Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні поняття етики та етикету ділового спілкування

Етикет - слово французького походження, що означає манеру, правила, спосіб вести себе в цивілізованому суспільстві. Сучасні дослідники життя суспільства, соціологи та історики стверджують, що батьківщиною етикету є Італія XIV ст. Завдяки своєму вдалому географічному положенню, перебуваючи в центрі цивілізованого світу, відомого своїм сучасникам, на перетині світових торговельно-комерційних комунікацій, на території сучасної Італії стали виникати центри ділової активності. Такі міста, як Рим, Венеція, Неаполь, Ломбардія (сучасні ломбарди і банки як організації беруть свій початок саме звідти) в Середні століття мали дуже потужну і організовану соціальну верству у складі товариства, активних ділових людей-комерсантів зі своїми правилами, умовами та традиціями ефективної взаємодії. І саме тут починається формування цього зводу понять і явищ - "діловий етикет". Не можна сказати, що він сформувався в один момент, одноразово і спонтанно. Цей процес відбувався протягом тривалого часу як результат постійного відбору правил і форм найбільш доцільного ділової поведінки, що сприяє успіху у ділових стосунках.

Вимоги етикету, в тому числі і ділового, не носять абсолютного характеру догми. Вони досить динамічні і змінюються з плином часу під впливом багатьох факторів. Манери відбивають внутрішню культуру людини, його щире ставлення і повагу до правил суспільної поведінки, його розуміння моральних засад і вимог, а також - його інтелект.

Діловий етикет - важлива складова ділових відносин, яка базується на багатовіковій мудрості, що визначає уявлення про духовні цінності (справедливості, чесності, вірності слову і т. д.). Встановлення міцних ділових відносин з іноземними партнерами можливе лише за умови вивчення ділового етикету тієї країни, з представниками якої належить взаємодіяти.

Існують певні правила ділової поведінки та спілкування, які будуть справедливі у будь-якому випадку ділової взаємодії:

Слід поважати національні традиції в їжі, свята, релігію і керівництво країни, в якій ви перебуваєте, або з представниками якої ви взаємодієте. Національну гордість ще ніхто не відміняв.

Необхідно утриматися від критики і яких-небудь порівнянь зі своєю країною, культурою, традиціями тощо Не забувайте інше не означає гірше.

- Слід завжди бути пунктуальним. Як щодо часу, так і щодо протоколу і регламенту своїх дій (їх послідовність, черговість і т. д.).

- Корисно буде ознайомитися з фінансовим законодавством і системою країни, в якій ви знаходитеся і з представниками якої ви взаємодієте.

У будь-якій країні дуже важливі свої власні і міжнародні титули як елемент підтвердження певного соціального статусу і рівня, тому ними слід користуватися і не нехтувати.

- Слід обов'язково вставати, коли звучить національний гімн країни; варто також спостерігати і повторювати дії ваших господарів.

Не варто надягати на ділові переговори специфічні національні костюми начебто кімоно, тоги або сарі (носіння яких, можливо, має релігійний характер або ще який-небудь невідомий вам символізм, а це завжди ризик для успішних переговорів).

Імена слід запам'ятовувати. Якщо ім'я важкий, слід потренуватися в його вимові. Потрібно мати на увазі, що імена можуть вказувати на соціальний статус і сімейний стан. По іменах кликати людей, якщо вони самі про це не попросять.

- У будь-якій країні цінується ввічливість, особливо в державах Азії.

- Суттєвим елементом ділового іміджу є одяг як частина зовнішності. Вона повинна бути непомітною, добре пошиту і високої якості. Як правило, покладається носити білі сорочки і темні костюми. Жінкам у ділові поїздки краще не надягати штани, як і занадто короткі спідниці або сукні без рукавів.

- Слід пам'ятати, що в буддійських храмах, мусульманських мечетях, японських будинках і ресторанах, індійських і індонезійських будинках заборонено перебувати у взутті. Взуття ставиться біля входу, носками до дверей.

- Завжди слід пам'ятати, що привітання у ряді країн мають національне забарвлення. Основною формою є рукостискання. Але в деяких країнах не прийнято тиснути руку жінкам, а тому необхідно почекати, поки жінка сама протягне руку. У Франції та країнах Середземномор'я поширені поцілунки в щоку, в Латинській Америці - обійми. Дві притиснуті один до одного перед грудьми, долоні - індійське національне вітання. У деяких країнах Азії і Африки ліва рука вважається "нечистою", тому необхідно користуватися нею акуратно, з урахуванням місцевого колориту.

У будь-якій країні необхідно проявляти повагу до старших. Саме вони повинні першими почати розмову. Коли старші за віком люди входять у приміщення, слід встати.

- У багатьох країнах на бізнес впливає релігія на розпорядок дня і робочі місяці і дні. Краще заздалегідь дізнатися подробиці про це та будувати свою взаємодію з партнерами у відповідності з загальноприйнятими правилами, зручними для всіх сторін.

- Слід остерігатися використання звичних жестів і прийомів невербальної комунікації (наприклад, "V" як знак перемоги). В інших країнах вони можуть мати зовсім інше значення, ніж те, до якого ви звикли.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Характеристика понять "ділова етика" і "етикет"
Основні характеристики етики ділового спілкування у країнах Сходу
Роль етики в діловому спілкуванні
Етикет. Основи ділової етики
Основні принципи ділового етикету
Основні правила ділової етики
Види і форми ділового спілкування
Функції ділового спілкування
Психологічні аспекти етики та етикету
Поняття ділової бесіди
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси