інших випадках за їх власним бажанням;

- громадяни, які перебувають на надомном обслуговуванні, понад Територіального переліку гарантованих державою соціальних послуг.

Також у Регламенті зазначено:

o порядок інформування громадян про надання платної соціальної послуги;

o перелік документів, необхідний для надання платної соціальної послуги;

o вимоги до порядку надання платної соціальної послуги;

o порядок оплати соціальної послуги;

o порядок обліку грошових коштів, що надійшли від плати за надання платної соціальної послуги;

o правила бюджетного обліку платної соціальної послуги;

o порядок і форми контролю за наданням платної соціальної послуги.

Порядок і умови оплати громадянами платних соціальних послуг, що надаються державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви, встановлені постановою Уряду Москви від 12 жовтня 2010 року № 919-ПП. Методика розрахунку тарифів визначена наказом Департаменту соціального захисту населення міста Москви від 21 травня 2010 року № 1378. Розпорядженням Департаменту економічної політики та розвитку міста Москви від 5 березня 2011 року № 11-Р затверджено:

o тарифи на соціальні послуги, що надаються громадянам похилого віку та інвалідам державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви, передбачені Територіальним переліком гарантованих державою соціальних послуг (табл. 12);

o тарифи на додаткові соціальні послуги, що надаються непрацездатним громадянам похилого віку та інвалідам вдома державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви, що не входять в Територіальний перелік гарантованих державою соціальних послуг.

В даний час Міністерством праці та соціального захисту РФ проводиться велика робота з реформування системи соціального обслуговування населення в цілях пропозиції різних форм організації обслуговування на дому, збільшення переліку гарантованих і додаткових соціальних послуг, удосконалення надання платних послуг. Багато соціально-медичні, соціально-реабілітаційні, соціально-психологічні послуги вже надаються на новому якісному рівні з використанням матеріально-технічної бази закладів стаціонарного соціального обслуговування.

Так, наприклад, на базі Улан-Udènskogo комплексного центру соціального обслуговування населення "Довіра" літні громадяни, які обслуговуються на дому, забезпечуються новими соціальними послугами більш високого класу - це організація дозвілля, надання додаткових медичних, реабілітаційних, психологічних, інтелектуальних послуг. Люди приходять, щоб провести медичне обстеження, отримати лікування і скористатися реабілітаційними послугами. Передбачено тимчасове проживання, чотириразове харчування, в тому числі і дієтичне, а також замовне меню. Клієнтами відділення затребувані такі соціальні послуги, як тури вихідного дня з виїздом в музеї, театри, профілакторій. Також користуються попитом нові соціальні послуги з надання підтримки сім'ям, що забезпечує догляд за літніми громадянами та інвалідами, у вигляді надання паліативної допомоги "хоспіс на дому".

Таблиця 12

Тарифи на соціальні послуги, що надаються громадянам похилого віку та інвалідам державними установами нестаціонарного соціального обслуговування міста Москви, передбачені територіальним переліком гарантованих державою соціальних послуг

Вид соціальних послуг

Середня норма часу на виконання однієї послуги

Тариф

за послугу без ПДВ руб.

1

2

3

1. Послуги, що надаються на дому громадян похилого віку та інвалідам, які потребують сторонньої допомоги внаслідок часткової втрати здатності до самообслуговування

1.1. Послуги з організації харчування, побуту і дозвілля

1.1.1. Купівля і доставка додому продуктів харчування, гарячих обідів з тортових підприємств, розташованих на території району, вагою до 4 кг

1 год

193

1.1.2. Допомога у приготуванні їжі (розігрівання їжі, чищення овочів, нарізка хлібних, ковбасних, м'ясних виробів, кип'ятіння води в чайнику)

30 хв

97

1.1.3. Купівля і доставка додому промислових товарів першої необхідності вагою до 4 кг

1 год

193

1.1.4 Надання допомоги у проведенні прибирання житлових приміщень (допомога у прибиранні житлових приміщень до 36 кв. м: спальної кімнати та кухні: суха або волога прибирання підлоги, витирання пилу з меблів на рівні зростання і підвіконнях, винос сміття в міру необхідності. Прибиральний інвентар і засоби гігієни придбаваються за рахунок коштів клієнта)

1 год 30 хв

290

1.1.5. Для які проживають у житлових приміщеннях без центрального опалення та (або) водопостачання:

- доставка води;

20 хв

64

- топка печей;

20 хв

64

- сприяння в забезпеченні паливом

20 хв

64

1.1.6. Здача речей і зворотний їх доставка:

- в прання;

30 хв

97

- в хімчистку;

30 хв

97

- ремонт

30 хв

97

1.1.7. Сприяння в організації ремонту та прибирання житлових приміщень (сприяння в організації ремонту квартири здійснюється шляхом передачі заяви або клопотання в управу району або організацію, що займається ремонтом квартир)

30 хв

97

1.1.8. Сприяння в оплаті житла і комунальних послуг (зняття показань електро - та водолічильників, заповнення квитанцій, відвідування організацій ЖКГ. єдиних розрахунково-касових центрів, оплата по рахунках за рахунок коштів клієнта)

30 хв

97

1.1.9. Сприяння в організації надання послуг підприємствами торгівлі, комунально-побутового обслуговування та зв'язку, а також іншими підприємствами, що надають послуги населенню

30 хв

97

1.1.10. Надання допомоги в написанні листів

30 хв

97

1.1.11. Доставка книг, купівля газет і журналів

20 хв

64

1.1.12. Оформлення передплати на газети і журнали (оформлення подлиски здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, на благодійній основі та за рахунок коштів клієнта)

30 хв

91

1.1.13. Сприяння в наданні послуг "соціального таксі"

30 хв

97

1.1.14. Сприяння у відвідуванні театрів, виставок та інших культурних заходів без супроводу (здійснюється шляхом запрошення клієнтів в театри і па виставки на благодійній основі, на заходи міської, окружного і районного значення, а також шляхом придбання за рахунок коштів клієнта квитків в театральних касах, виключаючи вечірній час, у вихідні та святкові дні)

30 хв

97

1.2. Соціально-медичні та санітарно-гігієнічні послуги

1.2.1. Сприяння у забезпеченні догляду з урахуванням стану здоров'я (сприяння в забезпеченні догляду е урахуванням стану здоров'я через відповідні установи, в тому числі й охорони здоров'я, при відсутності практично здорових спільно проживаючих осіб, які несуть юридичну відповідальність за пенсіонера, в тому числі виклик на будинок лікаря, організація медичної допомоги через спеціалізовані організації, які здійснюють догляд на дому)

30 хв

97

1.2.2. Сприяння в наданні медичної допомоги (запис на прийом) (сприяння здійснюється в обсязі базового компонента цільових і територіальних програм обов'язкового медичного страхування громадян Російської Федерації, що реалізується державними і муніципальними профілактичними установами)

30 хв

97

1.2.3. Сприяння у проведенні медико-соціальної експертизи (сприяння у зборі необхідних документів та запис на огляд)

1 год

193

1.2.4, Сприяння у проведенні реабілітаційних заходів (медичних, соціальних), у тому числі для інвалідів, па підставі індивідуальних програм реабілітації (сприяння здійснюється через державні і муніципальні установи охорони здоров'я і соціального обслуговування, в тому числі надання допомоги в оформленні та видачі технічних засобів реабілітації)

30 хв

97

1.2.5. Сприяння у забезпеченні за висновком лікарів лікарськими засобами та виробами медичного призначення (купівля, доставка лікарських засобів)

30 хв

97

1.2.6. Надання психологічної допомоги

30 хв

97

1.2.7. Сприяння в госпіталізації, супровід потребують лікувально-профілактичні установи

До 1 год

97

Від 1 год до 3 год

193

Понад 3 год

579

1.2.8. Відвідування в стаціонарних закладах охорони здоров'я з метою надання морально-психологічної підтримки

40 хв

129

1.2.9. Сприяння в отриманні путівок на санаторно-курортне лікування, у тому числі пільгових

30 хв

97

1.2.10. Сприяння в отриманні зубопротезної та протезно-ортопедичної допомоги, а також у забезпеченні технічними засобами догляду та реабілітації

] год

193

1.3. Сприяння в отриманні освіти та (або) професії інвалідами у відповідності з їх фізичними можливостями та розумовими здібностями

1 год

193

1.4. Сприяння в працевлаштуванні (сприяння у працевлаштуванні через центр зайнятості населення, підприємства та організації міста Москви)

1 год

193

1.5. Правові послуги

1.5.1. Допомога в оформленні документів, крім випадків оформлення документів, що зачіпають інтереси третіх осіб

1 год

193

1.5.2. Сприяння в отриманні встановлених законодавством пільг і переваг

30 хв

97

1.5.3. Надання допомоги з питань пенсійного забезпечення та надання інших соціальних виплат (в тому числі в оформленні документів на відмову від соціального пакета в Пенсійному фонді Російської Федерації)

До 30 мні

97

Від 30 хв до
1 год 30 хв

290

1.5.4 Сприяння в отриманні безкоштовної допомоги адвоката в порядку, встановленому законодавством

30 хв

97

1.5.5. Сприяння в отриманні інших правових послуг (надання сприяння в отриманні послуг нотаріуса на дому і т. і.)

193 за 1 год

1.6. Сприяння в організації ритуальних послуг (оформлення документів на надання ритуальних послуг померлим одиноким громадянам або надання їм допомоги в організації похорону їх непрацездатним родичам).

6 год

1158

2. Додаткові послуги, що надаються спеціалізованими відділеннями допомоги па будинку (соціально-медичне обслуговування на дому)

2.1. Спостереження за станом здоров'я клієнта і його опеньків (спостереження за артеріальним тиском та температурою тіла, забезпечення догляду з урахуванням стану здоров'я через відповідні установи, в тому числі й охорони здоров'я)

30 хв

97

2.2. Виконання медичних процедур, перев'язок, ін'єкцій по призначенню лікаря (постановка банок, гірчичників, накладання компресів, виконання очисних клізм, втирання лікарських засобів, підготовка клієнта до різних досліджень, обробка пролежнів, поранених поверхонь, здійснення перев'язок, закапування очних крапель, пояснення обслуговуваних громадян особливостей прийому лікарських препаратів, перевірка термінів придатності медикаментів та їх зберігання)

1 год

193

2.3. Надання санітарно-гігієнічних послуг (обтирання, обмивання, гигиеническис ванни, стрижка нігтів, причісування, зміна постелі, зміна абсорбуючого білизни)

2 ч

386

2.4. Годування ослаблених хворих

30 хв

97

Контрольні запитання та завдання

1. Дайте визначення понять "послуга", "соціальна послуга".

2. Назвіть види соціальних послуг, передбачені Федеральним законом від 10 грудня 1995 року № 195-ФЗ "Про основи соціального обслуговування населення в Російській Федерації".

3. Які види послуг можна виділити в залежності від часу надання послуги та її комплексності? Наведіть приклади.

4. Що являють собою стандарти якості державних (муніципальних) послуг (робіт)?

5. Яку інформацію, як правило, включають в себе стандарти якості?

6. В чому полягає сутність методу функціонально-вартісного аналізу?

7. Які відмінності між функціонально-вартісним аналізом і традиційним методом обліку витрат?

8. Як визначається вартість функцій при умовній і фактичної навантаженні?

9. У чому полягає суть діаграми Парето стосовно вартості функцій?

10. Дайте визначення поняттю "якість".

11. Дайте характеристику наступним аспектам якості: філософського, соціального, технічного, економічного, правового.

12. Назвіть основні функціональні напрямки менеджменту якості.

13. Розкажіть про групах національних стандартів, передбачених системою стандартизації соціального обслуговування.

14. Перерахуйте основні нормативно-правові акти, що регламентують надання соціальних послуг за плату державними установами соціального обслуговування міста Москви.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РИНОК ПРАЦІ. ЗАРОБІТНА ПЛАТА
Технології надання послуг в системі соціального обслуговування різних категорій населення
ХАРАКТЕРИСТИКИ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, що НАДАЮТЬСЯ НАСЕЛЕННЮ
Методологічні принципи надання платних послуг експертного консультування
Методологічні принципи надання платних послуг навчального консультування
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання та завдання
Контрольні запитання та завдання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси