Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конституційна Угорщина

Парламентаризм.

Конституція Угорщини мало відрізнялася за стилем від Конституції Австрії, але, по суті, тут склалося дещо інше становище, і політичний устрій Угорщини більш виразно схилявся до парламентаризму, тобто до панування представницького установи над виконавчою владою. Угорщина отримала самостійне міністерство, зовсім окреме від австрійського, на чолі з особливим міністром - президентом. Це міністерство призначалася, звичайно, королем, але внаслідок набагато більше, ніж в Австрії, однорідного характеру угорського парламенту Франц-Йосиф змушений був рахуватися з його партійною більшістю, і з цієї більшості формувався кабінет. Досить довгий час парламент обіймав переважне становище, між ним і кабінетом існувало добру згоду, не спостерігалося, з іншого боку, і скільки-небудь значних конфліктів між урядом Угорщини і королівською владою.

Виборче право.

Парламент складався з двох палат ("столів"): магнатів і депутатів. У складі першої були неминучі принци королівського дому ("эрцгерцоги"), найбільші угорські аристократи (мірилом знатності служила сума щорічно сплачується земельного податку), вище духовенство різних сповідань і кілька десятків членів щодо призначення) короля. Нижня ж палата обиралася, і виборче право було з великою передбачливістю і не меншою безцеремонністю так побудовано, щоб забезпечити палаті безумовне переважання мадярів, відсоток яких у населенні, як ми вже знаємо, завжди був нижче п'ятдесяти. Принцип цього виборчого права був дуже простий і відверто реакційний: воно покоїлося на майновому цензі. Це давало можливість поміщикам і буржуазії, насамперед, усунути від виборів незаможні класи взагалі, безвідносно до того, який вони були національності. Але угорським аристократам цього було мало. Вони так спеціалізованих вимоги майнового цензу стосовно до різних місцевостях країни, щоб майже начисто вичесати з виборчої маси немадьярские елементи. Це було, звісно, неважко, якщо, відкинувши всякі сорому і знаючи економічну характеристику національних груп по районах, сміливо варіювати за місцевістю і за категоріями населення ставки земельного, або промислового, або іншого прямого податку, що дарують виборче право. Навіть із загального правила прямого голосування було зроблено виняток для Трансільванії, де в ряді випадків застосовувалися двухстепенные вибори. Голосування було скрізь відкрите. Цими нехитрими прийомами і було забезпечено в палаті депутатів переважна більшість поміщиків і капіталістів, і притому саме угорських. Правда, в кінці 90-х років на вісімнадцять з половиною мільйонів населення Угорщини виборців не нараховувалось та дев'ятисот тисяч, але з цим панівні класи Угорщини охоче мирилися. Трудящі ж маси хвилювалися все сильніше.

Палата депутатів досить точно відображала інтереси мадярських експлуататорів, і палаті магнатів порівняно рідко доводилося пускати в хід свої звичайні в таких випадках гальмують права. І опір її ніколи не бувало особливо стійким: у 1894 р., наприклад, коли виник конфлікт з приводу секуляризації актів цивільного стану, що проводилася нижньою палатою, опозиція верхній була порівняно легко зломлена.

Автономія Хорватії.

Слідуючи доброму старому австро-угорським звичаєм роз'єднувати національності, надаючи деяким з них деякі привілеї, Угорщина зробила хорватським поміщикам ряд поступок і поставила Хорватії в особливе становище порівняно з Трансільванією чи Словаччиною. За Хорватією (з'єднаної зі Словенією) визнана була автономія, на підставі якої окремий хорватська сейм ("сабор") отримав у своє відання цивільне і кримінальне право, освіта і справи віросповідні. Всі інші галузі законодавства й управління були віднесені до "загальним" і вилучені з компетенції хорватських влади. Але хорватська сейм отримав право обирати сорок делегатів у палату депутатів і трьох - до палати магнатів для участі в обговоренні і рішенні тут тих питань, які стосуються також і Хорватії. Хорватський бан, поставлений на чолі управління Хорватією, призначався королем за вказівкою угорського уряду і був практично провідником інтересів цього уряду. Те ж слід сказати про п'яти хорватських членах угорської делегації. Хорватська мова була визнана, однак, офіційною мовою в Хорватії. І все ж замирить Хорватії не вдалося: маси не переставали, як ми відзначимо далі, глухо хвилюватися, і часом спалахували короткі повстання.

По відношенню ж до всіх інших національностей Угорщині уряд засвоїло раз назавжди політику безоглядної мадяризації, рішуче відмовляючись від визнання культурних прав або особливих політичних інтересів цих національностей. Трансільванія, наприклад, мала до 1867 р. автономію, була після угоди цього року "розчинена" в Угорщині з скасуванням найменших ознак національного самоврядування. В цьому відношенні не робилося особливої різниці між тутешнім корінним румунським населенням і численними здавна тут жили саксонскими німцями.

Політичні партії Угорщини.

Якщо не брати до уваги хорватську делегацію, легко помітити майже однорідний у класовому і національному відношеннях складу палати депутатів, що досягалося зазначеними вже штучними заходами. Цьому відповідав і однотонний, порівняно з австрійською палатою, характер політичних партій. Їх було кілька, але виділялися лише дві - партія лібералів і партія незалежності, а з цих двох довгий час провідну роль грала ліберальна. Обидві партії були однаково шовіністичними представниками войовничих угорських націоналістів, обидві понад усе ставили мадярській "вищу расу" та принципи її панування в Угорщині, обидві хотіли переважання Угорщини в австро-угорській союзі, а в кінцевому рахунку - повного її відділення в абсолютно самостійну державу (із збереженням, хіба, особистої унії). Але ліберальна погоджувалася до пори до часу терпіти дуалізм, а партія незалежності вимагала негайного розриву. Природно, що правити в існуючих умовах могла тільки ліберальна, і на парламентському полі вона не мала суперників. Коломан Тиса - лідер цієї партії - перебував на чолі уряду цілих 15 років (1875-1890 рр.), майже до самої своєї смерті. Партія незалежності спиралася на досить широкі шари селянства та дрібної міської буржуазії і була не проти грати роль радикальної опозиції, яка виступає з вимогами політичних реформ. Партія лібералів не випускала з рук урядового керма, іноді поступаючись деяким вимогам опозиції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Австро-угорщина в 1817-1918 рр.
Право на звернення в конституційний суд Російської Федерації
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. КОНСТИТУЦІЙНІ (СТАТУТНІ) СУДИ СУБ'ЄКТІВ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Конституційно-правові відносини
Основи конституційного права
Організація діяльності Конституційного Суду РФ
Основи конституційного ладу
Джерела конституційного права
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КАНАДИ
Розгляд справ у засіданнях Конституційного Суду РФ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси