Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пропаганда охорони праці в організації. Цілі, завдання, форми та засоби проведення

Пропаганда охорони праці - це інформаційний і емоційний вплив на працюючих з метою розвинути у них якості, що сприяють безпечній роботі. Головним завданням пропаганди охорони праці є створення позитивного ставлення працівників до питань безпеки. Існуючі прийоми пропагандистського впливу можна поділити на дві групи:

o одноканальна комунікація, коли існує канал впливу, але відсутній безпосередній канал зворотного зв'язку для контролю за сприйняттям цього впливу;

o двоканальна комунікація, при якій в процесі впливу є можливість контролювати його сприйняття. Засобами одноканального впливу є друковані видання (брошури, інформаційні листки тощо), плакати з безпеки праці, стінні газети, інформаційні стенди та куточки з охорони праці, виставки, лекції і доповіді, аудіовізуальні засоби (телебачення, кіно-, діафільми, радіопередачі тощо).

Двоканальне вплив реалізується за допомогою бесід, колективного обговорення з робочими нещасних випадків, шляхів профілактики травматизму і т. д.

До способів пропаганди охорони праці відносять застосування плакатів; читання доповідей, лекцій; видання відповідної літератури, передачі телебачення, кіно - і відеофільми тощо

Навчання безпечного виконання простої роботи проводять такими способами: короткі пояснення по ходу роботи; пояснення причин нещасних випадків; пояснення до використання засобів захисту; повідомлення про нещасні випадки.

В пропагандистських матеріалах не слід використовувати загальні заклики безпечно працювати. Користь можуть приносити тільки заклики, що вказують на конкретний спосіб дій і вигоду від нього. Неефективні загальні вказівки на небезпеку. Про питання безпеки треба завжди говорити конкретно і по справі, а головне - уникати стандартних і завчених фраз. При цьому слід враховувати, що той робочий, на якого ми хочемо впливати, може ще мало знати і вміти. Безпечна поведінка не можна сформувати методом залякування: це може викликати лише почуття страху і загальне негативне ставлення до виховного впливу, а часом і взагалі до роботи. Прийоми пропагандистського впливу дають корисний ефект тільки тоді, коли його об'єкти досить добре поінформовані з затрагиваемому питання. Таким чином, дії подібного роду застосовуються тільки по відношенню до робітників, навченим як професії, так і безпеки праці. При виборі способу впливу слід враховувати також ступінь інтересу робочих чи колективу до питань безпеки праці, престижність цих питань в даній групі і ряд інших соціальних факторів. Існують наступні закономірності у ставленні працівників до тих чи інших засобів пропаганди охорони праці:

o робочі, які цікавляться питаннями безпеки, вважають ефективним засобом впливу плакат, а ті, хто байдужий до цих питань, воліють кінофільми;

o бесіди вважають корисними тільки ті робітники, колеги та начальники яких позитивно ставляться до питань безпеки;

o літературу вважають корисним засобом ті робітники, які цікавляться питаннями безпеки праці, а також члени трудових колективів, в яких високий інтерес до питань безпеки. Одним з ефективних шляхів виховання в галузі охорони праці є підключення широкого кола керівників середньої та нижньої ланки, аж до бригадирів, а також самих робітників до оцінки рівня безпеки праці в їх колективі і вишукування коштів для його підвищення.

Найбільш поширеним засобом пропаганди безпеки праці є плакат. Головне призначення плакатів - розкрити природу небезпеки, роз'яснити робочого, чим і як вона може проявитися, щоб посилити мотивацію до безпечної роботи. Існують наступні різновиди плакатів:

o позитивний, підкреслює переваги безпечної праці;

o страхітливий, що показує шкода від порушення правил безпеки;

o нейтральний, що містить емоційно не пофарбовані рекомендації без показу і оцінок наслідків їх невиконання;

o комічний, гумористична різновид позитивного плаката;

o комбінований, який поєднує в собі перелічені різновиди.

Найбільш переконливим є комбінований плакат, який може передати сюжет, що дозволяє скласти уявлення про характер небезпеки, її впливі, способі захисту та ефекті.

Попереджувальний плакат хороший тим, що емоційний і переконливо показує небезпеку. Але, з іншого боку, на цей плакат дивитися неприємно.

Комічний плакат звертає на себе увагу, проте він не завжди добре передає думку.

Позитивний плакат малопереконливий, так як не несе інформації про небезпечний фактор.

Нейтральний плакат найменш ефективний з усіх перерахованих різновидів, так як його рекомендації не мотивовані; крім того, на ньому зазвичай відсутня зображення людини.

При створенні або виборі плакатів необхідно враховувати наступне:

o робочого на плакаті цікавлять не стільки наслідки помилки, скільки причина події;

o висновок про те, як треба діяти, має випливати не з напису на плакаті, а з малюнка. Напис має бути короткою і тільки доповнювати те, що не вдалося передати на малюнку. Сприйняття написи має полегшуватися за допомогою кольору і шрифту;

o якщо на плакаті зображується виробнича обстановка, то вона повинна бути абсолютно точною. Робочі відносяться нетерпимо до спотвореного відтворення добре відомих речей. Виявивши неточності в деталях на плакаті, робітники починають сумніватися в його основний зміст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СЛУЖБА ОХОРОНИ ПРАЦІ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Організація навчання працівників, проведення та оформлення інструктажів з охорони праці на підприємстві
Організація служби охорони праці
Характеристика, завдання та інформаційне забезпечення аналізу засобів праці
Фінансування заходів щодо поліпшення умов і охорони праці
Управління охороною праці в організації
Організація інструктажів з охорони праці
КОМІТЕТИ (КОМІСІЇ) З ОХОРОНИ ПРАЦІ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Організація роботи з охорони праці на підприємстві
Проведення аналізу форми № 4 "Звіт про рух грошових коштів"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси