Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мистецтво гомерівської Греції (XI-VIII ст. до н. е..)

Троянська війна (1200 р. до н. е..) поклала початок краху ахейської держави. На Балканах з'явилися нові грецькі племена - дорійці, що прийшли з півночі. Вони витіснили ахейців і дощенту зруйнували їх культуру. Дорійські племена стояли на більш низькому культурному рівні розвитку, і з їх приходом закінчився доісторичний період Еллади. Міста і палаци були зруйновані, торгівля і мореплавання згорнуті, згідно зі східним світом припинилися, почалася внутрішня міграція народів у пошуках нових місць. Історики називають цей період "темними століттями". Археологічні розкопки показали нам картину формування нової культури, яка проявилася насамперед у поховальному обряді. Люди цього часу перестали будувати гробниці, загальні для всіх членів сім'ї, а поховання виробляли в індивідуальній могилі з використанням кремації, про що свідчать знайдені судини з спаленими залишками. На тлі багаторічних роздумів людини про життя і смерті в період "темних століть" з'являються нові риси. "Сенс кремації полягав у необхідності поділу духу і тіла. Поділяються на дві частини світу, дві частини людської субстанції - матеріальна залишається внизу в землі, біля матері, а безсмертний дух підноситься з димом багаття в небеса до батька".

Період грецької історії з XI до VIII ст. до н.е. прийнято називати "гомерівським", так як головним писемним джерелом для його вивчення послужили поеми Гомера "Іліада" і "Одіссея", в яких поєдналися реальна історія і міф, де складається давньогрецький культ героя, відважного й доблесного воїна. Такими були в гомерівських поемах славнейшие герої: Аякс, Ахілл, Діомед. Образ героя пройде через всю подальшу історію давньогрецького мистецтва.

Крім літератури єдино значимим видом мистецтва в цей період була кераміка, яка збереглася у великій кількості. Простежуються два етапи в кераміці: протогеометрический і геометричний. Саме геометричний характер покривають вази візерунків дав загальну назву - "геометричний стиль" - мистецтву епохи.

У період геометричного стилю кераміка стояла на відносно високому технічному як (застосування гончарного кола, випал), так і художньому рівні. Головними центрами виробництва стають Аргос, Коринф і Аттика. В кераміці створювалися багато видів господарської і хатнього начиння, що забезпечують не надто складні потреби тогочасного життя: прості миски для їжі і горщики для варіння їжі, чаші для вина, прикрашали святковий стіл (більш витончені форм і орнаментації), і величезні амфори і піфоси, призначені для зберігання зерна, оливкового масла, вина. Найбільший художній інтерес представляють великі глиняні посудини культового характеру. Ці вази багато орнаментировались. Пов'язані з культом мертвих, великі амфори або застосовувалися як вмістилища попелу, або ставилися в якості своєрідного пам'ятника над могилою. Зазвичай і могила заповнювалася необхідними в загробному житті судинами і начинням.

Найбільш повно типові риси розвинутого геометричного стилю втілені в знайдених при розкопках афінського кладовища, що знаходиться у Дипилонских міських воріт, великих (понад півтора метрів заввишки) амфорах початку VIII ст. до н. е. Знизу вгору йде поступове збагачення мотивів горизонтального візерунка. Спочатку це просто паралельні лінії, потім стрічки стають все ширше, орнамент ускладнюється. Нарешті, на розширеній верхній частині посудини дається велика умовно трактованная сцена оплакування померлого. Умовний характер зображення, строгий ритм, геометрія орнаменту [меандр] чудово поєднуються з конструкцією форми вази. Естетична цінність кераміки "геометричного стилю" полягає в прагненні людини внести в незрозумілий і хаотичний світ елемент системи й упорядкованості. Ця епоха була школою для грецьких художників архаїки і класики, першим періодом у розвитку античного художнього мислення, коли склалася чітка система координат, згідно з якою ваза являла собою модель космосу і нового світопорядку.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво Греції
Мистецтво Стародавньої Греції
Стародавня Греція і Рим. Зародження Європейської цивілізації (II тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Східні слов'яни у VI-VIII ст.
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Театр і драматургія Давньої Греції
Музика в Стародавній Греції і Римі
Стародавня Греція
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси