Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна теорія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні макроекономічні показники системи національних рахунків

Система національних рахунків будується на основі показників, що характеризують рівень економічного розвитку країни. Основний показник - валовий національний продукт (ВНП). Але в складі ВНП так само, як і у ВВП, є частина, яка створена не у даний період, а в попередній: вона втілена у вартості, перенесеної з засобів виробництва на створені товари та послуги. Це - амортизація. Якщо ми віднімемо її з ВНП, то отримаємо чистий національний продукт (ЧНП).

Основний фактор виробництва - людина з її здатністю до праці. Він створює продукт, і результат його діяльності щодо створення ВНП відбивається на його доходи, які приймають форму заробітної плати. Чим вище доходи власника робочої сили, тим більше віддача людини, тим більше він прагне зробити.

Крім робочої сили у виробничому процесі використовуються і інші фактори виробництва: земля, капітал, управлінський труд. Витрати на купівлю цих факторів виробництва, з одного боку, є доходами їх власників, а з іншого - витратами на виробництво валового (чистого) продукту.

Поряд з прямими витратами на виробництво підприємці несуть і інші витрати: вони змушені платити податки на власність, податки з продажу, акцизні збори, платити за ліцензії та патенти, сплачувати митні збори. У сукупності ці суми називаються непрямими податками на бізнес. Тому якщо з чистого національного продукту відняти непрямі податки на бізнес, то залишиться національний дохід (НД). З точки зору постачальників ресурсів, національний дохід є вимірником їх доходів від виробництва, з точки зору виробників - це вимірник їх прямих витрат на виробництво, або сума цін факторів виробництва.

Національний доход може бути визначений і шляхом додавання всіх видів доходів у суспільстві: заробітної плати, плати за оренду, доходу, отримуваного від індивідуальних вкладень у виробництво, податків на прибуток, дивідендів, нерозподілених прибутків підприємств.

З виробленого національного доходу частина використовується підприємцями для різних платежів. Вони зобов'язані сплачувати внески на соціальне страхування (певну частину платять і працівники зі своєї заробітної плати), податки на прибуток корпорацій. Крім того, формується нерозподілений прибуток в окремих корпораціях і фірмах, необхідна для подальшої роботи і розвитку підприємств. Частина національного доходу служить основою для особистих доходів населення.

Крім доходів від громадського господарства частина населення отримує додаткові доходи від держави у вигляді пенсій, допомог, грошових і натуральних виплат. Іноді якусь допомогу отримують і окремі фірми. Всі виплати державою окремим приватним особам або фірмам, які не пов'язані з виробництвом, але збільшують можливості їх отримувача, називаються трансфертними платежами. Тому якщо до залишку національного доходу після виплат податків і платежів додати трансфертні платежі, то отримаємо загальний особистий дохід (ЛД).

Особистий дохід призначається для використання окремими приватними особами, але насамперед з нього необхідно сплатити прибутковий та інші індивідуальні податки. Частина, що залишилася, являє собою доход, яким людина має право розпоряджатися на свій розсуд. А тепер спробуємо звести всі розглянуті показники в єдину систему:

Дана схема чітко ілюструє головний висновок даної теми: будь-яке національне господарство служить для забезпечення населення країни доходами, які дозволяють йому купувати і споживати необхідні життєві блага. Тому чим ефективніше національна економіка, тим більше можливостей у кожного підвищити свій життєвий рівень. Крім того, наведена схема містить основні показники (ВНП або ВВП, ЧНП, НД, ЛД), на яких будується система національного рахівництва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Система національних рахунків (СНР)
Основні макроекономічні показники
МАКРОЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ, що ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В МІЖНАРОДНОМУ ПОРІВНЯЛЬНОГО АНАЛІЗУ
Основні макроекономічні показники
Види макроекономічних рахунків
Основні макроекономічні показники
Основні макроекономічні показники країни
Показники використання основних фондів
Макроекономічні показники
Макроекономічні показники розвитку інвестиційного ринку
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси