Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 27. Зовнішньополітичне становище Речі Посполитої в XVII-XVIII ст.

У першій половині XVII ст. річ Посполита вела ряд воєн. У 1599 р. розпався союз зі Швецією, і почалася війна в Лівонії (1600-1629 pp.), яку король Речі Посполитої Сигізмунд III Ваза. походив зі шведської династії, почав з метою повернути собі шведський трон. В кінці XVI - на початку XVII ст. правлячі кола Речі Посполитої санкціонували ряд походів шляхти у Московську державу, переживавшее Смутний час. Вони підтримали самозванців Лжедмитрія I (1604-1606) і Лжедмитрія II (1607-1610). У 1609 р. річ Посполита початку пряму інтервенцію в Московське держава, в результаті якої був узятий Смоленськ, поляки увійшли в Москву. Московська аристократія запросила на престол сина Сигізмунда III королевича Владислава, з умовою, що він прийме православ'я. Цю умову не було виконано. Інтервенція тривала до 1618 р. За Деулінською угодою (1618 р.) Смоленськ повертався до складу ВКЛ. Після обрання Владислава (1632-1648) королем Речі Посполитої цар Михайло Федорович розпочато війну за Смоленськ (1632-1634). але невдало. Поляновський договір залишив межі колишніми. Владислав IV відмовився від претензій на московський трон і титул.

З середини XVII і до початку XVIII ст. на території Речі Посполитої проходили майже безперервні воєнні дії. В 1648-1651 рр. південна частина держави була охоплена козацько-селянською війною під керівництвом Богдана Хмельницького. Це широке народний рух за характером було антифеодальним, антипольським, антикатолицьким. Білоруські селяни, міщани, частина православної шляхти і духовенства підтримали козаків. В 1648 р. до них приєдналися міста Турів, Мозир, Пінськ, Лоєв, Гомель. Бобруйськ та ін. Боротьбу проти козацько-селянських загонів на півдні Білорусі очолив гетьман Януш Радзивілл. Найбільш активні військові дії між повстанцями і урядовими військами відбувалися під Пінськом (1648 р.) і Лоевом (1649 р.). Складне становище на Україні змусило Хмельницького Б. звернутися за допомогою до Московського державі. У 1654 р. Україна і Росія уклали договір, за яким Москва бради на себе зобов'язання виступити на стороні України у війні з Річчю Посполитою. Основні події війни 1654-1667 рр. проходили на території Білорусі. У 1654-1655 рр. царські війська оволоділи Східною Білоруссю, в 1655 р. вони взяли Мінськ і Вільно. У цьому ж році король Швеції Карл Х почав війну з Річчю Посполитою за її північні території, Литву і Білорусь. У 1656 р. Росія і річ Посполита уклали Віленське угода, за якою всі територіальні суперечки залишалися відкритими, а обидві сторони об'єднувалися для спільних дій проти Швеції. Воєнні дії між Росією і Річчю Посполитою поновилися в 1658 р. Війська Речі Посполитої провели ряд успішних боїв. У 1667 р. у д. Андрусово було підписано перемир'я, за яким до Росії відійшли Смоленщина. Лівобережна Україна і Київ, землі Подвинья поверталися Речі Посполитій. Договір передбачав спільні дії Росії та Речі Посполитої проти Османської імперії і Кримського ханства. Умови Андрусівського перемир'я було закріплено підписанням в 1686 р. Вічного миру.

У 1655 р. частина магнатів на чолі з Я. Радзивіллом підписали в Кейданах (сучасна Литовська Республіка) угода про рівноправній унії зі Швецією, за якого ліквідовувалась Люблінська унія з Польщею. Однак Кейданская унія не отримала підтримки у більшості шляхти і магнатів. У 1655-1660 рр. Швеція вела війну з Річчю Посполитою за прибалтійські землі. Війна завершилася Оливський договором, за яким річ Посполита отримала Латгалию і Курляндію.

У другій половині XVII ст. Швеція стала домінувати в Північній Європі. Проти неї склалася військова коаліція (Північний союз), в який увійшли Росія. Річ Посполита, Саксонія і Данія. У 1700 р. почалася Північна воїна. Росія боролася за вихід до Балтійського моря. Частина шляхти Речі Посполитої підтримувала шведського короля Карла XII (Варшавська конфедерація), частина - російського царя Петра I (Віленська і Сандомирська конфедерації). Військові дії в 1701-1708 рр. проходили на території ВКЛ. 3 липня 1708 р. шведи розбили корпус російського генерала Рєпніна під Головчином і захопили Могильов. 28 вересня 1708 р. російські війська завдали поразки шведам у д. Лісова (Гродненська обл.). Успішна операція у Лісовій сприяла тому, що Петро 1 здобув перемогу над армією Карла XII під Полтавою (червень 1709 р.). Північна війна завершилася в 1721 р. перемогою Росії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Брестська церковна унія. Загострення релігійних протиріч на білоруських землях Речі Посполитої (кінець XVI-XVII ст.)
Люблінська унія. ВКЛ у політичній системі Речі Посполитої (друга половина XVI-XVII ст.)
Інструментальна музика XVII - першої половини XVIII ст.
Соціально-економічний розвиток білоруських земель у XVII-XVIII ст.
Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Зовнішньоекономічна і зовнішньополітична стратегія США
Культура Російської імперії в XVIII-XIX століттях
Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Правове становище перегринов
Росія і революція у Франції. Розділи Речі Посполитої
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси