Меню
Головна
 
Головна arrow Документознавство arrow Як правильно написати реферат, курсову та дипломну роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Як скласти список літератури

У вимогах вузів і викладачів наводяться різні назви списку літератури. Це може бути: "Бібліографічний список", "Список джерел", "Список використаних джерел", "Список нормативних актів та використаних джерел" та ін Якщо особливих вказівок на цей рахунок немає, то рекомендую використовувати назву "список літератури" як найбільш нейтральне і широке поняття.

При написанні роботи можна виділити два походу до формування списку літератури.

При першому підході в список літератури заносяться тільки ті книги, які були використані автором при написанні роботи. Як правило, на що використані в процесі роботи робляться посилання, які можуть бути розташовані як в кінці сторінки, так і наприкінці роботи за допомогою автоматичного додавання виносок.

Правило: список літератури повинен обов'язково включати в себе всі ті джерела, які наведені у виносках у тексті роботи.

В даному випадку для складання списку літератури достатньо виділити всі виноски:

1.Якщо посторінкові виноски необхідно виконати команду "Выделить все" у Microsoft Office Word розділу "Редагування" на вкладці "Головна", коли курсор встановлений на будь виносці, далі вибрати команди "Копіювати" і "Вставити" на сторінку списку літератури.

Порада: якщо ви використовували посторінковий варіант розміщення виносок в роботі, то перенести всі скопійовані виноски список літератури просто: досить поставити курсор на одній з посторінкових виносок, натиснути "Ctrl + A" (функція копіювання) і, перевівши вказівник на список літератури, вставити скопійовану інформацію. Після цього не забудьте розташувати літературу в правильному порядку, описаному нижче.

2. Якщо кінцеві виноски, то необхідно виділити весь масив тексту, скопіювати його і перенести у список літератури.

Часто викладачі замість виносок рекомендують студентам оформляти посилання на літературу за допомогою квадратних дужок (у Microsoft Office Word вкладку "Вставка", "Символи"), мають наступний вигляд: [25, с. 125 - 126]. В такому випадку список літератури формується в процесі написання роботи, І кожне видання заноситься в нього окремо.

При другому підході в роботі необхідно відобразити більш повний спектр джерел, у яких висвітлюється обрана тема. Виникає питання: "Як знайти літературу з зазначеної теми, якщо вона не була використана в роботі?". Для вирішення цього питання чудовим засобом стають каталогу традиційних і електронних бібліотек у мережі Інтернет, що знаходяться у відкритому доступі.

Прекрасні можливості для формування уявлення про літературу по темі дослідження являє собою Зведений каталог бібліотек Росії (СКБР) - найбільший в Росії централізований зведений електронний каталог, який призначений для професійного довідково-бібліографічного обслуговування і навігації по фондам учасників каталогу. Він налічує бібліографічні записи на більш ніж 6 мільйонів назв і близько 20 мільйонів примірників видань (електронна адреса: skbr2.nilc.ru ).

Він включає документи з фондів понад 500 найбільших бібліотек країни, серед яких Російська державна бібліотека, Російська національна бібліотека, Державна публічна науково-технічна бібліотека Сибірського відділення Російської академії наук, Державна публічна історична бібліотека Росії та ін. В СКБР реалізована можливість після пошуку перейти у віддалений каталог автоматизованої системи бібліотеки - власника примірника і замовити доступну послугу на знайдений документ. Це може бути попереднє замовлення на книговидачу, електронна доставка, ксерокопіювання, доступ до цифрової копії і багато іншого.

Приклад іншого джерела для бібліографічного опису книг-електронний каталог Російської національної бібліотеки р. Санкт-Петербурга (електронна адреса: nlr.ru ). Відзначимо, що даний каталог можна переглядати у браузері Internet Explorer 6.0 і вище, а також у FireFox. В арсеналі каталогів Російської національної бібліотеки електронні каталоги книг російською та іноземними мовами, каталоги періодичних та продовжуваних видань, каталоги на окремі види документів, тематичні бази. В залежності від теми роботи можна скористатися тим чи іншим каталогом. Особливо хочу підкреслити значимість "Електронного каталога книг" та "Генерального алфавітного каталогу книг російською мовою (1725~1998), наявних на сайті бібліотеки.

В електронному каталозі раджу скористатися "професійним пошуком", де можна у вільному порядку конструювати запит. Суть пошуку полягає в тому, що в рядку "Значення" слід ввести цікавлять вас, ключові слова, прізвище, ім'я автора, коротку тему і т. д. За допомогою операторів "І", "АБО", "НЕ" формується сам запит.

Наприклад, необхідно знайти праці Н.В. Здобнова. Тоді, у рядку "Значення" набираємо: "Здобнов Н.В.", застосовуємо оператор "І". Далі "Шукати". Каталог показує, що знайдено 6 результатів. Для їх перегляду потрібно зазначити потрібне поле галочкою і застосувати команду "Показати". З'являється список зазначених книг. Для того щоб їх переглянути повний бібліографічний опис, слід вибрати галочкою одну або декілька книг і застосувати команду "Показати". У результаті з'явиться бібліографічний опис книги, який можна внести до списку літератури у повному чи скороченому вигляді.

Якщо у електронному каталозі немає книги, яка видана до 1998 року, то слід звернутися до "Генерального алфавітного каталогу". Складність роботи з даними каталогом полягає в тому, що в ньому представлені відскановані картки паперового алфавітного каталогу бібліотеки. Тут використовується полі "Разделитель починається з". В полі слід ввести прізвище автора, коротка тему, ключове слова Після натискання функції "Знайти" з'являється список найближчих роздільників в каталожном порядку. Можливо, в одному з роздільників і буде знайдена шукана інформація (наприклад, якщо ми будемо шукати праці Н.Л. Здобнова), то може скластися ситуація, коли шукана тема буде знаходитися всередині якогось великого роздільника, тоді необхідно переглянути картки всього роздільника.

Практично будь-яка велика бібліотека сьогодні має свій електронний каталог, користуватися яким можна або в бібліотеці, або в Інтернеті, а можливо, і там, і там. Вибір каталогу залишається за вами. Варто порекомендувати використовувати також каталоги тих бібліотек, які перебувають у вашому місті, для того щоб у разі потреби легко знайти той чи інший джерело.

В результаті ретельного підбору літератури з'являється певна кількість книг, статей, нормативно-правових актів та інших джерел. Як правильно оформити самі вказівники на книгу або статтю докладно викладено при відповіді на питання § 1.3 "Як правильно використовувати в роботі інтернет-джерела?", § 3.2 "Як оформити посилання на книгу або статтю", § 3.3 "Що робити, якщо оформити список літератури потрібно по ГОСТу".

Правило: розташовувати джерела в списку літератури слід в строгому порядку.

Розташування літератури в строгому порядку - важливе правило. Порядок виглядає наступним чином.

1. Нормативно-правові акти:

o міжнародні нормативно-правові акти;

o Конституція РФ;

o федеральні конституційні закони;

o федеральні закони;

o укази Президента РФ;

o постанови Уряду РФ;

o конституції (статути) суб'єктів РФ;

o закони суб'єктів РФ;

o нормативні акти міністерств і відомств.

2. Книги, статті.

3. Інтернет-джерела.

У списку літератури можна створювати відповідні роздільники для тих або інших джерел (" Нормативно-правові джерела", "Книги і монографії", "Статті з періодичних видань", "Інтернет-ресурси" та ін). Часто в методичках вузів з цього приводу робляться різні коментарі про правильності оформлення списку літератури.

Книги, статті та інтернет-джерела слід розташовувати в алфавітному порядку в межах кожної групи. Книги на іноземній мові прийнято розташовувати в кінці списку літератури, окремо.

Рада: в гуманітарних науках, пов'язаних з суспільним розвитком і зміною, наприклад у праві, економіці, менеджменті, управлінні персоналом та ін., краще використовувати джерела останніх 5 років видання. З інших предметів (історії, філософії, літературі та ін) також бажано дотримуватися це правило, але використання книг більш раннього періоду не забороняється, а іноді навіть вітається.

Таким чином, існують обов'язкові правила написання письмових робіт, дотримання яких важливо, якщо ви хочете отримати високу оцінку за письмову роботу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Список літератури
Список літератури
Список використаної літератури
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Список використаної літератури
Список літератури
Список літератури
Список літератури
Список літератури
Список літератури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси