Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Мистецтво Стародавньої Греції

Складний і різноманітний художній світ Давньої Греції поклав початок новій культурі, яку ми називаємо "класичної". Всі наступні художні школи, стилі, напрямки будуть ґрунтуватися на зразках грецького мистецтва. Головна відмінна риса грецького мистецтва полягає в гармонійному єдності норми та ідеалу прекрасного і морального, чуттєвого і духовного. До такого гармонійного єдності будуть прагнути художники всіх майбутніх поколінь. Художня практика древніх греків була розрахована на масового глядача. Образотворче мистецтво, театр, поезія говорили доступною всім мовою. Естетика повсякденного життя зумовлювала общезначимость художніх висловлювань та смислів. Грецькі філософи Платон (427-347 рр. до н. е.) і Аристотель (384-322 рр. до н. е.) заклали основи тлумачення художньої творчості. Платон розглядав "міру" і "гармонію" як базову основу досконалого мистецтва. Аристотель розробив теорію "катарсис" (очищення) як важливу особливість художнього переживання мистецтва і "ентелехії" - прагнення трансформувати в процесі творення "хаос" життя в художню форму. Ці естетичні категорії знайшли втілення в мистецтві стародавніх греків.

Історію Стародавньої Греції прийнято поділяти на кілька періодів:

1. Найдавніший період: егейська культура: III тис. - XI ст. до н. е.

2. Гомерівський період ( XI-VIII ст. до н. е.

3. Архаїчний період - VII-VI ст. до н. е.

4. Класичний період ( V-IV ст. до н. е.

5. Елліністичний період ( IV-I ст. до н. е.

Крито-Микенское мистецтво

Ще задовго до еллінів на берегах Егейського моря існувала інша цивілізація - егейський світ. Греки знали про цьому світі завдяки міфам про Лабіринт, про царя Міноса, про Дедала, що побудував таємничий палац, Мінотавра, Тесея і Аріадні. Чудова культура егейського світу була відкрита лише в Новітній час.

Центром егейського світу був острів Кріт. Розкопки на Криті почалися в 1900 р. англійським вченим Артуром Евансом (1851 -1941), він ретельно досліджував відкриту їм культуру, дав їй назву мінойської.

Головним пам'ятником егейської культури є Кноський палац (перша половина XI тис. до н. е.). При розкопках палацу були знайдені глиняні таблички з письмовими знаками. Еванс назвав ці знаки "лінійним листом А". У 1952 р. англійський учений Майкл Вентріс розшифрував таємницю "лінійного письма". З документів та пізніших розкопок ми знаємо, що на Криті існувало декілька держав, столицями яких були своєрідні міста-палаци. Кносський палац, так званий лабіринт, був спільною столицею квітучого острова.

При всій складності і заплутаності плану палацу в ньому простежується певний естетичний та планувальний принцип. До головних входів до палацу вели широкі парадні сходи. Приблизно в центрі палацевого комплексу знаходився великий, витягнутий з півночі на південь прямокутний двір протяжністю близько 50 м. У західній частині палацу був розташований великий тронний зал. Так званий великий Коридор процесій, визначаючи основний маршрут сприйняття архітектури, вів до парадних залах.

Хоча основою архітектурної конструкції палацу була стіна, що несе на собі вантаж стельових перекриттів, все ж велику роль грали і колони - оштукатурені і пофарбовані дерев'яні стовпи, встановлені на кам'яному або гіпсовому підставі. Своєрідність цих колон полягає в тому, що вони розширюються догори. Для Кносського палацу характерно, що його архітектурний образ визначається не є особливою трактуванням монументального обсягу, а живим багатством розвиненого внутрішнього простору.

Стіни палацу були покриті прикрашеними фресками із зображенням урочистих церемоній, культових свят, на Криті культ бика був державною релігією. У цьому зв'язку особливо приваблює своєю пластичною виразністю фреска "Ігри з биком" (1500 р. до н. е.). Художник зобразив стрімко біжить бика, через якого стрибають акробати. Композиція пронизана рухом. Сама природна стихія, що оточувала критських художників, - близькість моря, пориви вітру, що піднімають шквал хвиль, - сприяла появі в їх мистецтві таких динамічних композицій. Орнамент, яким нерідко прикрашалися стіни палацу, нагадував стилізований малюнок морських хвиль.

У святилищах Криту були знайдені розфарбовані статуетки богинь зі зміями, вони зображені в момент виголошення заклинання. Змія у критян вважалася добрим божеством, що охороняє добробут будинку. Богині одягнені як придворні дами, їх образи при зовнішній статичності наповнені внутрішньою енергією. Монументальна кругла скульптура Криту до наших днів не збереглася.

Критська кераміка так званого стилю "камарес" представляє гармонійне поєднання форми та розпису. Морська тема - основний мотив егейських ваз. Критський вазописец завжди прагнув малюнком підкреслити кулясту форму судини, зображуючи плавними лініями морських мешканців. Така, наприклад, "Ваза із зображенням восьминога" (1500 р. до н. е.). У критської кераміці ми не зустрінемо зображення людини, сюжетних композицій. Вази, необхідні в побуті, художник прикрашав квітами, орнаментом, прикладом можуть бути вази "палацового стилю". Незвичайний колорит критської кераміки: поєднання червоного, чорного, жовтого, білого кольорів в зображенні орнаменту уособлює собою яскравий, радісний художній світ Криту.

Мінойська цивілізація, в мистецтві якої так органічно поєднувалися риси реальності і вишуканою стилізації, де образ людини трактувався як невід'ємна частина природи, припинила своє існування.

На рубежі III-II тис. до н. е. відбулося завоювання Криту греками-ахейцями. Центрами ахейської культури були міста Мікени і Тірінф. Відкриттям цих міст ми зобов'язані

Генріху Шліману, німецькому археологу, з дитячих років, хто повірив в існування Трої. Розкопки Шлімана, які проводилися в 70-80-х роках XIX ст. почалися на розташованому поблизу моря, недалеко від Дарданелл, пагорбі Гіссарлик, що знаходиться в пункті, на думку Шлімана, соответствовавшем гомерового опису місцезнаходження Трої.

Культура ахейців на відміну від життєрадісною палацової культури критян носила суворий кріпосницький характер.

Найбільш значні пам'ятники ахейської архітектури виявлені у Мікенах. Розташовані на скелястих пагорбах акрополі (укріплена частина міста на узвишші) були оточені потужними важкими стінами, викладеними з величезних, грубо обтесаних квадрів так званої циклопічної кладки. Вхід у місто Мікени - "Левові ворота" - являє собою квадрат з фронтонным завершенням у вигляді двох левиць, що спираються передніми лапами на п'єдестал з колоною. У плануванні акрополів XIV-XIII ст. до н. е. центральне місце займав палац царя. Важливою особливістю мікенських палаців була наявність так званого мегарона, займав центральне положення в плануванні. Це було велике прямокутне в плані приміщення. Центром мегарона був домашній вогнище, пов'язаний, насамперед, з культом вогню. Перекриття залу підтримували чотири розширюються догори колони, розташовані навколо отвору в стелі над вогнищем. В мегарон вели великі сіни - продомоса. Вхід в продомоса був оформлений зовнішнім портиком з двома колонами, розташованими між виступаючими торцями стін, так званими антами (прямокутний план мегарона і портик в антах стануть у майбутньому основою конструкції грецького храму).

Особливе місце в ахейської архітектурі займали поховальні споруди (/смуги). Найбільш древніми - XVII і XVI ст. до н. е. були глибокі, так звані шахтовые гробниці, зразки яких добре збереглися в Мі-копах.

В прикладному мистецтві ахейців, як це показують знахідки в "шахтових" гробницях, виключно велике місце займали предмети, виконані з дорогоцінних металів; серед них головним чином виділяються виконані з тонкого листового золота маски, наділені портретними рисами (маска Агамемнона XVI ст. до н. е..). Із золота карбувалися і масивні, важкі кубки, чаші, посудини, на деякі з них наносився простий рослинний орнамент (пальмети, листя, розетки тощо). Ахейці були великими майстрами по виготовленню зброї, яку вони прикрашали різьбленням, інкрустацією, що цілком відповідає опису Гомером в "Іліаді" щита Ахілла. Крім шахтових гробниць у ахейців були купольні гробниці, круглі в плані, викладені з каменю, з звужується догори простором (гробниця Атрея, XV ст. до н. е..).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стародавня Греція і Рим. Зародження Європейської цивілізації (II тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Мистецтво Греції
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Формування античної моделі соціальної допомоги в Стародавній Греції і Римі
Театр і драматургія Давньої Греції
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси