Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прикладне мистецтво

Модерн вперше вивів на фасади будівель монументальний живопис, мозаїчні панно (будівлі готелів "Національ" і "Метрополь") в Москві або ансамбль мозаїк (створений майстерні Фролових) у храмі "Воскресіння на крові" (архітектор A. A. Парланд, 1895-1907) в Петербурзі. На фасадах будівель монументальний живопис виділяє їх композиційні вузли, у інтер'єрах ж вона заповнює стіни, куполи, пілони, склепіння.

Декоративне мистецтво

Модерн, відповідаючи запанувала духу прагматизму, віддає перевагу не станковому, а декоративного і прикладного мистецтва. В декоративному мистецтві модерну створив оригінальний стиль у ліпленні, живописних панно і орнаменті, в художніх виробах з металу і в різьбі, в дерев'яних панелях і у вбудованих меблів, керамічних або смальтових фризах, в оздобленні інтер'єрів.

Будівлі модерну часто прикрашають чудові вітражі (наприклад, в Петербурзі в особняку А. Л. Франка та в гімназії Е. П. Шаффе, в ресторані готелю "європейський" - 1905 р., архітектор К. Е. Маккензен).

Мистецтво кування своїй художньо-технічної специфікою особливо повно відповідають художньому мови модерну. І художники модерну створили легкі ажурні решітки балконів і воріт.

Майоліки П. К. Ваулина, створені в стилі модерну за ескізами М.До. Реріха, прикрасили будинок страхового товариства "Росія" (1906, архітектори A. A. Гимпель і Ст. Ст. Ілляшев).

Модерн накладає свою печатку на декоративні вироби, прикраси, віньєтки, вітражі, меблі, світильники, навіть на крій одягу. Художники модерну стали створювати кольорову скульптуру і ввели в широкий ужиток декоративну майоліку. Твори декоративно-прикладного мистецтва зазвичай прагнуть емітувати природні форми - такі вироби з кераміки і заліза А. Гауді; металеві огорожі паризького метро Е. Гімара, посуд та інші вироби із скла (Е. Галле, Л. К. Тіффані - США), меблі (голландця А. Ван де Велде й російського майстра І. А. Фоміна). У цих роботах взаємодіють і перетікають один в одного образотворче та виразне, живе та неживе, духовне і матеріально-речовий.

Графіка і книжковий дизайн

Літографія, мистецтво книги (книжковий дизайн, графіка досягли в період модерну високого підйому завдяки працям англійця О. Бердслі, німців Т. Т. Хейне, Р. Фогелера і російських майстрів А. Н. Бенуа, К. А. Сомова. Великі художні досягнення знайшов модерн у створенні афіш та плакатів (роботи Еміля Грассі у Франції, Альфонса Мухи в Чехії).

Першими модерністами у Франції стали учні Гогена, а в Англії - послідовники прерафаелітів. Найбільш значними фігурами англійського модерну стали У. Блейк і Обрі Бердслі - автор ілюстрацій до "Соломії" Оскара Уайльда і малюнків для журналу "Жовта книга". Графіка Бердслі - класика модерну. Російська графік Н.В.Кузьмін говорив, що Бердслі відокремив світло від темряви. Для світла - білий папір, для темряви - чорна туш. І жодних напівтонів. Лінія набула дивовижну силу. Почалась нова ера графіки. Крайня простота засобів: тільки чорне і біле, аркуш паперу, перо, флакончик туші. Але там, де він хотів показати свою вражаючу "здатність старатися", його техніка стає схожою на найтонше мереживо: фронтисписы до "Соломії", до "Венері і Тангейзеру", "Вольпоне", сюїті "Викрадення локона".

Живопис та скульптура

У живопису модерн реалізувався у творчості Поля Гогена, у роботах учасників групи "Набі" (Моріс Де-ні, П'єр Боннар, Едуар Вюйяр, Поль Серюзьє та ін) у Франції. Модерн відбився у творах Густава Клімта в Австрії, Едварда Мунка в Норвегії, Фердинанда Ходлер в Швейцарії, а в Росії в живопису М. А. Врубеля, В. М. Васнецова, у творчості учасників групи "Світ мистецтва" (А. Н. Бенуа, Л. С. Бакст, К. А. Сомів).

Живопис модерну тяжіє до площинний образотворчості, до орнаментальности, до натуралістичних деталей. Для цього живопису характерні потужні контурні лінії, оздоблюють великі кольорові площини, і схильність до монохромии.

Модерн проявив і затвердив себе у творчості литовського художника і композитора Мікалоюса Чюрльоніса (1875-191 1). В його творах здійснюється синтез музики та живопису, взаємодія і взаимопереходы звукових і зорових вражень. У свій час на рубежі Середніх віків і Відродження Данте описував перебування блаженних душ у раю у формах світломузики. У XX ст. художники модерну (Чюрльоніс і композитор Скрябін) втілили в життя і розвинули починання Данте.

Видатний художник модерну М. А. Врубель (1856-1910) ще за життя став легендою. Його техніка кольору і пластику віртуозні, в стилі відчувається вплив Сезанна. Врубель в "Сидить демона" (1890) приходить до кристалічним структурам, що передвіщає кубізм. Роботи Врубеля, які експонувалися в Парижі (1906), зацікавили Пікассо, який "годинами простоював біля його картин" (Див.: Врубель. 1976).

У Києві Врубель написав "Дівчинка на тлі персидського килима", акварель "Східна казка" і ряд інших речей в ориенталистском дусі. У їх числі і Демон, який, за словами самого Врубеля, - не носій зла і підступності, а уособлення вічної боротьби бентежного людського духу, що шукає заспокоєння своїх пристрастей, пізнання життя. Демон не знаходить відповіді на свої сумніви ні на землі, ні на небі (слова Врубеля у передачі близько знав його Н.А. Прахо-ва1)- У своїх декоративно-прикладних виробів (декоративне блюдо з русалками і створені для особняка Морозова скульптурні групи "Роберт і Бертрам"), а також у панно "Пори року" і "Фауст" Врубель виступає як представник модерну.

Врубель оформив постановки опер Римського-Корсакова ("Садко" і "Казка про царя Салтана") в мамонтовськой театрі. Він створив майолікові скульптури Морської царівни, Снігуроньки, Леля, Весни, Купави, царя Берендея.

У картині "Пан" Врубель поєднав в образі стихійного лісового істоти, що складається з землі, моху і деревних коренів, і еллінського козлоногого сатира, і російської лісовика.

На відміну від Пана не раз зображувався Врубелем Демон був рефлектирующим істотою. "Демон повержений" (1900-1902), створений художником на самому початку XX ст., зображував повелителя темряви, низринутого в скелясте ущелині, заповнене ліловим сутінком. Лик поваленого дік і жалюгідний, його рот болісно викривлений, крила изломаны. А навколо рожевим світлом іскряться і сяють вершини гір.

У картині "Азраїл" Художник зобразив ангела смерті, оточеного хмарою темних волосся і тримає в подъятых руках меч і палаючу лампаду. Несе смерть ангел Азраїл постає як невідворотна доля і відплата.

У промові над могилою Врубеля в 1910 р. Блок пригадав знамениту врубелевскую картину "Демон": "...У Врубеля день ще світить на вершинах, але знизу повзе синій морок ночі. Звичайно, ніч перемагає, звісно, синьо-лілові світи валяться і затопляють околиця. У цій боротьбі золота і синяви відбувається звичайне - перемагає те, що темніше... Але у Врубеля вже видніється інше, як у всіх геніїв, бо в його творчості ми бачимо, як синя ніч зволікає і коливається перемагати, передчуваючи, бути може, своє майбутнє поразку".

Скульптура модерну (бельгієць Ж. Мінне, німець Р. Обріст) динамічна, її силуети плинні. Скульптура модерну в Росії пов'язана з ім'ям A. C. Голубкіної.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне та декоративне мистецтво. Баухауз
ЕСТЕТИКА ТА ПРИКЛАДНІ ПИТАННЯ ОСМИСЛЕННЯ МИСТЕЦТВА
Типи естетик. Теоретична і прикладна естетика
Прикладне та декоративне мистецтво. Баухауз
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Організаційний дизайн та організаційний розвиток
Дизайн організаційної структури компанії
Книжкова торгівля
Живопис
Скульптура
Скульптура. Основні принципи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси