Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Платіжна система Російської Федерації

Поняття платіжної системи та її структура

У грошових системах, де функції грошей як засобу обігу і засобу платежу виконують повноцінні металеві монети, проблеми створення та регулювання платіжної системи не виникає. Передача повноцінних грошей від продавця до покупця, від кредитора до боржника означає факт остаточного здійснення платежу і погашення боргу. При використанні паперових і кредитних грошей з'являється потреба у розробці особливих правил їх обігу та процедур передачі, які повинні забезпечувати однозначне визнання усіма учасниками розрахунків факту здійснення платежу і погашення боргу. Формується особлива система передачі платіжної інформації. Значення цих правил, процедур, а також систем суттєво зростає при переході до застосування безготівкових розрахунків та електронних грошей. У кожній країні в рамках фінансової системи створюється самостійна платіжна система. З розвитком міжнародного обміну виникають міжнародні платіжні системи, що забезпечують проведення платежів між учасниками міжнародних ринків, які перебувають і різних станах.

Платіжна система - це сукупність правил, договірних відносин, технологій, методик розрахунку, внутрішніх і зовнішніх нормативних актів, які дозволяють всім учасникам проводити фінансові операції і розрахунки один з одним. Розглянемо згідно з цим визначенням кожну складову платіжної системи. З позиції системності всі елементи останньої мають перебувати у взаємодії, тільки в цьому випадку може бути досягнута ефективність її функціонування.

Ефективність платіжної системи - це своєчасність і надійність передачі та обліку платіжних ресурсів, що виділяються на проведення платежів. При ефективному функціонуванні платіжної системи істотно скорочуються операційні витрати, з'являється можливість для кращого управління ліквідністю і в банках і на підприємствах. Різні збої, ненавмисні або несподівані затримки в платежах істотно підривають довіру до платіжної системи, економічні агенти починають сумніватися в тому, чи будуть взагалі проведені платежі. Все це призводить до зростання ризику, а тим самим і підвищення витрат учасників платіжної системи і до платіжного кризи. Про це наочно свідчать кризи 1994 та 1998 рр. в Росії, коли неплатежі клієнтів тягли за собою неплатежі комерційних банків.

Завдання і функції платіжної системи

Основними завданнями, що стоять перед платіжною системою, є наступні:

o безперебійність, безпека та ефективність функціонування;

o надійність і міцність, що гарантують відсутність зривів або повного виходу з ладу системи платежів;

o ефективність, забезпечує швидкий, економний і точний вихід потоку операцій;

o справедливий підхід, наприклад вимога участі в платіжній системі осіб, які відповідають необхідним кваліфікаційним критеріям.

Основною функцією будь-якої платіжної системи є забезпечення динаміки і стійкості господарського обороту. Наявність ефективної платіжної системи сприяє здійсненню контролю за грошово-кредитною сферою, допомагає банкам активно управляти ліквідністю, знижуючи тим самим потребу у великих і надлишкових резервів. В результаті цього спрощується процес складання грошово-кредитної програми і прискорюється здійснення операцій у сфері фінансової політики.

Елементи платіжної системи

До них відносяться наступні:

o інститути, що надають послуги із здійснення грошових переказів і погашення боргових зобов'язань;

o фінансові інструменти та комунікаційні системи, що забезпечують переказ грошових коштів між економічними агентами;

o контрактні угоди, що регулюють порядок безготівкових розрахунків.

Елементи платіжної системи тісно взаємопов'язані між собою, їх взаємодія здійснюється за певним правшам, закріплених у нормативно-правових актах держави і міжнародних угодах. Робота платіжної системи Росії в цілому побудована згідно з відповідними правовими актами, на основі яких розроблені правила її функціонування. Вони є єдиними для будь-якої системи і визначають сукупність процедур, які необхідні для функціонування платіжної системи та здійснення переказів грошових коштів від одних економічних агентів до інших. До процедур платіжної системи відносяться встановлені форми проведення безготівкових розрахунків, стандарти платіжних документів, а також різні засоби передачі інформації (лінії зв'язку, програмне і технічне забезпечення).

Основними учасниками платіжної системи є центральний банк, комерційні банки, небанківські установи, включаючи клірингові та розрахункові центри. Вони виступають в якості інститутів, що надають послуги із здійснення грошових переказів та погашення боргових зобов'язань. Забезпечення безперебійності розрахунків покладається безпосередньо на центральний банк держави. Робота платіжної системи тісно пов'язана з реалізацією основної мети діяльності центрального байка - забезпеченням стабільності банківської системи. При цьому центральний банк може виступати в якості:

o користувача платіжної системи, тобто здійснювати власні операції;

o учасника платіжної системи, тобто здійснювати або отримувати платежі від імені своїх клієнтів;

o особи, що надає платіжні послуги;

o захисника державних інтересів, тобто виконувати функцію "регулювальника" платіжної системи, здійснюючи нагляд за її учасниками і встановлюючи загальні правила їх роботи.

До компетенції центральних банків, як правило, відноситься управління ризиками платіжних систем. Центральний банк контролює ризик ліквідності, кредитний і системний ризики в платіжній системі, здійснює регулювання ліквідності її учасників, у тому числі на основі функції кредитора останньої інстанції, виступає як оператор платіжної системи. Управління ризиками з боку центрального банку полягає в:

o застосування превентивних заходів до комерційним банкам, що перебувають у скрутному становищі;

o контролюванні діяльності кредитних організацій у сфері здійснення розрахунків;

o розробки правових норм, які забезпечують регулювання розрахунків між економічними агентами;

o створення і реалізації відповідних форм захисту каналів передачі інформації з платіжними інструкціями і обертаються платіжних інструментів.

Відсутність належної уваги до будь-якого з ризиків та способів управління ним може призвести до дуже серйозних наслідків, зреалізований в дестабілізації розрахунків в регіоні або країні в цілому, викликаючи криза платіжної системи. Для зниження ризиків платіжних систем важливо дотримуватися певні принципи їх побудови.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Платіжний баланс Російської Федерації
ВІДРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ І СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ (1991-2012 рр..)
Система державної служби Російської Федерації
Структура платіжного балансу.
Платіжна система і організація безготівкових розрахунків
Структура платіжного балансу
Платіжна система і організація безготівкових розрахунків
Діяльність, функції і завдання Банку Англії
Платіжний баланс
Платіжна система і організація безготівкових розрахунків
Платіжний баланс
Види платіжних систем
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси