Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іконічні знаки

Це принципово інший клас знаків в порівнянні з природними і функціональними. Іконічні (від грец. есоп - зображення) знаки - це знаки-образи. Їх визначальною рисою є схожість з тим, що вони позначають. Ця схожість може бути більшим або меншим від подібності лише в деякому відношенні до ізоморфізму (взаємно-однозначної відповідності всіх елементів і відносин).

Іконічні знаки - знаки в повному сенсі слова. Якщо для предметів, які виступають в якості природних і функціональних знаків, знакова функція є побічною і виконується ними як би за сумісництвом з їх основними функціями, то для іконічних знаків ця функція є головною і основною. Вони, як правило, штучно створюються так, щоб їх зовнішній вигляд відображав вигляд позначаються ними речей, хоча зрідка можливе як иконического знака використовувати і природно утворився об'єкт, якщо він дуже схожий (випадково або невипадково) на те, що нам хотілося б їм позначити.

Іконічний знак може бути схожий з позначуваних предметом з "матеріалу", з якого вони обидва складаються. Так, у музиці іноді імітується рокіт хвиль, грім, автомобільний гудок і т. д. Тут музичні інструменти відтворюють звуки, які ми чуємо в житті, в тому ж звуковому матеріалі" (в коливаннях повітря). Однак образи, подібні до позначуваних предметом, можна створювати і в зовсім іншому матеріалі, ніж той, з якого складається предмет. Скульптура чи портрет на полотні дають нам образ людини, хоч вони виконані в камені або фарбі. Поети та письменники з допомогою слів викликають у читача яскраві образи описуваних людей, явищ, подій.

Образи розрізняються за ступенем своєї схожості на оригінал. Одні з них мають схематичний, спрощений характер - такі знаки-малюнки, що позначають пішохідні переходи, ескалатори, туалетні кімнати і т. д. Інші настільки схожі на изображаемую натуру, що створюють повну ілюзію її дійсної присутності перед нами. Наприклад, розглядаючи намальований художником пейзаж або натюрморт, ми забуваємо, що бачимо "плоске", двовимірне зображення і сприймаємо картину так, як ніби її площина є справжнім тривимірним простором.

У мистецтві образи дійсності часто створюються на основі иконического відображення деякої частини зображуваного, дії з ним, його використання і т. д. При цьому автор зазвичай прагне не просто точніше копіювати дійсність, але висловити своє суб'єктивне бачення речей, власну точку зору на них. Художні образи у творах мистецтва відрізняються тим, що вони відображають не тільки зовнішній, зовнішній вигляд людей, явищ, подій, але і їх прихований від безпосереднього сприйняття внутрішній зміст.

Конвенціональні знаки

Конвенціональні (умовні) знаки - це штучно створені знаки. Зазвичай вони мають мало спільного з тим, на що вказують, та надання їм певного значення є результатом угоди, договору (слово "конвенціональний" походить від лат. - угода, договір, умова). Конвенціональний знак позначає певний предмет не тому, що якимось чином пов'язаний з ним, подібно природним або функціональних знаків, і не тому, що схожий на нього, як це властиво іконічним знаків. Він служить позначенням предмету "за умовою" - тому, що люди домовилися вважати його знаком цього предмета. Конвенціональні знаки створюються спеціально для того, щоб виконувати знакову функцію, і ні для якої іншої мети не потрібні.

Найпростіші приклади конвенціональних знаків: шкільний дзвінок; червоний хрест на машині швидкої допомоги; "зебра" на пішохідному переході; зірки і смуги на погонах.

Існує два основних види конвенціональних знаків - сигнали і індекси.

Сигнали - знаки сповіщення або попередження. Значення, яке надається найбільш поширеним і загальноприйнятим в даній культурі сигналами, засвоюється людьми з дитинства (наприклад, значення кольорів світлофора). Значення багатьох спеціальних сигналів стає відомим тільки в результаті навчання (такі, наприклад, флажковая сигналізація на флоті і навігаційні сигнали).

Індекси - умовні позначення предметів або ситуацій, що мають компактний, легко осяжний вигляд і застосовуються для того, щоб виділити ці предмети і ситуації з ряду інших. Іноді (але не обов'язково) їх намагаються підбирати так, щоб їх зовнішній вигляд підказував, що вони позначають. Приклади знаків-індексів: показання приладів, картографічні знаки, різного роду умовні значки в схемах, графіках, професійно-ділових текстах.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Свідоцтво на товарний знак
Основні типи знакових систем культури
Знаки індивідуалізації учасників цивільного обороту і виробленої ними продукції
Розпорядження товарним знаком
Культура як світ знаків
Свідоцтво на товарний знак
Основні типи знакових систем культури
Знаки індивідуалізації учасників цивільного обороту і виробленої ними продукції
Розпорядження товарним знаком
Культура як світ знаків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси