Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Основи загальної психології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. Темперамент

Поняття та характеристика темпераментів

Чому одні люди швидкі, рвучкі, інші - повільні, спокійні, незворушні, зі слабко вираженими почуттями і т. д. Причина подібних відмінностей лежить в темпераменті людини, притаманному йому від народження.

Темперамент - це індивідуально-своєрідна і пріроднообусловленная сукупність динамічних проявів психіки.

Давньогрецький лікар Гіппократ (V ст. до н. е.) звернув увагу на те, що одужання людей при однаковому захворювання і лікування йде з різною швидкістю. Він пояснив цей факт співвідношенням "соків", або рідин, в організмі - кров (sanguis), жовч (choie), слиз (phlegma) і чорна жовч (melanos choie).

Кількома століттями пізніше римські лікарі стали позначати пропорції в поєднанні рідин словом temperamentum, тобто темперамент. Римський анатом і лікар Клавдій Гален (II ст. до н. е.) вперше дав розгорнутий опис різних типів темпераменту. Назви і характеристики типів темпераменту збереглися до наших днів, хоча пояснення природи темпераменту сьогодні зовсім інше.

Сангвінік швидкий, він миттєво орієнтується в ситуації. Робота горить у нього в руках. Перешкоду він перестрибне або обійде, тому що він людина компромісу, не лізе на рожен. Життєві вузли він розв'яже миттю. Перешкоду подолає граючись. Сангвінік думає і говорить швидко, він дотепник, не лізе за словом в кишеню. Емоційно він теж гнучкий, легко переключається зі сміху сльози, одна емоція у нього змінює іншу, і довго він не сумує. Сангвінік захоплюється багатьом, знаходить, втрачає і знову знаходить, любить і забуває, спалахує, як солома, і швидко гасне. Він товариський і знаходить спільну мову з будь-яким. Він знає собі ціну, вірить у себе. Інстинкт самозбереження у нього притушен, обмежений, як і у холерика. Але якщо холерик нехтує небезпекою, то сангвінік вважає, що встигне вивернутися, вислизнути. З ним легко і важко, тому що за ним не встигнути, не встежити: одночасно він і тут, і там. Йому не сидиться на місці. Він з дитинства заводила, живчик.

Меланхолік відрізняється емоційною чутливістю, довго переживає помилки і невдачі, проявляє підвищену образливість. Відрізняється високою тривожністю, ризикувати не любить. Може сумувати при невдачах, жінки-меланхоліки часто плачуть. Важко переживають несправедливість і конфлікти. Схильні до самозвинувачення і самопізнання. Володіють добре розвиненою інтуїцією. Цінують позитивну атмосферу в компанії. Через добрих стосунків у колективі переходити в іншу групу не будуть навіть тоді, коли там запропонують більш вигідні умови. Меланхолік відрізняється глибиною і стійкістю почуттів при слабкому їх вираженні. Він стриманий, почуття його глибоко заховані. На ґрунті цих особливостей при недоліках виховання у нього можуть розвинутися підвищена аж до хворобливості емоційна вразливість, замкненість і відчуженість, схильність до тяжких внутрішніх переживань навіть дрібниць.

Флегматик повільний в рухах, він тугодум, мовчун. В ньому є сила, але вона розрахована на неспішність. Він невтомний, ніж всі інші темпераменти, якщо його не квапити. Він наполегливий - і це завзятість терплячого. Вузол він розв'язує довго, але розв'яже обов'язково. У нього сильна воля - це воля працьовитого, та, з якої при невдачах без зайвих слів і емоцій знову і знову діють. Флегматик обов'язково дійде до своєї вершини, але не надриваючись, неспішно, розраховуючи сили. Перешкоди трудяга-флегматик точить, як крапля камінь. Від боротьби, якщо можливо, він іде, але поставлений перед необхідністю боротьби, він не відступає і здатний вимотати не тільки сангвініка, але і холерики.

Флегматик миролюбний. Щоб вивести його з себе, потрібні великі зусилля. Якщо він вибухає, то гнів тихого, незворушного флегматика страшний. Однак таке - рідкість. Частіше, якщо його допікають, він мовчки і назавжди йде. Радості і горі він переживає довго, затаенно, без зайвих слів або мовчки. Він замкнутий. Обережний, розважливий, він схильний сім разів відміряти, перш ніж відрізати.

Дитина-флегматик - соня, тихоня, "матрац". Батьків, якщо вони не флегматичны, безмежно дратує його повільність, однак він із тих, хто тихо їде, але далі буде.

Холерик володіє могутнім енергетичним потенціалом. Він наполегливий, завзятий. Натиск його нестримний. Він йде прямо, таранячи перешкоди, не звертаючи з дороги, не відступаючи. Вузли він не розв'язує, а розрубує. Дуже часто холерик прагне до формального або неформального лідерства, самостійності, відповідальності. Він відрізняється також високою швидкістю мислення і переживань, підвищеною збудливістю і емоційністю, здатний на несподівану зміну настроїв протягом дня. Якщо він сердиться, то з гнівом, і його важко приборкати. Холерик вірить у свою силу, і тому не відає страху. Він перемагає силою, натиском, нестримної сміливістю. Одним словом - це "людина-танк". Вже в ранньому дитинстві дитина-холерик часто проявляє негнучкість, нестриманість, безкомпромісність. Завдання батьків - мудро направити неприборкану енергію дитини. Дорослий-холерик може бути запальним і дратівливим, нерідко має знижений самоконтроль та спрямований на "скидання" своїх емоцій на інших людей.

Отже, розрізняють чотири типи темпераменту - холеричний, флегматичний, сангвінічний і меланхолічний. Звичайно, в реальності присутні і змішані темпераменти, але все ж домінування якогось одного властивості темпераменту буває дуже помітним. Крім того, навіть якщо в результаті виховання, навчання і досвіду людина навчилася "маскувати" свій темперамент допомогою рольової поведінки та самоконтролю, то в екстремальних та стресових ситуаціях особливості його темпераменту стають домінуючими: холерик розвиває небувалу активність, сангвінік починає метушитися, флегматик впадає в ступор, а меланхолік плаче.

Темперамент виявляється в таких характеристиках діяльності, поведінки і спілкування людини, як швидкість, витривалість і ступінь відкритості. При цьому темпераментні властивості є спадково заданими і мало змінюються протягом усього життя людини.

Наприклад, якщо в дитинстві дитина був активним, рухливим і товариським, то в юності, у зрілі роки і в старості він все одно в порівнянні з іншими людьми буде активним, рухливим і товариським. Зрозуміло, ця активність у другій половині життя знизиться і людина стане більш спокійним і менш товариським, але все одно холерик не може повністю "перетворитися" в повільного і замкнутого флегматика.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Темперамент
Темперамент і діяльність
Темперамент і теорії темпераменту
Наукові теорії темпераменту
Темперамент
Темперамент
Темперамент і теорії темпераменту
Темперамент і діяльність
Наукові теорії темпераменту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси