Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Оподаткування комерційної діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Передача прав, пов'язаних з укладенням договору, орендних прав

Здійснення операцій по передачі прав, пов'язаних з правом укладення договору регламентуються цивільним законодавством Росії. В основному це так звані субдоговоры, коли основний договір переукладається з третьою особою.

Під передачею орендних прав у цивільному і земельному законодавстві розуміють передачу діючим орендарем третім особам своїх прав користуватися орендованим майном та інших прав, що випливають з договору оренди (ст. 615, 631 ЦК РФ, ст. 22 Земельного кодексу РФ). Орендар має право за згодою орендодавця:

o здавати орендоване майно в суборенду (піднайом);

o передавати свої права та обов'язки за договором оренди іншій особі (перенаем);

o надавати майно в безоплатне користування;

o віддавати орендні права в заставу;

o вносити їх як внеску до статутний капітал господарських товариств і товариств чи пайового внеску у виробничий кооператив.

Строк, на який укладено договір суборенди не може бути більше, ніж термін договору оренди; дострокове розірвання договору оренди тягне за собою розірвання договору суборенди.

Організація може продати третій особі право на укладення договору оренди землі. Відповідно до п. 2 ст. 30.1 Земельного кодексу РФ продаж права на укладення договорів оренди земельних ділянок для житлового будівництва здійснюється на аукціонах, за деякими винятками. Переможець торгів може у встановлених законом випадках переуступити право укласти договір оренди іншій особі.

Здійснення зазначених прав, можливо, як за згодою першої особи, так і без його згоди (ст. 638, 615 та ін. ГК РФ).

При здійсненні операцій з передачі прав, пов'язаних з правом укладення договору, та орендних прав податкова база визначається в тому ж порядку, що і при звичайній реалізації.

Винятком з цього правила є договори щодо передачі прав па використання інтелектуальної власності відповідно до пі. 1 і 5 ст. 1238 ЦК РФ.

При укладення субліцензійного договору на право використання об'єктів інтелектуальної власності, як винахід, корисна модель, промисловий зразок, програма для ЕОМ, бази даних, топології інтегральних мікросхем або секрет виробництва (ноу-хау), застосовується пільга, передбачена пп. 26 п. 2 ст. 149 НК РФ.

При укладення субліцензійного договору щодо об'єктів інтелектуальної власності, не перелічених у пп. 26 п. 2 ст. 149 НК РФ обчислення ПДВ проводиться у загальновстановленому порядку.

На відміну від усіх інших видів реалізації майнових прав, перелічених у ст. 155 Податкового кодексу РФ, в даному випадку ПДВ обчислюється по прямой ставкою 18% (п. 3 ст. 164 НК РФ).

Моментом виникнення податкової бази є день передачі майнових прав нового власника у відповідності з умовами договору (п. 8 ст. 167 НК РФ).

Не пізніше п'яти календарних днів з дня отримання передоплати та (або) передачі прав необхідно виставити покупцеві рахунок-фактуру, зареєструвати його в книзі продажів і другий примірник зберігати в журналі виставлених рахунків-фактур.

Приклад 1

ЗАТ "ККСС" - замовник уклав договір підряду на будівництво складу на загальну суму 1,5 млн руб. з ЗАТ "Монтаж - підрядник. У свою чергу ЗАТ "Монтаж" уклало субпідрядний договір з ТОВ " Будівельник" па проведення певних робіт по будівництву складу на суму 0,5 млн руб. Договором підряду і субпідряду передбачені розрахунки по закінченні будівництва після підписання акта виконаних робіт ф.2-КС.

Податкові зобов'язання контрагентів наступні.

ТОВ "Будівельник" представляє ЗАТ "Монтаж" акт виконаних робіт та рахунок-фактуру на суму 0,590 млн руб. [(0,5 млн · 0,18) + + 0,5 млн руб.] ПДВ в сумі 0,09 млн руб. підлягає сплаті в бюджет.

ЗАТ "Монтаж" представляє ЗАТ "ККСС" акт виконаних робіт та рахунок-фактуру на суму 1,770 млн руб. [( 1,500 млн · 0,18) + + 1,500 млн.]. При цьому організація має право на застосування податкового відрахування ПДВ сплаченого ТОВ "Будівельник) у сумі 0,09 млн руб. ПДВ в сумі 0,180 млн руб. (0,270 млн - 0.090 млн) підлягає сплаті в бюджет.

ЗАТ "ККСС" після постановки па бухгалтерський облік об'єкта основних засобів - складу має право застосувати податкове вирахування в сумі 0,270 млн крб. згідно з рахунком-фактурою, представленого ЗАТ "Монтаж".

Приклад 2

У січні організацією ККСС придбано на аукціоні право оренди земельної ділянки, що належить на праві володіння муніципального утворення, на п'ять років. Вартість права оренди склала 354 000 руб. (в тому числі ПДВ-54 000 руб.). Щомісячна арестная плата за земельну ділянку договором встановлена в 20 000 руб. В серпні цього ж року за погодженням з муніципалітетом організація ККСС поступається право оренди земельної ділянки організації БМВ за 450 000 руб. (без урахування ПДВ).

Податкові зобов'язання наступні.

Муніципальне утворення при отриманні оплати за придбання вдачі оренди від ККСС сплачує самостійно в бюджет ПДВ у сумі 54 000 руб. протягом п'яти днів виставляє організації рахунок-фактуру. Щомісячні орендні платежі не оподатковуються.

Організація ККСС при дотриманні умов щодо застосування податкового вирахування має право "вхідний" ПДВ у сумі 54 000 руб. прийняти до відрахуванню. За операції поступки права оренди організації БМВ необхідно обчислити податок і виписати рахунок-фактуру на загальну договірну суму 531000 руб. (450 000 + 81 000), сума ПДВ становитиме 81 000 руб. (450 000 · 0,18).

Організація БМВ після отримання первинних документів має право застосувати податкове вирахування в сумі 81 000 руб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Передача майнових прав
Порядок укладання, ведення та припинення договору страхування
Переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий термін
Укладення договору на торгах
Договір як правова форма орендних відносин
Передача права власності на товари, результати виконаних робіт, надання послуг на безоплатній основі
Укладення договору
Види і форми орендних платежів
ОБЛІК ОРЕНДНИХ ОПЕРАЦІЙ
Припинення трудового договору внаслідок порушення встановлених Трудовим кодексом РФ або іншим федеральним законом правил укладення трудового договору (ст. 84 ТК РФ)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси