Меню
Головна
 
Головна arrow Інвестування arrow Інноваційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Венчурні організації

В сучасних умовах і підприємці, безпосередньо виступають ініціаторами нових проектів, і великі промислові компанії, і держава чітко усвідомлюють, що відмова від інвестицій в освоєння нововведень означав би на практиці куди великі фінансові втрати. Тому вони йдуть по шляху створення економічних механізмів, які, з одного боку, сприяли впровадженню у виробництво новітніх досягнень науково-технічного прогресу (НТП), а з іншого - дозволяли б зводити до мінімуму фінансовий ризик окремих інвесторів.

Одним з таких механізмів є ризикове (венчурне) фінансування нововведень. Отримали розповсюдження декілька практичних форм здійснення ризикових капіталовкладень. Найпростіша з них зводиться до безпосереднього перерахування коштів від інвестора до творцям малої інноваційної фірми.

Специфіка венчурного фінансування полягає у тому, що засоби надаються на безповоротній, безпроцентній основі, не потрібно забезпечення. Передані в розпорядження венчурної фірми ресурси не підлягають вилученню протягом усього терміну дії договору між нею і фінансовою установою.

Особливо охоче венчурний капітал надається двом категоріям:

- фірмам, які викуплені у власників керівниками, здатними оцінити перспективи розвитку цих підприємств;

- новим фірмам, заснованим співробітниками відомих наукомістких корпорацій, що мають намір вже в якості незалежних підприємців реалізувати ідеї та розробки, підготовлені ще у стінах колишньої фірми.

Малі фірми не випадково є головним об'єктом ризикового фінансування. Підвищена ефективність НДДКР і нововведенческого процесу в цілому обумовлена в них рядом факторів:

o наукові розробки в малих фірмах зазвичай ведуть максимально інтенсивно, так як протягом порівняно нетривалого періоду всі зусилля зосереджуються на одному проекті;

o в них нечисельний апарат управління, що не тільки знижує накладні витрати, але і дозволяє уникнути бюрократичних зволікань і погоджень, що знижують ефективність НДДКР в лабораторіях великих промислових корпорацій;

o в малих фірмах вище гнучкість виробництва. Вони краще бачать тенденції розвитку ринку, більш вміло пристосовуються до запитів споживачів.

Успіхи ризикового підприємництва в розробці науково-технічних нововведень змусили великі промислові корпорації не тільки піти на створення корпоративних фірм венчурного капіталу, але і розгорнути пошук нових елементів своєї внутрішньої структури, що дозволяють повніше використати творчий потенціал науково-технічного і управлінського персоналу, стимулювати ініціативу у справі інтенсифікації виробництва.

Зокрема, тут можна відзначити внутрішньокорпоративні венчурні фірми. Вони являють собою невеликі підрозділи, які організовуються для розробки і виробництва нових типів наукомісткої продукції і наделяемые значною автономією в рамках великих корпорацій. Добір і фінансування пропозицій, що надходять від співробітників корпорації чи незалежних винахідників, ведуться спеціалізованими службами. У разі схвалення проекту його автор очолює внутрішній венчур. Протягом обумовленого терміну внутрішній венчур повинний провести розробку нововведення і підготувати новий продукт до запуску в масове виробництво, причому зазвичай цей продукт - не традиційний для даної компанії. Внутрішній ризиковий проект повинний служити вишукуванню нових ринків. Якщо проект виявиться успішним, підрозділ може бути реорганізоване для масового випуску даного виробу в рамках тієї ж фірми, продане інший чи передане іншим підрозділам.

Своєрідною проміжною формою між чисто ризиковим бізнесом і внутрішніми ризиковими проектами є організація спільних підприємств нового типу, що представляють собою об'єднання дрібної наукомісткої фірми і великої компанії. У рамках такого об'єднання дрібна фірма веде розробку нового виробу, а велика компанія надає фінансову підтримку, надає дослідницьке устаткування, забезпечує канали збуту, організує сервіс і післяпродажне обслуговування клієнтів.

Сучасні венчурні підприємства являють собою гнучкі і мобільні структури, які відрізняються дуже високою і цілеспрямованої активністю, що пояснюється в першу чергу прямою особистою зацікавленістю працівників підприємства та інвесторів у якнайшвидшій успішної комерційної реалізації розроблюваної ідеї, технології, об'єкта, винаходи, причому з мінімальними витратами. За темпами доведення розробки до комерційної реалізації конкурувати з ними великим промисловим підприємствам дуже складно.

Венчурні фірми працюють на етапах росту і насичення винахідницької активності і ще зберігається, але вже падаючої активності наукових вишукувань.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Венчурне інвестування приватних компаній
ОРГАНІЗАЦІЯ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ: ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ФОРМ
Венчурное фінансування
Венчурні банки та фонди
Венчурні інвестори як фінансові посередники
Венчурний капітал як джерело фінансування зростаючих підприємств
Організація діяльності в менеджменті
Життєвий цикл організації
Поняття організації, її типи та моделі
Реалізація державного майна комерційної організацією
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси