Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Паризької комуни до великої жовтневої соціалістичної революції

Лекція 9. Паризька комуна (18 березня 1871 р. - 28 травня 1871 р.)

Перші заходи Комуни

З 70-х років починається період занепаду капіталізму і переростання старого "вільного" капіталізму в імперіалізм. Цей новий період відкривається Паризької комуною, що завдала капіталізму перший удар.

Подіями, які передували Комуні, були катастрофічної поразки Франції у війні з Пруссією, що призвело до облоги Парижа пруссаками, падіння II імперії, установа у Франції республіки, в якій владу захопила буржуазія, відразу ж стала переслідувати свої узкоклассовые цілі і страху перед робітниками спробувала їх обеззброїти. Це останнє якраз і викликало вибух. "Після шестимісячного голодування, - писав Маркс, - і розорення, викликаного набагато більше внутрішньої зрадою, ніж зовнішнім ворогом, вони повстають над пруськими багнетами, як ніби війни між Францією та Німеччиною й не було, неначе ворог не стояв ще біля воріт Парижа"1.

18 березня 1871 р. населення Парижа повстало проти уряду Тьєра. Національна гвардія, тобто організований і озброєний робочий клас Парижа, проголосила Комуну. Її тимчасовим органом - аж до виборів Ради Комуни - з'явився Центральний Комітет Національної гвардії, негайно послав своїх комісарів в усі міністерства, у всі державні установи Парижа і провінції та муніципалітети. Центральний Комітет Національної гвардії 19 березня оголосив в урядовій пресі: "міністерства організовані", - підкреслюючи цим загальнодержавний, а не муніципальний характер уряду Комуни.

У десятиденний період - з 18 по 28 березня - Центральний Комітет виконав величезну роботу по зламу старої і створення нової машини державної влади. Він скасував облогове положення і знищив військові суди. Частини постійної армії були розпущені. Поліція була ліквідована. Охорона громадського порядку була покладена на загони Національної гвардії. Була відстрочена на різні терміни, залежно від розмірів", квартирна плата, встановлено 6-місячний мораторій за векселями і дозволений безкоштовний повернення необхідних речей, закладених у ломбарді; для допомоги нужденному населенню Центральний Комітет розподілив через окружні комітети 1 млн франків.

Призначивши вже 19 березня вибори Ради Комуни і закликаючи у своїх відозвах голосувати "за республіканців і соціалістів", ЦК писав: "Права міста так само непорушні, як і права нації: місто, як і вся нація, повинен мати своє зібрання, яке буде називатися або муніципальним комунальним зборами або комуною. Члени муніципальних зборів підлягають безперервному контролю, спостереження і критики громадської думки, вони можуть бути відкликані, повинні давати звіт про свої дії та нести повну відповідальність".

Завдання повсталого пролетаріату "полягала в тому, щоб відсікти чисто угнетательские органи старої урядової влади, її ж правомірні функції відняти у такої влади, яка претендує на те, щоб стояти над суспільством, і передати ці функції відповідальним слугам суспільства".

"Декларація до французького народу"

Ці основні лінії державного пристрою були підтверджені в опублікованій 19 квітня рада Комуни "Декларації до французького народу". Декларація вимагає визнання і зміцнення республіки, що розуміється як вільний союз абсолютно автономних комун організованих за типом Паризької. Автономія поширюється на всі місцевості Франції і забезпечує кожній з них - повноту прав, а кожному французові - безперешкодне користування своїми здібностями і даруваннями, як людини, громадянина і працівника. Автономія Комуни буде обмежена тільки рівним правом на автономію всіх інших комун, що примикають до неї та які підписали договір, союз яких має забезпечити єдність Франції".

Як "права, які притаманні Комуні", Декларація вказує вотирование бюджету Комуни, управління належать Комуні майном і місцевими громадськими службами, організацію свого суду, внутрішньої поліції, народної освіти, міської оборони і Національної гвардії, що обирає своїх начальників, обрання або призначення за конкурсом судових і всяких інших посадових осіб Комуни, на умовах особистої відповідальності, під постійним контролем Комуни і з правом їх відкликання.

Ця частина Декларації закінчується словами, намечающими державну організацію республіки в цілому: "Париж не хоче нічого більше в сенсі місцевої гарантії, - за умови, зрозуміло, що центральна адміністрація, що складається з делегатів, об'єднаних федерацією комун, буде здійснювати і проводити в життя ті ж самі принципи".

Як основний конституційний документ, Декларація має той недолік, що в ній не уточнена організація центрального і місцевого державного апарату республіки, не викладена виборча система, прямо нічого не сказано про село і селянство. Немає у Декларації і чітких формулювань про соціалістичний характер республіки, хоча Декларація і зазначає, що "Комунальна революція... це - кінець старого урядового і клерикального світу, кінець мілітаризму, бюрократизму, експлуатації, ажіотажу, монополій і привілеїв, якими пролетаріат зобов'язаний своїм рабством, а батьківщина - своїми бідами і поразками".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Жовтнева революція
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Державна зв'язок Комуни Парижа з провінцією
Третій етап Громадянської війни (березень 1919 - березень 1920)
Державна зв'язок Комуни Парижа з провінцією
Економічний ефект заходів з безпеки життєдіяльності
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Погляди В. Е. Андріївського на "освітню діяльність народу"
Управління народним підприємством
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси