Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Про системність державної служби

Знову зароджується державна служба Росії спочатку була кинута напризволяще. Федеральні влади в липні 1995 р. прийняли рамковий Федеральний закон "Про основи державної служби Російської Федерації". У ньому містилися 42 відсилання до федеральним законам, 20 відсилань до законів суб'єктів Федерації і 17 відсилань до адміністративних актів. Але жодного закону і підзаконного акта з питань державної служби до 2003 р. прийнято не було, і тому значна частина положень цього закону не отримала розвитку. Виявився порушеним один з опорних пунктів правотворчості: законодавчі (або підзаконні) акти, передбачені в базовому законі, повинні розроблятися і застосовуватися разом з ним. Відсутність системності у законотворчій роботі в 1990-х рр. фактично паралізувала дію цього закону.

Що таке соціальна система? Соціальною системою (грец. sistema - ціле, складене з частин) називається цілісне взаємодію соціальних спільнот, обусловливаемое яким-небудь інтегративним якістю. Вона характеризується наступними ознаками: цілісністю, взаємозалежністю, структурностью та ієрархічністю.

Коли говорять про ієрархічності державного управління, то зазвичай мають на увазі уявлення про органі, керівному (властвующем) в даній спільності, регіоні або країні. Саме він представляє цю цілісність у міжорганізаційних, міжрегіональних, міжнародних взаємодіях.

У Федеральному законі "Про систему державної служби Російської Федерації" використовується поняття "система", яка включає в себе три види державної служби: цивільну, військову і правоохоронну. Але дані види поки ніяк не пов'язані один з одним, їх об'єднує тільки назву "державна служба". Єдиного органу управління у них немає, як немає і єдиних нормативних підстав.

Після проведення значної дослідної роботи в процесі адміністративної реформи Президент РФ від 9 березня 2004 р. підписав Указ № 314 "Про систему і структуру федеральних органів виконавчої влади", в якому дається повое розуміння механізмів державного устрою. Відтепер федеральна виконавча влада в Росії будується на основі триступеневої піраміди. Нагорі піраміди розташовуються федеральні міністерства, які покликані виробляти державну політику в конкретних галузях управління. На другому рівні розташовані федеральні служби, які провадять вироблену міністерствами політику в життя і контролюючі кінцеві результати. Третій рівень займають федеральні агентства, які здійснюють державні послуги політичним керівникам і населенню (в тому числі і платні).

Вся ця структура федеральних органів виконавчої влади ділиться на дві частини. Одна з них безпосередньо підпорядковується Президенту РФ, а інша знаходиться у віданні Уряду РФ. В цілому кількість федеральних органів дещо збільшилася.

Особливість нинішньої російської державної влади полягає в тому, що держава здійснює свою діяльність для громадян країни на безкоштовній основі, а ось федеральні агентства, підпорядковані міністерствам, функціонують на двояких принципах - безкоштовно і платно. Величина платних послуг, ймовірно, буде постійно коливатися - то підвищуватися, то знижуватися. Наприклад, федеральна служба по нагляду у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку, а також федеральне агентство за освітою в даний час із-за бідності основної маси населення надають в основному безкоштовні послуги. Але згодом, по мірі зростання добробуту людей, вони будуть у все більшій мірі надавати ці послуги на платній основі. Проте в перспективі платні послуги повинні бути зведені до придатного для рівня добробуту населення.

При цьому важливо підкреслити, що агентства не повинні віддалятися від міністерств. Вони складають один із рівнів федеральної виконавчої влади, який направляється міністерствами і працює під їх керівництвом. Як показує практика, аналогічні структури вводяться і на регіональному рівні, тобто в кожному суб'єкті Федерації.

Держава, крім управлінських органів, ще має підприємства і установи. Державні підприємства зазвичай зайняті виробництвом необхідної військової техніки, оборонних приладів, різних засобів захисту країни та ін. В ринкових умовах ці підприємства повинні орієнтуватися на ринкові механізми і вартісні відносини. Наявність державних агентств та державних підприємств не дає підстав говорити про "державний менеджмент", оскільки держава за своєю природою й особливостями не є фактором ринку. Державні установи, представлені оборонними підприємствами, навчальними, лікувальними, культурними та іншими закладами, можуть працювати як на безкоштовній (бюджетної) основі, так і на платній (ринкової). У цих умовах доцільно говорити не про державне, а лише про "адміністративному менеджменті", який починає практикувати наша держава.

Якщо цивільна служба не повинна бути службою суто в окремому державному органі (що майже повсюдно до цих пір практикується в Росії), а покликана носити загальнодержавний характер, то, природно, вона повинна бути захищена і загальнодержавними законодавчими актами.

Значну проблему у сфері управління займає взаємодія державної і муніципальної служб. Становлення та розвиток місцевого самоврядування в Росії, а разом з ним і муніципальної служби, стикається з численними труднощами. Державні владні структури всіляко прагнуть до розширення своїх повноважень для вирішення не стільки дійсно назрілих державних питань, скільки в ім'я своїх особистих, кланових і галузевих інтересів. Поспішна трансформація практично всіх галузей суспільного і державного устрою у зв'язку з організацією місцевого самоврядування призвела до значно більшого посилення протиріч між суспільством і державою, між державною і муніципальною службами.

Що таке місцеве самоврядування і яку роль в ній відіграє муніципальна служба?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна громадянська служба як адміністративна влада
Основи кадрової роботи в державній і муніципальної службі в Російській Федерації
Девіантні шляхи розвитку державної цивільної служби
Проходження державної цивільної служби
Державна служба і державні службовці: проблеми адміністративно-правового регулювання і управління
Державна метрологічна служба в Російській Федерації
Вступ на державну службу, її проходження та припинення
Звільнення з державної служби
Державна громадянська служба як наука про державно-адміністративному управлінні
Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії (Росреестр)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси