Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Митна справа. Митні органи Російської Федерації

Співвідношення понять "митна справа" та "митне право"

З поняттям "митниця" кожен з нас зустрічається, коли перетинає кордон держави, вирушаючи або у відрядження або на відпочинок. У цьому випадку нам пропонують пройти митний огляд.

Слова "митниця" та "митний" являють собою перетворений варіант слова "тамга", уходящею своїми історичними коренями в родове суспільство монголів, де тамгою позначався знак власності, яким позначали належать роду предмети. У період XIII-XV ст. цей термін з'явився і в Росії, набувши значення мита (грошового збору), взимавшейся при накладенні на товари певного знака, клейма - тамги. Відповідно така мито стала називатися митної, а процедура (порядок) її справляння та таврування товарів (або проставлення на товаросупровідних документах спеціальних штампів, відбитків печатки) отримала назву "тамжение" (прототип митного оформлення). Тамжению підлягав товар, який виставляється на ярмарках з метою продажу або обміну і завезений, як правило, купцями з інших держав, тому призначалися спеціальні липа, контролюючі та безпосередньо здійснюють тамжение у відведених для цього місцях (приміщеннях) - митницях.

В теперішній час значення слова "митний" зберегло свій первісний зміст, і стосовно товарам воно означає "підконтрольний" (підлягає перевірці) і "оподатковуваний".

Сукупність заходів щодо встановлення порядку переміщення товарів через митний кордон країни, контролю за ними, оформлення документів, нарахування і справляння платежів за право ввезення або вивезення товарів та надані при цьому послуги та реалізація таких заходів становлять митну справу. Митне справа, згідно ст. I п. 2 ТК РФ, являє собою сукупність методів і засобів забезпечення дотримання заходів митно-тарифного регулювання, заборон і обмежень, встановлених відповідно до законодавством Російської Федерації про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон.

Регулятором митної справи є правові норми. Комплекс цих норм, перебувають у певній залежності і взаємозв'язку, являє собою систему, іменовану митним правом.

Митні органи

Контроль за переміщенням товарів і транспортних коштів через митний кордон РФ. оформлення документів, нарахування і стягнення платежів за право вивезення і ввезення товарів здійснюють уповноважені державні органи - митні органи. Вони здійснюють керівництво митною справою. Загальне керівництво митною справою здійснюють Президент РФ і Уряд РФ (ч. 1 ст. 7 ТК РФ). Безпосередньо керує митним справою Федеральна митна служба Російської Федерації, яка є центральним органом федеральної виконавчої влади (ч. 2 ст. 7 ТК РФ).

Федеральна митна служба РФ здійснює безпосереднє керівництво митним справою з допомогою підвідомчих йому митних органів, що утворюють таку систему: ФМС > регіональні митні управління -> митниці -> митні пости. На митні органи покладено безпосереднє здійснення митної справи. У зв'язку з цим вони здійснюють виконавчо-розпорядчі функції і входять в число виконавчих (адміністративних) органів влади. Крім того, у здійсненні митної справи беруть участь організації, підвідомчі ФМС РФ: Російська митна академія, митні лабораторії та ін Крім того, митні органи є правоохоронними та здійснюють митну справу шляхом виконання покладених на них функцій, що і характеризує їх компетенції.

Основні функції митних органів РФ перераховані в ст. 403 ТК РФ. Митні органи виконують такі основні функції:

1) здійснюють митне оформлення і митний контроль, створюють умови, що сприяють прискоренню товарообігу через митний кордон:

2) стягують митні збори, податки, антидемпінгові, спеціальні та компенсаційні мита, митні збори, контролюють правильність обчислення і своєчасність сплати зазначених зборів, податків і зборів, вживають заходів щодо їх примусового стягнення;

3) забезпечують дотримання порядку переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон:

4) забезпечують дотримання встановлених відповідно до законодавством Російської Федерації про державне регулювання зовнішньоторговельної діяльності і міжнародними договорами Російської Федерації заборон і обмежень стосовно товарів, що переміщуються через митний кордон;

5) забезпечують в межах своєї компетенції захист прав інтелектуальної власності;

6) ведуть боротьбу з контрабандою та іншими злочинами, адміністративними правопорушеннями у сфері митного справи, припиняють незаконний обіг через митний кордон наркотичних засобів, зброї, культурних цінностей, радіоактивних речовин, видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення, їх частин і дериватів, об'єктів інтелектуальної власності, інших товарів, а також сприяють в боротьбі з міжнародним тероризмом і припиненні незаконного втручання в аеропортах Російської Федерації в діяльність міжнародної цивільної авіації;

7) здійснюють у межах своєї компетенції контроль за валютними операціями резидентів і нерезидентів, пов'язаними з переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон, відповідно до валютним законодавством Російської Федерації і прийнятими відповідно до ним нормативними правовими актами органів валютного регулювання;

8) ведуть митну статистику зовнішньої торгівлі;

9) забезпечують виконання міжнародних зобов'язань Російської Федерації в частині, що стосується митної справи, здійснюють співробітництво з митними та іншими компетентними органами іноземних держав, міжнародними організаціями, що займаються питаннями митної справи;

10) здійснюють інформування та консультування в галузі митної справи, забезпечують у встановленому порядку державні органи, організації та громадян інформацією з митних питань;

11) проводять науково-дослідні роботи в галузі митної справи.

Перераховані функції дають змогу виявити специфіку діяльності митних органів РФ як багатофункціональних органів. Дійсно, митні органи здійснюють адміністративну функцію, яка включає в себе ряд підфункцій: контрольну (здійснення митного та валютного контролю); фіскальну (справляння митних платежів); адміністративно-процесуальну (притягнення до відповідальності у справі про порушення митних правил); правотворчу (видання в межах своєї компетенції нормативних актів з митної справи РФ): обліково-реєстраційну (митне оформлення, збір статистичних даних про переміщення товарів і транспортних коштів через митний кордон РФ); 'господарську (забезпечення діяльності митних органів, включаючи питання фінансування, матеріального забезпечення та ін); кримінально-процесуальну (виробництво попереднього розслідування у формі дізнання у справах, віднесених до компетенції митних органів РФ); оперативно-розшукову (виявлення, попередження і розкриття злочинів у галузі митної справи; забезпечення власної безпеки); науково-дослідну (підготовку фахівців для роботи в митних органах, розробку, дослідження, вдосконалення процедури митного оформлення, різних форм митного контролю, а також аналіз зовнішньоторговельної діяльності та інші напрями наукових пошуків).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА КУРСУ "ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
ОРГАНІЗАЦІЯ І ЗАКОНОДАВЧА ОСНОВА МИТНОЇ СПРАВИ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ
МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Митна справа в Росії
Основи митного права
Поняття, предмет, система та принципи екологічного права
Заходи, що вживаються митними органами щодо окремих товарів
Система митних органів Росії: основні функції і принципи їх взаємодії
МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси