Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Орган держави: поняття, ознаки, види

Механізм держави - складне утворення, він складається з вхідних в нього простих елементів - органів.

Державний орган - це складова частина механізму держави, що виконує конкретні функції і тісно пов'язана з іншими органами держави.

Орган держави відрізняється від державних установ і підприємств специфічними ознаками:

1) наділений владними повноваженнями, тобто здатністю здійснювати державну владу і приймати значимі для суспільства рішення та забезпечувати їх реалізацію.

Владні повноваження органу держави виражаються в його компетенції - закріплення за органом держави визначеного законом кола питань, основних напрямів його діяльності, а також його повноважень, прав і обов'язків в їх здійсненні.

Державно-владні повноваження проявляються в тому, що орган держави, наділений правом видавати нормативні правові акти, обов'язкові для виконання.

Крім цього, владні функції органу держави полягають у можливості забезпечити видаються правові приписи заходами переконання, заохочення і примусу, а також матеріальними ресурсами, наприклад коштами з державного бюджету;

2) являє собою відносно самостійну, структурно відособлену і юридично оформлену частина механізму держави, яка характеризується певною структурою і складається з державних службовців;

3) утворюється від імені держави і діє за його дорученням;

4) наділений певною компетенцією, тобто строго закріпленими за ним завданнями, функціями, правами та обов'язками:

5) утворюється в порядку, встановленому законом;

6) володіє необхідними матеріальними і організаційними засобами (цінностями, допоміжними установами і підприємствами тощо) для здійснення своїх функцій.

Таким чином, цілі, задачі і структура державного органу, порядок його утворення і сама діяльність регулюються нормами права.

Орган держави являє собою відносно самостійну ланку механізму держави складається з державних службовців, права і обов'язки яких визначені законом.

Так, згідно ст. 10 Федерального закону "Про систему державної служби Російської Федерації" від 27 травня 2003 року № 58-ФЗ федеральний державний службовець - це громадянин, який здійснює професійну службову діяльність на посаді федеральної державної служби і отримує грошове утримання за рахунок коштів федерального бюджету. Державним службовцям присвоюються класні чини, дипломатичні ранги, військові та спеціальні звання.

У цьому ж законі визначаються поняття "державна служба". Державна служба - професійна службова діяльність громадян РФ щодо забезпечення виконання повноважень РФ і федеральних органів, повноважень суб'єктів РФ та їх органів (ст. I). Система державної служби включає в себе наступні види державної служби: а) державну цивільну (федеральну і регіональну - в суб'єктах), б) військову і в) правоохоронну службу (б і в - тільки федеральні (ст. 2)).

Правове становище державних службовців в Росії (права і обов'язки), вимоги, порядок прийому на службу та просування, а також обмеження і заборони, пов'язані з громадянською службою, прописані у 14-18 ст. Федерального закону "Про державну громадянської службі Російської Федерації" від 27 липня 2004 року № 79-ФЗ.

Хоча органи держави тісно взаємодіють між собою, кожен з них виконує цілком конкретні завдання. Залежно від підстави типології, виділяється кілька видів органів держави.

За порядком створення органи держави можуть бути виборними (тобто обиратися на вільних виборах), або призначуваними, або успадкованими (тобто створюватися у порядку спадкування).

За характером виконуваних функцій розрізняють три основні групи державних органів:

o законодавчі (парламент, органи місцевого самоврядування);

o виконавчо-розпорядчі (уряд, міністерства, відомства тощо);

o судові (правоохоронні).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Орган держави: поняття, ознаки, види
Загальні поняття про державу
Поняття, ознаки, функції держави
Поняття та ознаки держави
Поліцейська держава: поняття і ознаки
Ознаки держави, що відрізняють його від інших організацій класового суспільства
Основні ознаки і типи держави
Правова держава: поняття та ознаки
Соціальна держава: поняття і ознаки
Поняття, ознаки та елементи механізму держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси