Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція IV. ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА

Лекція 12. Загальні відомості про пожежі та вибухи

Вражаючі фактори пожеж

Пожежа являє собою неконтрольоване горіння поза спеціального вогнища, що заподіює матеріальний збиток, шкоду життю і здоров'ю громадян, інтересам суспільства і держави.

У просторі, де розвивається пожежа, можна виділити три зони: горіння; теплового впливу, де не можна перебувати без спеціальної теплової захисту (температура на зовнішній межі цієї зони становить 60-70°С); задимлення з небезпекою для життя і здоров'я. Інтенсивність горіння при пожежі залежить від швидкості надходження в зону горіння кисню з навколишнього середовища.

Нагрівання тепловим потоком виражається в опіках відкритих частин тіла, легенів і дихальних шляхів (табл. 12.1).

Таблиця 12.1

Вплив теплового потоку на відкриті ділянки тіла людини

Ступінь опікової травми

Значення теплового потоку

Характеристика травми

до Дж/м2

кал/см2

Перша

80-160

2-4

Почервоніння шкіри

Друга

160-400

4-10

Бульбашки, можлива втрата працездатності

Третя

400-600

10-15

Омертвіння шкіри

При обширних ураженнях можливий смертельний результат

Четверта

600

15

Омертвіння шкіри і глибоких тканин

Тепловий удар проявляється головним болем, блювотою втратою свідомості.

Задимлення, помутніння повітря, чадний газ та небезпечні дими викликають отруєння людей чадним газом та іншими токсичними речовинами, втрату орієнтації в зоні пожежі.

Вибух гримучої суміші оксиду вуглецю з киснем повітря (1 : 2) - створює потужну вибухову ударну хвилю і викликає стрімке поширення пожежі по внутрішніх приміщень.

Паніка - викликає необдумані вчинки людей, призводять до каліцтва або смерті (викидання з вікон, тиснява в коридорах тощо).

Падіння палаючих конструкцій, утворення провалів та ін. призводить до загибелі, опіків і каліцтв.

Величина теплового потоку (пожежна навантаження) - кількість теплової енергії на одиницю площі поверхні, перпендикулярної напрямку її поширення. Одиниця виміру теплового потоку - Дж/м2 і кал/см2,

1 кал/см2 = 4 · 104 Дж/м2.

Тепловий потік, необхідний для займання того чи іншого матеріалу залежить не тільки від його структури, але і від кольору (забарвлення) (табл. 12.2).

Таблиця 12.2

Тепловий потік, необхідний для займання горючих матеріалів

Найменування матеріалу

Значення теплового потоку

Дж/м2

кал/см2

1. Темна тканина; автомобільна гума; дошки, пофарбовані в чорний колір

240-400

6-10

2 Солома; стружки

326-480

8-12

3. Дошки нефарбовані

480

12-16

4. Дошки, пофарбовані в білий колір

1600-1800

40-45

Швидкість поширення пожежі (полум'я) по поверхні горючого матеріалу залежить від виду матеріалу, його здатності до пожежі, швидкості газового потоку та інших факторів. Із збільшенням температури швидкість поширення пожежі зростає, і при досягненні температури самозаймання поверхню матеріалу спалахує майже миттєво. При поширенні полум'я по вертикальних поверхнях швидкість його руху вгору в 8-10 разів вище, а вниз - вдвічі менше середніх значень.

Концентрація оксиду вуглецю та інших продуктів згоряння. Одиниці виміру їх концентрацій у повітрі: мг/л мг/м3.

Оксид вуглецю і цілий ряд активно хімічно отруйних речовин (ВИГУКІВ) утворюється під час пожежі в результаті згоряння природних і синтетичних матеріалів. Їх високі концентрації дають до 70% смертельних випадків, що виникають в результаті цієї НП. Так, наприклад, смертельні отруєння оксидом вуглецю можуть наступити при вдиханні його в концентрації 2-3 мг/м3 протягом 30-60 хв і при концентрації 6 мг/м3 - за 5-10 хв.

Температура продуктів згоряння. Підвищення температури в зоні теплового впливу може призвести до опіків гортані і легенів. Критична температура для людини, що знаходиться в зоні задимлення, становить 60-70 °С.

Більшість пожеж всередині приміщень пов'язані з горінням твердих матеріалів і починаються з займання, ініційованого відкритим полум'ям. Поступово за рахунок збільшення температури та інтенсифікації газообміну горіння посилюється й локального переходить у загальне. При досягненні температури 100 °С починається руйнування скління, зростає приплив кисню, полум'я виривається назовні і може перекидатися на сусідні будівлі. Поширення горіння можливе також за рахунок теплового випромінювання і перекидання іскор і гарячих елементів (сажкою). Окремі сажки можуть перекидатися на відстані 150-200 м.

Причинами загибелі людей при внутрішньому пожежу в 10-15% випадків є опіки, в 3-5% - обвалення та падіння палаючих конструкцій і 60-70% смертельних випадків припадає на отруєння чадним газом і токсичними продуктами горіння, що пов'язано з їх високими концентраціями і швидким поширенням по коридорах і сходових кліток. Небезпека для людини настає вже через 0,5-6 хв після початку пожежі, тому евакуація з палаючих приміщень повинна здійснюватися негайно.

Класифікація пожеж представлена на рис. 12.1.

Рис. 12.1. Класифікація пожеж

Критичний час евакуації визначають по температурі всередині приміщення (до 60 °С), за утворення небезпечних концентрацій шкідливих речовин (виходять їх середньої швидкості поширення продуктів згоряння по коридорах 30 м/хв) та по втраті видимості (небезпечним вважається задимлення при видимості не більше 3 м).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Пожежна безпека
Вибух: фізико-хімічні основи, види вибухових речовин, пожежовибухонебезпечність технологічних процесів на виробництві
Причини пожеж і вибухів на виробництві
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
Оцінка вражаючих факторів НС при пожежах
Вражаючі фактори вибухів
Прогнозування і оцінка обстановки при аваріях, що супроводжуються пожежами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси