Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Французька колоніальна імперія

Зростання колоніальної імперії.

У зовнішній політиці Третьої республіки видатну роль грала колоніальна експансія. У проміжок 1880-1918 рр .. була створена велика колоніальна імперія Франції, друга по простору і населенню після Британської. Крок за кроком, в кровопролитній війні з народами Африки та Азії, серед невпинних конфліктів з Англією та Німеччиною, закінчено було завоювання Північної Африки {Алжир, Туніс, Марокко), захоплені були Сенегал, Судан, Нігер, частина Сомалі, береги Гвінейської затоки, річки Конго і озера Чад. Після десятирічної війни в 1895 р. був захоплений острів Мадагаскар. В Азії Третя республіка успадкувала від Другої імперії тільки Кохинхину і Камбоджу, невеликі, порівняно, території на півдні Індо-Китайської півострова, та ще Пондішері в Індостані - нікчемний залишок минулих індійських володінь, але вона майже негайно рушила на північ, на завоювання Аннама і Тонкина, і хоча терпіла жорстокі поразки від аннамитов, від китайських партизан ("Чорні прапори") і китайських регулярних загонів ("Жовті прапори"), тим не менше до початку XX ст. величезна країна була завойована.

До початку війни 1914-1918 рр. колонії Франції розкинулися в Африці, Азії і Америці на території простором понад 8 мільйонів квадратних кілометрів з населенням понад 50 млн. В результаті війни були приєднані до цієї колоніальної імперії частини германських колоній в Африці (Того і Камерун) під виглядом мандатних територій, і в колонії були, по суті, перетворені підмандатні території - Сирія і Ліван (раніше входили до складу Туреччини).

Роль колоній.

З тієї хвилини, як колоніальна імперія Франції склалася у своїх головних рисах, буржуазія засвоїла по відношенню до неї вже надалі не мінливу політику. Колонії повинні були служити економічним доповненням метрополії і регулювати свою господарську життя так, щоб французьке сільське господарство і французька промисловість були застраховані від усякої конкуренції з цієї сторони. Колонії були з самого початку приречені на віковічну роль ринків певної сировини і ринків збуту промислової продукції метрополії. Так як французький капітал, розпещений легкими і великими прибутками у відсталих країнах Європи і на Близькому Сході, не особливо охоче йшов у колонії, останні не отримували від Франції навіть тих мінімальних технічних удосконалень, які буржуазні культуртрегери зазвичай несуть у залежні країни, стягуючи, правда, за це чималу плату.

Управління колоніями.

Алжир.

Економічним призначенням колоній визначалася і їх політико-адміністративна організація. Метрополія прагнула підтримувати добрі відносини з феодально-племінними верхами колоній і перетворювати їх, де можна, до своїх союзників і помічників. Вона вступала в безперестанні конфлікти з народжуваної буржуазією колоній, придушувала національно-визвольний рух, і то підкуповувала буржуазію дрібними економічними і політичними поступками, то устрашала її перспективою зростання місцевого робітничого руху. Майже всюди французький уряд по можливості використовувало племінні чвари, роздувало релігійну ворожнечу та культивировало відсталі пережитки в побуті підлеглих народів. Цивилизаторские прийоми завойовників були, щонайменше, сумнівні. Подекуди, а найбільше в африканських колоніях, були введені різні форми примусової праці, не вознаграждаемого зовсім або вознаграждаемого дуже бідно. Адміністрація колонії ввела оподаткування корінного населення поголовним грошовим податком, - нехай невеликим, але якого тубілець в умовах місцевого натурального господарства свідомо не міг сплатити. Несплата податку служила "законною" підставою для примусового відпрацювання, яка практикувалася не тільки на користь держави, але і на користь приватних осіб, за вказівкою адміністрації. Встановилася широка практика натуральних повинностей, від яких не звільнялися ні жінки, ні діти. Терпілося лише злегка замаскований рабство дітей, що продаються батьками найчастіше у сплату податків.

Управління колоніями було розподілено між трьома міністерствами: Алжир перебував у віданні міністерства внутрішніх справ, Туніс і Марокко - від міністерства закордонних справ, решта - у веденні міністерства колоній, заснованого в 1894 р.

На чолі адміністрації Алжиру перебував генерал-губернатор, безпосередньо підпорядкований міністрові внутрішніх справ. При ньому перебували адміністративний рада з чиновників і вищий адміністративний рада з чиновників і з виборних від населення. Обидва ради мали чисто дорадчий характер. Головним, якщо не єдиним, джерелом законодавства для Алжиру служили декрети Президента республіки, хоча закони, видані парламентом, теж могли поширюватися на Алжир, що траплялося, однак, дуже рідко. Генерал-губернатор видавав постанови на основі декретів уряду. Територія Алжиру була розбита на три департаменту з префектами і генеральними радами в кожному з них. Генеральний рада обирався французами - жителями Алжиру і представниками найбільшої тубільної буржуазії. Взагалі корінні жителі Алжиру вважалися не громадянами (citoyens), а підданими (sujets) і по більшості питань підпорядковувалися не цивільного начальства в особі префекта, а військовому - в особі дивізійного генерала, наявного у кожному департаменті. Французьке громадянство до 1919 р. скаржилося у вигляді рідкісного винятку із загального правила. Закон 1919 р. "полегшив" придбання французького громадянства, поставивши умовами цього: грамотність по-французьки, володіння французькою відзнакою, володіння сертифікатом про добрій поведінці і т. п.

Туніс і Марокко.

Інакше було поставлено справу в Тунісі і Марокко. Угодою в Бордо (1881 р.) туніський бей був визнаний государем Тунісу. Але поруч з ним поставлений був французький резидент, який здійснював повну над ним опіку: він візував його укази, служив посередником між ним і урядом метрополії і здійснював насправді законодавчу і виконавчу владу, спираючись на своїх помічників, називалися міністрами. Щодо корінного населення Тунісу було збережено поділ на племена з "каидами" на чолі їх, назначающимися беєм і з'єднують в своїх руках місцеву адміністративну і судову владу. Втім, над кожним каидом сидів "громадський контролер", назначавшийся резидентом.

Схоже було організовано управління в Марокко: султан, а над ним резидент, він же міністр закордонних справ марокканського султанату, без підпису якого укази султана були недійсні. І тут те ж ретельно консервоване племінне поділ з каидами та їх помічниками (шейхи і халіфи). У містах каидам відповідали паші. А над ними в якості справжньої влади - громадські контролери. Втім, для цілей військового управління Туніс і Марокко були розбиті на галузі, території і округи з військовими начальниками у кожному з цих розподілів.

Інші колонії.

Колонії, що знаходилися у віданні міністерства колоній, з яких головні - Французька Західна Африка, Французька Екваторіальна Африка, Мадагаскар, Індокитай і кілька Антилльских островів - ділилися щодо управління на дві дуже нерівні групи. Антілли (Мартініка і Гваделупа), а також Острови З'єднання, де переважало населення французького походження, управлялися на основі законів французького парламенту, мали, втім, лише дуже загальне формулювання і стосувалися лише найбільш принципових питань. Колонії ці мали генеральні ради, і губернатори грали тут роль, близьку до ролі префектів в департаментах метрополії.

Майже вся інша маса колоній була розділена на чотири генерал-губернаторства: Західна Африка, Екваторіальна Африка, Мадагаскар, Індокитай. Тут джерелом законодавства були майже виключно урядові декрети. Тут генерал-губернатор в якості глави адміністрації та представника уряду метрополії ніс вен" відповідальність за внутрішню і зовнішню безпеку колоній. Він головував у вищому адміністративними раді, що складався з губернаторів провінцій, начальників відомств та представників місцевих провінційних адміністративних рад.

Індокитай.

Серед генерал-губернаторств особливий інтерес представляв Індокитай - найбільш населена і багата колонія Франції (понад 800 тисяч квадратних кілометрів і близько 19,5 мільйонів населення, за даними 1913 р.). Для зручності експлуатації країна була штучно розділена на 6 частин: Кохінхіні, перебувала в безпосередньому і повному управлінні французьких агентів; Аннам, Тонкий, Камбоджа, вважалися протекторатами, де французький уряд терпіло місцевих князьків і їх ставлеників і допускало їх участь в експлуатації трудящих мас; Лаос - майже в такому ж положенні і Гуанчжоувань, мав особливу управління. Права генерал-губернатора були визначені декретом 1911 р. Він був головою адміністрації всього Індокитаю, йому були підпорядковані губернатор Кохинхины, головні резиденти Тонкина, Аннама, Камбоджі і Лаосу і адміністратор Гуанчжоуваня. У Кохінхіна при губернаторі був колоніальний рада, в головних містах Кохинхины (Сайгон), Тонкина (Ханой і Хайфон) були муніципальні ради. Всі ці частини Індокитаю були розділені на провінції з цивільним адміністратором на чолі кожної. Тут, втім, поряд з французькою адміністрацією допускалося існування місцевих адміністраторів з корінних жителів (тондоки, фу, туанфу), перетворених фактично в агентів уряду, выколачивавших податки і примушували населення до виконання різноманітних лежали на ньому повинностей. В 1919 р. була заснована в Тонкине дорадча палата представників місцевої племінної знаті. Такі ж палати мали і інші частини Індокитаю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Британська колоніальна імперія
Британська колоніальна імперія
Римська література періоду становлення імперії
Колоніальна Малайя
Колоніальна адміністрація та її роль в процесі деколонізації
Розпад колоніальної системи
Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури
Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці
Французький структуралізм
Французький Індокитай
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси