Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Визначення ціни і обсягу виробництва

Чиста монополія визначає обсяг виробництва на основі трьох принципів: витрати, попит і максимізація прибутку. Різниця між чистим монополістом і чисто конкурентними продавцем лежить на стороні ринкового попиту. В умовах чистої конкуренції продавець зустрічається з абсолютно еластичним попитом за ринковою ціною, визначеною галузевою пропозицією та попитом, а граничний дохід є постійним і рівним ціні продукції. Це означає, що валовий прибуток збільшується на постійну величину, тобто на постійну ціну кожної проданої одиниці продукції.

Крива попиту монополіста (насправді крива попиту будь-якого діючого в умовах недосконалої конкуренції продавця) багато в чому є відмінною. Так як чистий монополіст є галуззю, його крива попиту, або продажу, являє собою криву галузевого попиту. Така крива є низхідній. Існують три значення спадної кривої попиту, які необхідно зрозуміти.

Перше значення - ціна перевищує граничний дохід

Спадна крива попиту означає, що чиста монополія може збільшувати продажі, тільки призначаючи більш низьку ціну на одиницю своєї продукції. Цей факт є причиною того, що граничний доход стає менший ніж ціна (середній доход) для кожного рівня випуску, крім першого. Причина? Зниження ціни буде ставитися не тільки до додаткової проданої продукції, але також і до всіх іншим одиницям товару, який інакше міг бути реалізований за більш високою ціною. Кожна додатково продана одиниця буде додавати до валового доходу свою ціну, меншу, ніж сума знижень ціни, яка повинна бути отримана на всіх попередніх одиницях продукції.

Так як граничний доход є за визначенням зміна у валовому доході, то до тих пір, поки валовий дохід збільшується, граничний дохід є додатнім. Коли валовий дохід досягає свого максимуму, граничний дохід дорівнюватиме нулю. І коли валовий дохід зменшується, граничний дохід стає негативним.

Друге значення - монополіст диктує ціну і обсяг виробництва

Монополіст неминуче визначає ціну, вирішуючи який об'єм продукції випустити, тобто одночасно вибирає і ціну, і обсяг виробництва. Однак монополіст не "вільний" від ринкових сил у встановленні ціни і обсягу виробництва, і покупець знаходиться повністю в його владі. Зокрема, спадна крива монополістичного попиту означає, що високі ціни пов'язані з низькими обсягами продажів і, навпаки, низькі ціни - з великими обсягами виробництва. Оскільки крива попиту монополіста зафіксована, він не може підвищити ціну без втрати продажів або збільшити продажі без призначення більш низької ціни.

Загальне правило полягає в наступному: монополія ніколи не вибере таку комбінацію ціна - кількість, при якій валовий доход зменшується (граничний дохід є від'ємним). Інакше кажучи, монополіст максимізує прибуток, буде завжди прагнути уникати нееластичного відрізку кривої попиту на користь певної комбінації ціна - кількість на еластичному відрізку. При зниженні ціни до нееластичною області валовий дохід зменшуватиметься. Але більш низька ціна пов'язана з великим обсягом виробництва і, отже, збільшилися валовими витратами. Більш низький дохід і більш високі витрати означають зменшення прибутку.

На питання: яку комбінацію ціни і кількості на еластичному відрізку кривої попиту вибере чистий монополіст? Відповідь одна - це залежить не тільки від попиту і граничного доходу, але і від витрат.

Третє значення - максимізація прибутку

Прагнучий до прибутку монополіст використовує ту ж логічне обґрунтування, що прагне до прибутку, фірма в конкурентній галузі. Він буде виробляти кожну наступну одиницю продукції до тих пір, поки її реалізація забезпечує більший приріст граничного доходу, ніж збільшення середніх витрат (рис. 9.1).

Чиста монополія: співвідношення ціни, витрат та обсягу

Рис. 9.1. Чиста монополія: співвідношення ціни, витрат та обсягу

З малюнка видно, що ієна продукту Рмоп в точці емо" перевищує величину середніх витрат АС для обсягу продукту 0МО", що сприяє максимізації прибутку в умовах чистої монополії, тоді як в умовах досконалої конкуренції Р = АС.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Визначення оптимального обсягу виробництва монополістом. Економічна поведінка монополіста
ЧИСТА МОНОПОЛІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
ДОСКОНАЛА, ВІЛЬНА АБО ЧИСТА КОНКУРЕНЦІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
Дохід фірми: валовий, середній і граничний
Теорія граничної продуктивності і розподіл доходів
Ціни на ресурси та їх значення. Теорія граничної продуктивності і попит на фактори виробництва
Визначення оптимального обсягу виробництва монополістом. Економічна поведінка монополіста
Аналіз обсягів виробництва та продажу
Сутність і значення "великих реформ" другої половини XIX ст.
Сутність прибутку та його функції.
Максимізація прибутку
Максимізація прибутку в довгостроковому періоді
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси