Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Історія вітчизняного держави і права. 2 Ч.
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Народні республіки

Поряд з утворенням нових, соціалістичних республік у період інтервенції і громадянської війни виникли дві народні республіки - Хорезмська і Бухарська.

Хівинське ханство і Бухарський емірат до революції формально вважалися самостійними державами, що були, тим не менш, під державною рукою Росії. Створення Радянського держави не спричинило за собою революційних змін в Хіві і Бухарі, де феодальний лад зберігався до 1920 р.

Після Жовтневої революції не без підбурювання англійців хівинський хан і бухарський емір зайняли різко антирадянську позицію, а також почали гнобити російське населення своїх держав.

У середовищі хівинського народу були прогресивні сили і революціонери, що орієнтувалися на Радянську Росію. При вирішальної підтримці Червоної Армії на початку 1920 р. хівинський хан був повалений і проголошена Радянська народна республіка, яка отримала назву Хорі змс кою (ХНСР).

Аналогічна ситуація склалася і в Бухарі. Тут утворилася невелика комуністична партія, яка своїми силами повалити еміра не могла. У російському керівництві виникли суперечки про спрямованість політики щодо Бухари. Перемогли прихильники більш рішучих дій, у силу чого Червона Армія була кинута на емірат, і у вересні 1920 р. емір був повалений. Утворилася Бухарська Народна Радянська Республіка (БНСР).

Крайня відсталість соціальної структури Хіви і Бухари зумовила перехідний характер сформованих тут держав. В бухарському емірату незадовго до революції число робочих становило близько 5 тис., а в Хіві - всього кілька сотень, причому це були головним чином заробітчан, які працювали на дрібних напівкустарних підприємствах. Тому тут склалися не соціалістичні, а народні республіки, тобто держави, перехідні до соціалістичних.

Революції в Хіві і Бухарі носили антифеодальний і антиимпериалистический характер. В них брали участь майже всі верстви суспільства - не тільки селяни, робітники й ремісники, але й узбецьке купецтво і навіть деякі родоплемінні вожді.

Характер цих істотних відмінностей визначив відносини РСФРР з Бухарської і Хорезмськой народними республіками: вони будувалися як міжнародні, базуються, проте, на дружбу та взаємодопомогу. У 1920-1921 рр. Радянська Росія уклала союзні договори і економічні угоди з ХНСР і БНСР, які передбачали встановлення міцних економічних і політичних зв'язків, а також широку допомогу з боку РРФСР в підйомі економіки і культури цих республік.

Виникнення ДВР

Особливого роду держава виникла в 1920 р. на сході країни - Далекосхідна Республіка. Вона була створена як своєрідний буфер. Радянська Росія в умовах ускладнення військової обстановки на заході навесні 1920 р. не могла вплутуватися у війну з Японією, яка тримала свої війська на нашому Далекому Сході.

Тому 6 квітня 1920 р. Установчий з'їзд Забайкалля в Верхньоудинську проголосив утворення Далекосхідної Республіки, яка включала Забайкальський, Амурську, Приморську області, Сахалін, Камчатку й смугу відчуження Китайсько-Східної залізниці, яка проходила через Маньчжурію. З'їзд обрав Тимчасовий уряд ДВР. Народні збори ДВР 27 квітня 1921 р. прийняв Конституцію республіки.

В установчих документах ДВР наполегливо підкреслювалося, що вона і не радянська, та не соціалістична республіка. Законодавство допускало приватну власність на засоби виробництва, буржуазію не позбавляли виборчих прав і т. п. Цим намагалися заспокоїти японців та інших інтервентів з тим, щоб спробувати налагодити з ними мирні відносини. Проте маневр не вдався, і Далекосхідної Республіки поодинці все ж довелося битися з інтервентами.

ДВР була проголошена як цілком самостійну державу, юридично не залежне і від РРФСР. Ще Верхнеудинский з'їзд звернувся до всіх народів і урядів з проханням негайно визнати республіку і встановити з нею дружні стосунки. 14 травня 1920 р. народний комісар закордонних справ РСФРР Р. В. Чичерін надіслав міністру закордонних справ ДВР телеграму, в якій повідомляв про офіційне визнання Російською Федерацією нової держави. В грудні 1920 р. був підписаний договір про кордони РРФСР і ДВР, ратифікований ВЦВК у квітні 1921 р.

Ставши самостійною, ДВР встановила відносини з РСФРР. У 1920-1921 рр. Радянська Росія уклала кілька економічних угод з Далекосхідною Республікою, мали міжнародно-правовий характер, - угода про звероловстве і рибальстві, залізничну конвенцію, фінансові договори. Однак крім зовнішніх, видимих для всіх зв'язків, що існували й більш тісні відносини, конфіденційного порядку. ЦК РКП(б), уряд і Наркомат закордонних справ РСФРР керували рішенням усіх без винятку питань зовнішньої політики ДВР.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЕКОНОМІКА НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ КИТАЙ
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА РЕСПУБЛІКИ ПОЛЬЩА
Погляди В. Е. Андріївського на "освітню діяльність народу"
Відповідність способу припинення зобов'язання способу його виникнення
Виникнення і розвиток конфліктів
Підстави виникнення, зміни та припинення сімейних відносин
Виникнення
Виникнення мануфактур
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси