Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Екзистенційні потреби

Потреби людини - одна з наскрізних тем у громадської думки з часів Античності. Мислителі різних часів намагалися дати свою інтерпретацію того, що можна вважати справді людської, тобто притаманною будь-якій людині від народження незалежно від того, де і як він проживає своє життя, потребою, а що - капризом епохи або особистою примхою. Серед усього різноманіття думок дуже вдалою і переконливою вважається типологія екзистенціальних потреб людини, запропонована німецько-американським психологом, психоаналітиком і філософом, причисляемым до потужної традиції екзистенціалізму, Е. Фроммом. Вчення про екзистенціальних (вже в самій назві підкреслюється їх фундаментальний характер) потребах є центром культурантропологической концепції мислителя. Е. Фромм виділяє п'ять потреб: у спілкуванні, трансценденції,"вкоріненості", самоідентичності та системі орієнтації. Вони имманентны людської сутності і ніколи не задовольняються повною мірою, виступаючи стимулом прогресивного розвитку. Усвідомлення їх неизбывности і недосяжності надзвичайно важливо, бо сприяє творчій активності.

Кожна з потреб може бути задоволена як здоровим, нормальним, природним чином, так і нездоровим, невротичних, аномальним шляхом. В залежності від того як природно або неприродно - задовольняються в тому чи іншому суспільстві екзистенційні потреби людини, формуються "здорові", гуманістичні, або, навпаки,"хворі","садомазохістські" групи і типи людей.

Здорове задоволення потреби в спілкуванні реалізується в альтруїстичної любові, заснованої на турботі та відповідальності за інших; нездорове ж - за допомогою насильства, підпорядкування інших собі. Материнська, батьківська, сини, братська, гетеросексуальна любов, а любов до Бога і самому собі можуть мати як здорового, так і нездоровий відтінок. Підміна одного виду любові іншим призводить до "втрати автентичності" (справжності Я), стає причиною неврозу.

Потреба в трансценденції, тобто виходу за фізіологічні межі власного Я, також реалізується і у здорових, і у хворих формах. Природним шляхом вона призводить до творчої творчості, до прагнення через корисний і соціально значимий праця "розширити" межі свого буття; неприродним до агресії, до жестів вандалізму, деструктивних вчинків.

Надзвичайно важлива потреба в "вкоріненості", тобто соціокультурної ідентифікації себе з тією чи іншою формою суспільного устрою. В сучасних умовах при достатньо вільної міграції ідей і людей у межах людського співтовариства ця потреба природним чином задовольняється за допомогою добровільного і розумного обрання тієї історичної спільності, конфесії або культури, того об'єднання, до яких людина відчуває найбільшу схильність. В невротичних суспільствах, де культивується "садомазохистский" тип, де ідеологічний тиск повністю підкоряє людини, потреба в "вкоріненості" задовольняється в результаті звільнення архаїчних стадних потягів, шляхом "саморозчинення" в родовій групі, нації. На думку Е. Фромма, тоталітарні режими XX ст. особливо гітлерівський фашизм і сталінський комунізм - явили світові як раз таку форму реалізації потреби у "вкоріненості", прагнення ідентифікувати себе з тим чи іншим культурним співтовариством. У справедливості фроммовских слів можна переконатися, якщо подивитися, наприклад, знамениті фільми Л. Риффеншталь, офіційного кінодокументаліста фашистської Німеччини, "Тріумф волі" і "Олімпія".

Потреба в самоідентичності здоровим чином задовольняється через пошук внутрішнього центру душевного життя, самостійне вироблення людиною світогляду і системи цінностей. Здорові дорослі люди не просто запозичують з готового арсеналу культури ті чи інші оцінки явищ навколишньої дійсності, перш ніж що-небудь з них прийняти або, навпаки, відкинути, вони зважують, пропускають їх через себе, порівнюють з власним досвідом життя. Невротики ж, у яких самосвідомість зазвичай слабко розвинене, керуються при задоволенні даної потреби сліпим наслідуванням, слідують розхожим загальноприйнятих думок, несвідомо ототожнюють себе з героєм, вождем, кумиром, ідолом, тотемом, божеством. У міжособистісних відносинах всередині групи елемент взаємної ідентифікації присутній постійно і не свідчить про будь-яких психічних відхилень. Навпаки, він виступає ознакою єдності, монолітності, показником здатності входять до нього людей відчувати власну "групову індивідуальність" як приналежність до одного сверхличностному джерела. Потреба в самоідентичності невіддільна від потреби у "вкоріненості".

Потреба в системі орієнтації - прагнення людини до пізнання і освоєння світу, до розуміння сенсу і логіки розвитку універсуму. Вид і форму знання здорова людина обирає сам, переконуючись на власному досвіді у вірності тієї чи іншої пізнавальної програми. Жодне з пояснень світових процесів, на думку Е. Фромма, не дає повної картини різноманіття явищ дійсності. Тому як раціонально-наукова, так і релігійно-містична моделі, взяті ізольовано один від одного, не здатні адекватно пояснити світ. Невротик упирається у своєму небажанні прислухатися до інших думок, що неминуче призводить до дезорієнтації, нездатність правильно оцінити реальність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Екзистенціальна інтерпретація К. Ясперса
Планування потреби у виробничих потужностях (CRP)
Спрямованість особистості. Потребностно-мотиваційна сфера людини
Фінансування потреби в робочому капіталі
Критерії конкурентоспроможності як носії інформації про задовольняти потреби
Види потреб у спілкуванні
Потреби: де починається мотивація
Визначення потреби підприємства
Потреби. Споживачі. Консюмеризм
Поняття і характеристика потреб
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси