Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кінець бронзового століття, культури та міграції

В кінці 2-го тисячоліття до н. е. в степовій частині Євразії сформувалося велике число археологічних культур пізньої бронзи. Для цього періоду характерне збільшення кількості бронзових виробів, які до того ж стають більш різноманітними. Це свідчить і про те, що вироби з бронзи цінувалися, їх берегли, переплавляли. В цей час йшли пошуки найбільш раціональних типів господарства, що відповідають місцевим природним умовам: кочове скотарство, осіле скотарство в поєднанні з землеробством, переважання землеробства мрі домашньому скотарстві.

Певну роль в утворенні нових археологічних культур зіграли етногенетичні процеси. З Заволжжя почалося переселення жили там племен на захід, до Середнього Дону і Дніпра. Це призвело до витіснення представників катакомбної культури на Північний Кавказ і в лісостепові райони, де помітно посилився їхній вплив. Однак частина носіїв катакомбної культури залишилася на старому місці. Племена з Заволжжя за своїм походженням були пов'язані з нащадками давньоямною культури. В результаті на величезному просторі від Дніпра на заході до Уралу на сході, від берегів Чорного моря на півдні до Середньої Волги на півночі склалася зрубна культурно-історична спільність. Вважається, що процес формування зрубної культури завершився в середині 2-го тисячоліття до н. е. Назва її умовно, воно пов'язане з особливостями пристрою могил. Могильні ями, розташовані під насипом курганів, зміцнювалися дерев'яним зрубом, а зверху закривалися колодами. У деяких курганах робили досить складні споруди: насип кургану обкладали колодами, іноді над центральною могильною ямою споруджували двосхилий дах. Кургани, очевидно, належали великим патріархальним сім'ям, а групи таких курганів служили родовими кладовищами. Померлих ховали у скорченому положенні, поряд з похованими ставили глиняний посуд, рідше клали бронзові і кам'яні вироби. Тут були поширені плоскодонні судини і судини банкової форми з майже прямовисними стінками. На посудинах банкової форми зазвичай відсутня орнамент. Горщики оздоблювали відтисками шнура, палички або гребінки, з допомогою яких на сиру глину наносилися різні геометричні фігури - ромби, трикутники, перехрещуються лінії.

Відмінностями цієї культури є досить розвинуте землеробство і скотарство, бронзолитейное виробництво та будівельна діяльність.

Селища розташовувалися на берегах малих і середніх річок. Заплавні землі були зволожені і зручні для обробітку. Відкрито велику кількість поселень на Дону та його притоках, в Поволжі і Заволжя. У багатьох проводилися значні розкопки. В центрі великих приміщень площею 200-300 кв. м знаходився осередок, вздовж стін стояли підтримували дах стовпи. Житла поділялись зрубом на дві половини: в одній жили люди, в іншій утримували худобу.

Високого розвитку досягла металургія бронзи, з якої виготовлялася безліч різних предметів, насамперед землеробських знарядь праці: масивні серпи, прямі косарі з отвором на ручці, служили для рубки чагарнику, кельти різних типів. Різноманітніше стало бронзову зброю (відомі великі втульчатиє двухлопастні наконечники стріл і кинджали з овальним, схожим на лист, лезом).

Знахідки на поселеннях і навіть в курганах ливарних форм і металевих шлаків говорять про те, що плавка металу і лиття проводилися майже повсюдно. Великий скарб мідно-бронзових предметів був знайдений у с. Князь-Григорівка на Нижньому Дніпрі: кілька десятків сокир і серпів разом з шматками ще не обробленій міді. Інший скарб, виявлений близько с. Соснова Мазу поблизу Хвалынска на Волзі, містять косарі, кинджали і кельти.

Звертає на себе увагу поява в кінці зрубної культури великих курганів, в яких були поховані племінні вожді. Такий курган був розкопаний в урочищі Три Брата р. близько Степового. Він височить серед курганів общинників і свідчить про особливому положенні похованого в ньому людини.

В кінці бронзового століття на сході степового світу в Хакасско-Мінусинському районі складається карасукская культура. Назва її походить від р. Карасюк в Хакасії. Вивчена культура в основному за могильникам, які являють собою родові кладовища, що налічують до кількох сотень курганів. Вони виглядали як круглі або прямокутні огорожі з поставлених на ребро кам'яних плит. До основних огорож пристроювалися більш дрібні. Всередині огорож перебували могильні ями, стіни яких теж зміцнені кам'яними плитами. Поховані лежали на боці з підігнутими ногами і руками, головою на північний схід. Біля голови зазвичай ставили глиняні посудини. Поруч зі скелетів знаходили кістки тварин і бронзові предмети.

Археологічний інвентар карасукськой культури своєрідний. Це насамперед стосується глиняних судин, що мають форму кулі, так званих бомбовидных судин з невисоким прямим горлом, кулястими боками і опуклим дном. Зроблені вони шляхом видавлювання з шматка глини. Їх поверхня прикрашає нарізний або штампований геометричний орнамент, що складається з заштрихованих трикутників, чи ромбів. Ці ж мотиви зустрічаються на ручках бронзових карасукских ножів, кинджалів і кельтів.

Рис. 41. Карасукская культура:

1 - огорожі та могили; 2 - кераміка; 3 - бронзові ножі
(Е. Б. Вадецкой)

Серед бронзових виробів багато ножів. Найбільш характерні колінчасті ножі, лезо яких утворює з ручкою тупий кут. Ніж був необхідний скотарю в його повсякденному житті. Деякі ножі мають на ручці кільце, грибоподібний капелюшок або зображення голови барана. Поряд з ножами були поширені бронзові кельти, кинджали, бойові сокири і карбівки. Відлиті з бронзи чекани схожі на подовжені молоточки з гострим гранчастим бойком та обухом. Вони надягали на дерев'яну ручку, і, мабуть, були бойовою зброєю.

Поряд з бронзовими лапчатыми підвісками у вигляді фігурного стерженька, що закінчується невеликими відростками - лапками, широко вживалися прикраси у вигляді зігнутого цвяха з великим капелюшком, нашивки, бронзові браслети і персні, трубчасті пронизки, опуклі бляшки, імітовані з каменю раковини каурі і аргалитовые намисто.

Господарство і побут населення карасукськой культури цілком залежали від розвитку скотарства, яке було економічно вигідним і досить перспективним заняттям: люди отримували м'ясо, молоко, молочні продукти, шерсть, шкіру. Тварини використовувалися і як засіб пересування. У карасукское час вже була поширена верхова їзда на коні. Скотарство карасукских племен було яйлажным. Влітку худобу отгонялся на літні пасовиська в гори, а взимку його повертали в долини. Разом з худобою пересувалося і населення, тому культурний шар більшості карасукских поселень нікчемний. Літні житла були легкими, переносними, а взимку люди жили в землянках. Велику роль у побуті відігравали вози. Зображення карасукськой вози знайдено на плиті з могили у д. Знам'янки в Хакасії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Трудова міграція населення
Бронзовий вік євразійських степів
Мистецтво бронзового століття Євразії
Бронзовий вік
Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії
Міжнародна міграція капіталів
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Міграція населення
Маятникова міграція
Міжнародна трудова міграція
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси